Amazon meşələrinin dərinliklərində yaşayan dünyanın ən təcrid olunmuş qəbilələrindən biri olan Maşko Pironun xarici dünya ilə təması zorakılıq və yoluxucu xəstəlik risklərini artırır.
Redaksiya xəbər verir ki, son dövrlərdə Maşko Piro qəbiləsinin üzvləri xarici insanlarla qarşılaşıblar. Bu təmasların qəbilə üçün ölümcül nəticələr doğura biləcəyi bildirilir. 2024-cü ildə qəbilənin torpaqlarına girən iki meşə işçisi oxlarla öldürülmüşdü. Atalardan qalan torpaqlarda toxumçuluq fəaliyyətlərinin artması qarşılaşmaları daha da sıxlaşdırır. Peru hökuməti bəzi əraziləri qoruq elan etsə də, hüquq müdafiəçiləri qadağalara baxmayaraq, toxumçuluq fəaliyyətlərinin davam etdiyini qeyd edirlər.
Maşko Piro qəbiləsi tarix boyu xarici dünyadan uzaq qalmağı seçib və nadir hallarda baş verən təmaslarda adətən aqressiv davranıb. 2024-cü ildə baş verən hadisə — iki meşə işçisinin ox və yayla öldürülməsi — kənar müdaxilənin qəbilə üçün nə qədər həssas nəticələr doğura biləcəyini göstərdi.
Hüquq müdafiəçilərinin sözlərinə görə, artan toxumçuluq fəaliyyəti yalnız zorakılıq riskini deyil, həm də xəstəlik təhlükəsini artırır. Qəbilə üzvlərinin immunitet sistemi müasir dünyada yayılmış mikroblara qarşı müdafiəsizdir. Survival International təşkilatının yaydığı fotolarda Maşko Piro qəbiləsinin üzvlərinin toxumçuların yaxınlığında göründüyü əks olunub. Qurum hökumət tərəfindən verilən lisenziyalar əsasında fəaliyyət göstərən şirkətlərin qəbiləni ciddi təhlükəyə atdığını vurğulayır.
Survival International-ın tədqiqatçısı Teresa Mayo bildirib ki, “qarşıdurma an məsələsidir. Şirkətlər hökumət lisenziyaları ilə fəaliyyət göstərir, bu da həm qəbilə üzvlərinin, həm də işçilərin həyatını riskə atır”.
Meşə İdarəetmə Şurası (FSC) bölgədə fəaliyyət göstərən “Maderera Canales Tehuamanu” adlı şirkətə noyabra qədər əməliyyatlarını dayandırmaq göstərişi verib. Lakin hüquq müdafiəçiləri hələ də ağır texnikaların və yeni körpü qurğularının görüldüyünü, qadağanın icra edilmədiyini bildirirlər.
Peru Mədəniyyət Nazirliyi isə Survival International-ın hesabatını araşdırdığını açıqlayıb. Nazirlik yerli qəbilələrin müdafiəsi üçün 8 qoruq yaradıldığını, 5 yeni qoruğun planlaşdırıldığını və 19 nəzarət məntəqəsində 59 əməkdaşın qoruma işləri apardığını bəyan edib.
2025-ci ildə qəbilələrin qorunması üçün ayrılan büdcə ikiqat artırılıb və il ərzində bölgədə 440-dan çox patrul həyata keçirilib.

Contact between the Mashco Piro, one of the world's most isolated tribes living deep in the Amazon rainforest, and the outside world increases the risks of violence and infectious diseases.
The editorial office reports that members of the Mashco Piro tribe have recently encountered outsiders. These contacts are said to have potentially fatal consequences for the tribe. In 2024, two forest workers who entered the tribe's lands were killed with arrows. Increasing logging activities on ancestral lands are intensifying these encounters. Although the Peruvian government has declared some areas as reserves, human rights defenders note that logging activities continue despite the prohibitions.
Historically, the Mashco Piro tribe has chosen to remain isolated from the outside world and has usually acted aggressively in rare instances of contact. The 2024 incident – the killing of two forest workers with bows and arrows – demonstrated how sensitive the consequences of external interference can be for the tribe.
According to human rights defenders, increasing logging activities not only raise the risk of violence but also the threat of disease. The immune systems of tribe members are defenseless against microbes prevalent in the modern world. Photos released by Survival International show members of the Mashco Piro tribe visible near loggers. The organization emphasizes that companies operating under government-issued licenses are putting the tribe in serious danger.
Teresa Mayo, a researcher at Survival International, stated that “confrontation is only a matter of time. Companies operate with government licenses, which puts the lives of both tribe members and workers at risk.”
The Forest Stewardship Council (FSC) has instructed the company operating in the region, “Maderera Canales Tehuamanu”, to cease its operations by November. However, human rights defenders report that heavy machinery and new bridge constructions are still being observed, indicating that the prohibition is not being enforced.
The Peruvian Ministry of Culture, meanwhile, announced that it is investigating Survival International's report. The Ministry stated that 8 reserves have been established for the protection of local tribes, 5 new reserves are planned, and 59 employees are carrying out protection work at 19 control points.
The budget allocated for the protection of tribes in 2025 has been doubled, and over 440 patrols have been carried out in the region during the year.