Böyük Britaniya baş naziri Keir Starmer-in aparat rəhbəri Morgan McSweeney, Peter Mandelson-un Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfir təyin edilməsi ilə bağlı məsləhətlərindəki rolu ilə əlaqədar artan tənqidlər fonunda, bazar günü istefa verib. Bu hadisə, Britaniya siyasətindəki mühüm dəyişikliklərin və müzakirələrin əsasını təşkil edir.
Redaksiya xəbər verir ki, "The Guardian" tərəfindən əldə edilən istefa bəyanatında McSweeney, Mandelson-u təyin etmək qərarının "səhv" olduğunu bildirib və bu qərarı tövsiyə etməsinə görə tam məsuliyyəti öz üzərinə götürərək, istefasını "yeganə şərəfli yol" adlandırıb. O, Mandelson-un "partiyamıza, ölkəmizə və siyasətə olan inama zərər verdiyini" qeyd edərək, istefa qərarının asan olmadığını vurğulayıb. McSweeney, bu mübahisənin ictimai etimadı sarsıtdığını bildirib və hökumətin yoxlama və lazımi araşdırma prosesində əsaslı dəyişikliklər edilməsini tələb edib, eyni zamanda Starmer və Leyborist hökumətinin gündəliyini dəstəklədiyini bildirib.
Yanvar ayında Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən açıqlanan e-poçtlar və sənədlər, Mandelson-un 2008-ci ildə yetkinlik yaşına çatmayan şəxslə əlaqəli iki cinayət əməlinə görə məhkum edildikdən sonra, Ceffri Epşteynlə əlaqə saxladığını göstərir. "Associated Press"in məlumatına görə, yeni aşkar edilmiş sənədlər, Mandelson-un 2008-ci il qlobal maliyyə böhranından sonra Epşteynə həssas hökumət məlumatları ötürə biləcəyini göstərir. Nəşr, həmçinin Epşteynin 2003 və 2004-cü illərdə Mandelson və ya onun həyat yoldaşı Reynaldo Avila da Silva ilə əlaqəli hesablarına ümumilikdə 75,000 dollar köçürdüyünü göstərən sənədlərə və maliyyə qeydlərinə istinad edir. Xarici İşlər Naziri Stephen Doughty, sentyabrın 11-də İcmalar Palatasına bildirib ki, Starmer, e-poçtların Mandelson-un Epşteynlə əlaqəsinin təyin edildiyi vaxtdan "əhəmiyyətli dərəcədə fərqli" olduğunu göstərdikdən sonra, Mandelson-u ABŞ-yə səfir vəzifəsindən geri çağırmasını istəyib. Doughty, "Xüsusilə, Lord Mandelson-un Ceffri Epşteynin ilk məhkumluğunun qanunsuz olduğu və buna etiraz edilməli olduğu təklifi yeni məlumatdır" dedi. "Bunun işığında və hamımızın bildiyimiz kimi, Epşteynin dəhşətli cinayətlərinin qurbanlarını nəzərə alaraq, Lord Mandelson səfir vəzifəsindən dərhal azad edilib." Mandelson, fevralın 1-də Leyborist Partiyasından istefa verib.

Отставка МакСуини: конец скандала с Мандельсоном
Глава аппарата премьер-министра Великобритании Кира Стармера, Морган МакСуини, подал в отставку в воскресенье на фоне растущей критики его роли в консультировании по назначению Питера Мандельсона послом в США. Это событие стало основой для важных изменений и дискуссий в британской политике.
Как сообщает Redaksiya, в заявлении об отставке, полученном газетой "The Guardian", МакСуини заявил, что решение о назначении Мандельсона было "ошибочным", и, взяв на себя полную ответственность за рекомендацию этого решения, назвал свою отставку "единственным достойным путем". Он отметил, что Мандельсон "нанес ущерб доверию к нашей партии, стране и политике", подчеркнув, что решение об отставке было непростым. МакСуини заявил, что этот спор подорвал общественное доверие, и потребовал внести существенные изменения в процессы проверки и должной осмотрительности правительства, одновременно заявив о своей поддержке программы Стармера и лейбористского правительства.
Электронные письма и документы, обнародованные Министерством юстиции в январе, показывают, что Мандельсон связывался с Джеффри Эпштейном после того, как в 2008 году был осужден за два преступления, связанных с несовершеннолетними. По данным "Associated Press", вновь обнаруженные документы свидетельствуют о том, что Мандельсон мог передавать конфиденциальную правительственную информацию Эпштейну после глобального финансового кризиса 2008 года. Издание также ссылается на документы и финансовые записи, показывающие, что Эпштейн перевел в общей сложности 75 000 долларов на счета, связанные с Мандельсоном или его супругом Рейнальдо Авила да Силвой в 2003 и 2004 годах. Министр иностранных дел Стивен Доути заявил Палате общин 11 сентября, что Стармер попросил отозвать Мандельсона с поста посла в США после того, как электронные письма показали, что связь Мандельсона с Эпштейном "значительно отличалась" от времени его назначения. Доути сказал: "В частности, предложение лорда Мандельсона о том, что первое осуждение Джеффри Эпштейна было незаконным и должно было быть оспорено, является новой информацией". "В свете этого и, как мы все знаем, учитывая жертв ужасных преступлений Эпштейна, лорд Мандельсон был немедленно освобожден от должности посла". Мандельсон ушел из Лейбористской партии 1 февраля.