MEDİA: Nazirlərin adından yayılan xəbərlər “deep fake”dir
Bir sıra sosial şəbəkə hesablarında Azərbaycanın müdafiə naziri və xarici işlər naziri adından guya Belarus təyyarəsinin Rusiyanın hava məkanında vurulmasına dair “deep fake” texnologiyaları ilə hazırlanıb, heç bir reallığı əks etdirməyən açıqlama yayılıb.
Bu barədə Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) açıqlamasında deyilir.
MEDİA qeyd edir ki, süni intellektin tətbiqi ilə yaradılmış bu saxta videogörüntülər ictimai rəyi çaşdırmağa yönəlmiş kobud informasiya manipulyasiyası nümunəsidir:
"Cəmiyyəti yalnız rəsmi mənbələrin verdiyi informasiyaya inanmağa, dövlətin rəsmi mövqeyini ifadə edən məlumatları ölkənin informasiya agentlikləri və digər peşəkar media subyektlərindən əldə etməyə çağırırıq. Azərbaycan vətəndaşlarını, jurnalistləri, ictimai fəalları bu kimi hallara qarşı hər zaman prinsipiallıq nümayiş etdirməyə, saxta və yalan məlumat əsaslı kampaniyaların, “deep feyk” texnologiyaları ilə məzmunyaratma tendensiyasının vüsət aldığı bir şəraitdə sayıq olmağa səsləyirik".

A statement, prepared using "deep fake" technologies and reflecting no reality, has been disseminated on a number of social media accounts in the name of Azerbaijan's Minister of Defense and Minister of Foreign Affairs, allegedly regarding the downing of a Belarusian plane in Russian airspace.
This was stated in the announcement of the Media Development Agency (MEDİA).
MEDİA notes that these fake video images, created with the application of artificial intelligence, are an example of crude information manipulation aimed at misleading public opinion:
"We call on society to believe only the information provided by official sources and to obtain information expressing the official position of the state from the country's information agencies and other professional media entities. We urge Azerbaijani citizens, journalists, and public activists to always show principledness against such incidents and to be vigilant in a situation where campaigns based on fake and false information and the trend of content creation with "deep fake" technologies are gaining momentum."