MEDİA müəllimlər üçün TOT seminarı keçirib
Bu il növbəti dəfə təşkili planlaşdırılan “Media Savadlılığı” Həftəsinə hazırlıq çərçivəsində ümumtəhsildə media savadlılığının əhatə olunması məqsədilə Medianın İnkişafı Agentliyi və Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə müəllimlər üçün TOT seminarı keçilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Medianın İnkişafı Agentliyinin Media dəstək layihələri, strateji planlaşdırma və informasiya texnologiyaları departamentinin direktoru Ləman İsgəndərova bildirib ki, media savadlılığının artırılması, dezinformasiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, müvafiq sahədə görülən işlərin effektivliyinin yüksəldilməsi, əhatə dairəsinin genişləndirilməsi məqsədilə 2022-ci ildən etibarən Agentlik tərəfindən davamlı və koordinasiyalı tədbirlər həyata keçirilir.
“Təhsildə media savadlılığı: beynəlxalq təcrübə və yerli tətbiq perspektivləri” mövzusunda çıxış edən Elm və Təhsil Nazirliyinin Məktəbəqədər və ümumi təhsil şöbəsinin müdir müavini Nəriman Qəhrəmanlı və Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutunun Dil fənlərinin proqramları şöbəsinin müdiri Turan Zəkəriyayeva qeyd edib ki, müasir dövrdə informasiya bolluğunun mövcudluğu bu məlumatları istehlak edən şəxslər üçün bir sıra ciddi risklər yaradır. Yeniyetmələrin, məktəblilərin həssas auditoriya olduğu nəzərə alınaraq, onların doğru və yalan informasiyanı ayırd etmə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, eləcə də məsuliyyətli və səriştəli media istehlakçısı və iştirakçısına çevrilməsi məqsədilə media savadlılığının artırılması xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Bakı Dövlət Universitetinin Yeni media və kommunikasiya nəzəriyyəsi kafedrasının müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Xatirə Hüseynova “Saxta məlumatların müəyyənləşdirilməsi üsulları, etibarlı mənbəni necə tapmalı?” mövzusunda çıxış edərək informasiya mühitində manipulyativ məzmunların aşkarlanması, mənbələrin etibarlılığının yoxlanılması və xəbərin dəqiqliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı müzakirə aparıb.
Bakı Dövlət Universitetinin Yeni media və kommunikasiya nəzəriyyəsi kafedrasının dosenti Könül Niftəliyeva “Media savadlılığının tədrisi: metodika və effektiv yanaşmalar” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək pedaqoji yanaşmaların modernləşdirilməsinin, şagirdlərin analitik düşünmə və məlumatları düzgün qiymətləndirmə bacarıqlarının inkişafına yönəlmiş dərs modellərinin tətbiqinin vacibliyini vurğulayıb.
“Mediada rəqəmsal izlər: istehsalçı və istehlakçı davranışı” mövzusunda təşkil olunan sessiyada isə “Report” İnformasiya Agentliyinin direktoru Fuad Hüseynəliyev tərəfindən “rəqəmsal iz” anlayışının mahiyyəti, onun media savadlılığının əsas komponentlərindən biri kimi əhəmiyyətindən bəhs edilib. Diqqətə çatdırılıb ki, bu gün media ekosistemində hər bir istifadəçi təkcə məlumat istehlakçısı deyil, eyni zamanda məlumat istehsalçısı kimi çıxış edir və bu özlüyündə rəqəmsal məsuliyyət anlayışını daha da ön plana çıxarır.
ABŞ, Çin və digər müxtəlif ölkələrdə fəaliyyət göstərmiş beynəlxalq kommunikasiya mütəxəssisi, 10 ildən artıq akademik və peşəkar təcrübəyə malik, hazırda ABŞ-nin Valparaiso Universitetində magistr proqramının direktoru və dosenti kimi fəaliyyət göstərən Tiffany J. Bell “Yanlış narrativlərin aşkarlanması və mediada mesajları anlama” mövzusunda çıxış edib. O, dezinformasiya və manipulyativ məzmunların aşkarlanması, rəqəmsal mühitdə düzgün informasiya istehlakçısı olmağın yolları, həmçinin ictimai rəyin formalaşmasında media mesajlarının təsir mexanizmləri barədə danışıb.
Bakı Psixologiya Mərkəzinin uzman psixoloqu və psixoterapevti Nərmin Osmanlı isə sosial medianın yeniyetmə və gənclərə psixoloji təsirləri, media savadlılığının effektiv tədrisi ilə bağlı praktiki psixoloji metodlar barədə danışıb. O, rəqəmsal mühitdə düzgün davranış modelinin formalaşmasında psixoloji faktorların nəzərə alınmasının, informasiyanın təsirlərinə qarşı dayanıqlılığın artırılmasının və tədris prosesinə psixoloji yanaşmaların inteqrasiyasının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.

В рамках подготовки к «Неделе медиаграмотности», которая планируется к проведению в этом году в очередной раз, с целью охвата медиаграмотности в общем образовании, Агентство по развитию медиа и Министерство науки и образования совместно организовали семинар TOT для учителей.
Выступая с вступительной речью, директор департамента проектов поддержки медиа, стратегического планирования и информационных технологий Агентства по развитию медиа Ляман Искендерова заявила, что с 2022 года Агентство осуществляет постоянные и скоординированные мероприятия с целью повышения медиаграмотности, усиления борьбы с дезинформацией, повышения эффективности и расширения охвата работы, проводимой в соответствующей области.
Выступая на тему «Медиаграмотность в образовании: международный опыт и перспективы местного применения», заместитель заведующего отделом дошкольного и общего образования Министерства науки и образования Нариман Гахраманлы и заведующая отделом программ языковых дисциплин Института образования Азербайджанской Республики Туран Закарияева отметили, что в современную эпоху обилие информации создает ряд серьезных рисков для лиц, потребляющих эту информацию. Учитывая, что подростки и школьники являются уязвимой аудиторией, повышение медиаграмотности имеет особое значение для развития их способности различать правдивую и ложную информацию, а также для превращения их в ответственных и компетентных потребителей и участников медиа.
Заведующая кафедрой новой медиа и теории коммуникации Бакинского государственного университета, доктор философии по филологии, доцент Хатира Гусейнова, выступая на тему «Методы выявления ложной информации, как найти надежный источник?», провела дискуссию, касающуюся обнаружения манипулятивного контента в информационной среде, проверки надежности источников и оценки точности новостей.
Доцент кафедры новой медиа и теории коммуникации Бакинского государственного университета Кёнюль Нифталиева, выступая с презентацией на тему «Преподавание медиаграмотности: методика и эффективные подходы», подчеркнула важность модернизации педагогических подходов и применения моделей уроков, направленных на развитие у учащихся аналитического мышления и способности правильно оценивать информацию.
На сессии, организованной на тему «Цифровые следы в медиа: поведение производителя и потребителя», директор Информационного агентства «Report» Фуад Гусейналиев рассказал о сущности понятия «цифровой след» и его значении как одного из ключевых компонентов медиаграмотности. Было отмечено, что сегодня в медиаэкосистеме каждый пользователь выступает не только как потребитель информации, но и как ее производитель, что, в свою очередь, выдвигает на первый план понятие цифровой ответственности.
Международный специалист по коммуникациям Тиффани Дж. Белл, работавшая в США, Китае и других странах, имеющая более 10 лет академического и профессионального опыта, и в настоящее время являющаяся директором магистерской программы и доцентом Университета Вальпараисо в США, выступила на тему «Выявление ложных нарративов и понимание сообщений в медиа». Она рассказала об обнаружении дезинформации и манипулятивного контента, способах быть правильным потребителем информации в цифровой среде, а также о механизмах влияния медиасообщений на формирование общественного мнения.
Специалист-психолог и психотерапевт Бакинского центра психологии Нармин Османлы рассказала о психологическом воздействии социальных медиа на подростков и молодежь, а также о практических психологических методах эффективного преподавания медиаграмотности. Она подчеркнула важность учета психологических факторов при формировании правильной модели поведения в цифровой среде, повышения устойчивости к воздействию информации и интеграции психологических подходов в учебный процесс.