MEDİA: Nazirlərin adından yayılan xəbərlər “deep fake”dir
Bir sıra sosial şəbəkə hesablarında Azərbaycanın müdafiə naziri və xarici işlər naziri adından guya Belarus təyyarəsinin Rusiyanın hava məkanında vurulmasına dair “deep fake” texnologiyaları ilə hazırlanıb, heç bir reallığı əks etdirməyən açıqlama yayılıb.
Bu barədə Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) açıqlamasında deyilir.
MEDİA qeyd edir ki, süni intellektin tətbiqi ilə yaradılmış bu saxta videogörüntülər ictimai rəyi çaşdırmağa yönəlmiş kobud informasiya manipulyasiyası nümunəsidir:
"Cəmiyyəti yalnız rəsmi mənbələrin verdiyi informasiyaya inanmağa, dövlətin rəsmi mövqeyini ifadə edən məlumatları ölkənin informasiya agentlikləri və digər peşəkar media subyektlərindən əldə etməyə çağırırıq. Azərbaycan vətəndaşlarını, jurnalistləri, ictimai fəalları bu kimi hallara qarşı hər zaman prinsipiallıq nümayiş etdirməyə, saxta və yalan məlumat əsaslı kampaniyaların, “deep feyk” texnologiyaları ilə məzmunyaratma tendensiyasının vüsət aldığı bir şəraitdə sayıq olmağa səsləyirik".

В ряде аккаунтов в социальных сетях от имени министра обороны и министра иностранных дел Азербайджана распространено заявление, якобы подготовленное с использованием технологий «дипфейк» и не отражающее никакой реальности, относительно сбития белорусского самолета в воздушном пространстве России.
Об этом говорится в заявлении Агентства по развитию медиа (MEDİA).
MEDİA отмечает, что эти фейковые видеоматериалы, созданные с применением искусственного интеллекта, являются примером грубой информационной манипуляции, направленной на введение общественности в заблуждение:
"Мы призываем общество доверять только информации из официальных источников и получать сведения, выражающие официальную позицию государства, от информационных агентств страны и других профессиональных субъектов медиа. Мы призываем граждан Азербайджана, журналистов, общественных активистов всегда проявлять принципиальность в отношении подобных случаев и быть бдительными в условиях, когда набирают обороты кампании, основанные на фейковой и ложной информации, а также тенденция создания контента с использованием технологий «дипфейк»".