Amazon meşələrinin dərinliklərində yaşayan dünyanın ən təcrid olunmuş qəbilələrindən biri olan Maşko Pironun xarici dünya ilə təması zorakılıq və yoluxucu xəstəlik risklərini artırır.
Redaksiya xəbər verir ki, son dövrlərdə Maşko Piro qəbiləsinin üzvləri xarici insanlarla qarşılaşıblar. Bu təmasların qəbilə üçün ölümcül nəticələr doğura biləcəyi bildirilir. 2024-cü ildə qəbilənin torpaqlarına girən iki meşə işçisi oxlarla öldürülmüşdü. Atalardan qalan torpaqlarda toxumçuluq fəaliyyətlərinin artması qarşılaşmaları daha da sıxlaşdırır. Peru hökuməti bəzi əraziləri qoruq elan etsə də, hüquq müdafiəçiləri qadağalara baxmayaraq, toxumçuluq fəaliyyətlərinin davam etdiyini qeyd edirlər.
Maşko Piro qəbiləsi tarix boyu xarici dünyadan uzaq qalmağı seçib və nadir hallarda baş verən təmaslarda adətən aqressiv davranıb. 2024-cü ildə baş verən hadisə — iki meşə işçisinin ox və yayla öldürülməsi — kənar müdaxilənin qəbilə üçün nə qədər həssas nəticələr doğura biləcəyini göstərdi.
Hüquq müdafiəçilərinin sözlərinə görə, artan toxumçuluq fəaliyyəti yalnız zorakılıq riskini deyil, həm də xəstəlik təhlükəsini artırır. Qəbilə üzvlərinin immunitet sistemi müasir dünyada yayılmış mikroblara qarşı müdafiəsizdir. Survival International təşkilatının yaydığı fotolarda Maşko Piro qəbiləsinin üzvlərinin toxumçuların yaxınlığında göründüyü əks olunub. Qurum hökumət tərəfindən verilən lisenziyalar əsasında fəaliyyət göstərən şirkətlərin qəbiləni ciddi təhlükəyə atdığını vurğulayır.
Survival International-ın tədqiqatçısı Teresa Mayo bildirib ki, “qarşıdurma an məsələsidir. Şirkətlər hökumət lisenziyaları ilə fəaliyyət göstərir, bu da həm qəbilə üzvlərinin, həm də işçilərin həyatını riskə atır”.
Meşə İdarəetmə Şurası (FSC) bölgədə fəaliyyət göstərən “Maderera Canales Tehuamanu” adlı şirkətə noyabra qədər əməliyyatlarını dayandırmaq göstərişi verib. Lakin hüquq müdafiəçiləri hələ də ağır texnikaların və yeni körpü qurğularının görüldüyünü, qadağanın icra edilmədiyini bildirirlər.
Peru Mədəniyyət Nazirliyi isə Survival International-ın hesabatını araşdırdığını açıqlayıb. Nazirlik yerli qəbilələrin müdafiəsi üçün 8 qoruq yaradıldığını, 5 yeni qoruğun planlaşdırıldığını və 19 nəzarət məntəqəsində 59 əməkdaşın qoruma işləri apardığını bəyan edib.
2025-ci ildə qəbilələrin qorunması üçün ayrılan büdcə ikiqat artırılıb və il ərzində bölgədə 440-dan çox patrul həyata keçirilib.

Племя Машко Пиро вступило в контакт с внешним миром
Контакт племени Машко Пиро, одного из самых изолированных племен мира, живущего в глубинах лесов Амазонки, с внешним миром увеличивает риски насилия и инфекционных заболеваний.
Редакция сообщает, что в последнее время члены племени Машко Пиро сталкивались с посторонними людьми. Сообщается, что эти контакты могут иметь смертельные последствия для племени. В 2024 году двое лесорубов, проникших на земли племени, были убиты стрелами. Увеличение деятельности по сбору семян на исконных землях племени еще больше учащает столкновения. Хотя правительство Перу объявило некоторые территории заповедными, правозащитники отмечают, что деятельность по сбору семян продолжается, несмотря на запреты.
Племя Машко Пиро на протяжении всей истории предпочитало держаться вдали от внешнего мира и обычно проявляло агрессию при редких контактах. Инцидент 2024 года — убийство двух лесорубов стрелами из лука — показал, насколько чувствительные последствия может иметь внешнее вмешательство для племени.
По словам правозащитников, растущая деятельность по сбору семян увеличивает не только риск насилия, но и угрозу заболеваний. Иммунная система членов племени беззащитна перед микробами, распространенными в современном мире. На фотографиях, опубликованных организацией Survival International, видно, как члены племени Машко Пиро появляются вблизи сборщиков семян. Организация подчеркивает, что компании, действующие на основании лицензий, выданных правительством, подвергают племя серьезной опасности.
Исследователь Survival International Тереза Майо заявила, что «конфликт — это лишь вопрос времени. Компании действуют по правительственным лицензиям, что ставит под угрозу жизни как членов племени, так и работников».
Лесной попечительский совет (FSC) приказал компании «Maderera Canales Tehuamanu», действующей в регионе, приостановить свою деятельность до ноября. Однако правозащитники сообщают, что тяжелая техника и новые мостовые сооружения все еще видны, и запрет не соблюдается.
Министерство культуры Перу, в свою очередь, объявило, что изучает отчет Survival International. Министерство заявило, что для защиты местных племен создано 8 заповедников, планируется создание 5 новых заповедников, и 59 сотрудников осуществляют охранные мероприятия на 19 контрольно-пропускных пунктах.
В 2025 году бюджет, выделенный на защиту племен, был удвоен, и в течение года в регионе было проведено более 440 патрулирований.