Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dilinin qorunmasının vacibliyi ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlər cəmiyyətin diqqət mərkəzindədir. Dövlət başçısının AMEA-nın 80 illik yubileyində jurnalistləri ədəbi dil məsələsində xüsusi məsuliyyət daşıyan peşə sahibləri kimi qeyd etməsi, həmçinin bir müddət öncəki müsahibəsində bir daha bu vacib məqama toxunması medianın qarşısında daha böyük öhdəliklər qoyur.
Bu sözləri “Audiovizual mediada Azərbaycan dilinin saflığının qorunması yeni çağırışlar müstəvisində” mövzulu elmi-praktik konfransda Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktoru Əhməd İsmayılov deyib.
O qeyd edib ki, media subyektlərində çalışan əməkdaşlar tərəfindən dilin düzgün, səlis və ədəbi normalara uyğun tətbiqi vacib məsələlərdəndir. “Biz bu gün cəmiyyətin daha çox diqqət mərkəzində olan audiovizual mediada ədəbi dilimizin düzgün işlədilməsi məsələsini müzakirə edirik. Amma ölkə mediasının digər seqmentlərində də ədəbi dilimizin norma və prinsiplərinin qorunması bizim üçün eyni dərəcədə aktualdır. Artıq Mətbuat Şurasında Dil Komissiyası yaradılıb. Ölkə mediasının sistemli monitorinqinin aparılmasının bu sahədə buraxılan səhvlərin operativ formada aradan qaldırılmasına təkan verəcəyinə əminik.
Medianın İnkişafı Agentliyinin əsas prioritetlərindən biri də dövlət dilimizin mediada düzgün istifadə edilməsi prosesinə həssas yanaşmaqdan, bu sahədə jurnalist peşəkarlığının artırılmasına təkan verməkdən ibarətdir”, - deyə icraçı direktor vurğulayıb.

Мнения президента Ильхама Алиева о важности сохранения азербайджанского языка находятся в центре внимания общества. Тот факт, что глава государства на 80-летнем юбилее НАНА отметил журналистов как профессионалов, несущих особую ответственность за литературный язык, а также вновь затронул этот важный вопрос в своем недавнем интервью, налагает на СМИ еще большие обязательства.
Об этом заявил исполнительный директор Агентства развития медиа Ахмед Исмаилов на научно-практической конференции на тему «Сохранение чистоты азербайджанского языка в аудиовизуальных СМИ в условиях новых вызовов».
Он отметил, что правильное, грамотное и соответствующее литературным нормам использование языка сотрудниками медиа-субъектов является одним из важных вопросов. «Сегодня мы обсуждаем вопрос правильного использования нашего литературного языка в аудиовизуальных СМИ, которые находятся в центре внимания общества. Однако сохранение норм и принципов нашего литературного языка в других сегментах медиа страны для нас столь же актуально. В Совете печати уже создана Комиссия по языку. Мы уверены, что систематический мониторинг СМИ страны будет способствовать оперативному устранению ошибок, допускаемых в этой области.
Одним из главных приоритетов Агентства развития медиа является чуткое отношение к процессу правильного использования государственного языка в СМИ, стимулирование повышения профессионализма журналистов в этой области», — подчеркнул исполнительный директор.