Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılovun rəhbərliyi ilə Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi və Medianın İnkişafı Agentliyinin nümayəndələrindən ibarət heyət Çinin Yunnan əyalətində keçirilən Qlobal Cənub Media və Beyin Mərkəzləri Forumunda iştirak edir.
6 sentyabr 2025-ci il tarixində açılış mərasimi baş tutan tədbirdə 110 ölkədən 260-dan çox qurumu təmsil edən təxminən 500 nümayəndə, o cümlədən beynəlxalq və regional təşkilatların təmsilçiləri yer alıb. Media, beyin mərkəzləri, dövlət qurumları, biznes sektoru və akademik müəssisələrin nümayəndələrini bir araya gətirən Forum sülh üzrə konsensusun qurulması, inkişafın təşviqedici amillərinin müəyyənləşdirilməsi, yeni əməkdaşlıq yollarının araşdırılması və sivilizasiyalar arasında dialoqun inkişaf etdirilməsi sahəsində dərin müzakirələrin aparılması üçün imkan yaradır.
Forum çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov və Çin Xalq Respublikasının Sinxua Xəbər Agentliyinin prezidenti Fu Hua arasında imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi və Çin Xalq Respublikasının Sinxua Xəbər Agentliyi arasında media sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”nun mübadiləsi mərasimi də həyata keçirilib.
Qeyd edək ki, Forum plenar sessiya, 4-cü Yunnan Beynəlxalq Kommunikasiya Forumu, Süni İntellekt Texnologiyası və Media Forumu, Qlobal Cənub Beyin Mərkəzləri Forumu, Qlobal Cənub Gənclər Dialoqu və Qlobal Cənub Dünya İrsi Forumu kimi əsas tədbirləri də əhatə edir.

Leadership of MEDIA Agency Attends Global Forum in China
Under the leadership of Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency, a delegation consisting of representatives from the Center for Social Research, the Center for Analysis of International Relations, and the Media Development Agency is participating in the Global South Media and Think Tanks Forum held in Yunnan province, China.
The event, whose opening ceremony took place on September 6, 2025, was attended by approximately 500 representatives from over 260 organizations across 110 countries, including representatives of international and regional organizations. The Forum, bringing together representatives from media, think tanks, government agencies, the business sector, and academic institutions, provides an opportunity for in-depth discussions on building consensus for peace, identifying factors promoting development, exploring new avenues for cooperation, and fostering dialogue among civilizations.
Within the framework of the Forum, a ceremony was also held for the exchange of the "Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Media between the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan and Xinhua News Agency of the People's Republic of China," signed between Ahmad Ismayilov, Executive Director of the Media Development Agency of the Republic of Azerbaijan, and Fu Hua, President of Xinhua News Agency of the People's Republic of China.
Notably, the Forum also includes key events such as a plenary session, the 4th Yunnan International Communication Forum, the Artificial Intelligence Technology and Media Forum, the Global South Think Tanks Forum, the Global South Youth Dialogue, and the Global South World Heritage Forum.