Böyük Britaniya baş naziri Keir Starmer-in aparat rəhbəri Morgan McSweeney, Peter Mandelson-un Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfir təyin edilməsi ilə bağlı məsləhətlərindəki rolu ilə əlaqədar artan tənqidlər fonunda, bazar günü istefa verib. Bu hadisə, Britaniya siyasətindəki mühüm dəyişikliklərin və müzakirələrin əsasını təşkil edir.
Redaksiya xəbər verir ki, "The Guardian" tərəfindən əldə edilən istefa bəyanatında McSweeney, Mandelson-u təyin etmək qərarının "səhv" olduğunu bildirib və bu qərarı tövsiyə etməsinə görə tam məsuliyyəti öz üzərinə götürərək, istefasını "yeganə şərəfli yol" adlandırıb. O, Mandelson-un "partiyamıza, ölkəmizə və siyasətə olan inama zərər verdiyini" qeyd edərək, istefa qərarının asan olmadığını vurğulayıb. McSweeney, bu mübahisənin ictimai etimadı sarsıtdığını bildirib və hökumətin yoxlama və lazımi araşdırma prosesində əsaslı dəyişikliklər edilməsini tələb edib, eyni zamanda Starmer və Leyborist hökumətinin gündəliyini dəstəklədiyini bildirib.
Yanvar ayında Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən açıqlanan e-poçtlar və sənədlər, Mandelson-un 2008-ci ildə yetkinlik yaşına çatmayan şəxslə əlaqəli iki cinayət əməlinə görə məhkum edildikdən sonra, Ceffri Epşteynlə əlaqə saxladığını göstərir. "Associated Press"in məlumatına görə, yeni aşkar edilmiş sənədlər, Mandelson-un 2008-ci il qlobal maliyyə böhranından sonra Epşteynə həssas hökumət məlumatları ötürə biləcəyini göstərir. Nəşr, həmçinin Epşteynin 2003 və 2004-cü illərdə Mandelson və ya onun həyat yoldaşı Reynaldo Avila da Silva ilə əlaqəli hesablarına ümumilikdə 75,000 dollar köçürdüyünü göstərən sənədlərə və maliyyə qeydlərinə istinad edir. Xarici İşlər Naziri Stephen Doughty, sentyabrın 11-də İcmalar Palatasına bildirib ki, Starmer, e-poçtların Mandelson-un Epşteynlə əlaqəsinin təyin edildiyi vaxtdan "əhəmiyyətli dərəcədə fərqli" olduğunu göstərdikdən sonra, Mandelson-u ABŞ-yə səfir vəzifəsindən geri çağırmasını istəyib. Doughty, "Xüsusilə, Lord Mandelson-un Ceffri Epşteynin ilk məhkumluğunun qanunsuz olduğu və buna etiraz edilməli olduğu təklifi yeni məlumatdır" dedi. "Bunun işığında və hamımızın bildiyimiz kimi, Epşteynin dəhşətli cinayətlərinin qurbanlarını nəzərə alaraq, Lord Mandelson səfir vəzifəsindən dərhal azad edilib." Mandelson, fevralın 1-də Leyborist Partiyasından istefa verib.

McSweeney Resigns: End of Mandelson Scandal
Morgan McSweeney, chief of staff to UK Prime Minister Keir Starmer, resigned on Sunday amid growing criticism over his role in advising on the appointment of Peter Mandelson as ambassador to the United States. This event marks a significant shift and discussion point in British politics.
Redaksiya reports that in a resignation statement obtained by The Guardian, McSweeney stated that the decision to appoint Mandelson was "wrong" and took full responsibility for recommending it, calling his resignation the "only honorable path." He noted that Mandelson "damaged trust in our party, our country, and politics," emphasizing that the decision to resign was not easy. McSweeney stated that this controversy had shaken public trust and demanded fundamental changes in the government's vetting and due diligence processes, while also reaffirming his support for Starmer and the Labour government's agenda.
Emails and documents released by the Ministry of Justice in January show that Mandelson contacted Jeffrey Epstein after being convicted of two offenses involving a minor in 2008. According to the Associated Press, newly discovered documents suggest that Mandelson may have passed sensitive government information to Epstein after the 2008 global financial crisis. The publication also refers to documents and financial records showing that Epstein transferred a total of $75,000 to accounts associated with Mandelson or his partner, Reynaldo Avila da Silva, in 2003 and 2004. Foreign Secretary Stephen Doughty informed the House of Commons on September 11 that Starmer had asked Mandelson to withdraw his appointment as ambassador to the US after emails showed Mandelson's connection to Epstein was "significantly different" from when he was appointed. Doughty stated, "Specifically, the suggestion that Lord Mandelson believed Jeffrey Epstein's initial conviction was unlawful and should be challenged is new information." "In light of this, and with consideration for the victims of Epstein's horrific crimes, as we all know, Lord Mandelson has been immediately relieved of his duties as ambassador." Mandelson resigned from the Labour Party on February 1.