Manatla müddətli kredit qoyuluşları artıb
Bu ilin martın 1-nə Azərbayacanda kredit təşkilatlarının müddətlər üzrə kredit qoyuluşlarının cəmi məbləği 32,002 milyard manat, vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi isə 562 milyon manat təşkil edib.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının məlumatına görə, cəmi kredit qoyuluşlarının 27,7 milyard manatını milli valyutada kreditlər təşkil edib.
Milli valyutadakı kreditlərin 462,5 milyon manatının ödəmə vaxtı keçib.
Hesabat dövründə cəmi kredit qoyuluşlarının 4,332 milyard manatı xarici valyutada verilmiş kreditlər olub ki, bu kreditlərin də 99,5 milyon manatının ödəmə vaxtı keçib.
Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2026-cı ilin martın 1-nə milli valyutada qoyulmuş kreditlər 2,615 milyard manat və ya 10,4% artıb, xarici valyutada qoyulmuş kreditlər isə 15,8 milyon manat və ya 0,4% azalıb.
Hesabat dövründə milli valyutadakı cəmi kreditlərin 4,458 milyard manatını qısamüddətli, 23,213 milyard manatını uzunmüddətli kreditlər, xarici valyutadakı kreditlərin isə 1,315 milyard manatını qısamüddətli, 3,017 milyard manatını isə uzunmüddətli kreditlər təşkil edib.

As of March 1 this year, the total amount of term credit placements by credit institutions in Azerbaijan reached 32.002 billion manats, while the volume of overdue loans amounted to 562 million manats.
According to the Central Bank of Azerbaijan, 27.7 billion manats of the total credit placements consisted of loans in national currency.
Of the loans in national currency, 462.5 million manats were overdue.
During the reporting period, 4.332 billion manats of the total credit placements were loans issued in foreign currency, of which 99.5 million manats were overdue.
Compared to the same period last year, as of March 1, 2026, loans placed in national currency increased by 2.615 billion manats or 10.4%, while loans placed in foreign currency decreased by 15.8 million manats or 0.4%.
During the reporting period, 4.458 billion manats of the total loans in national currency were short-term, and 23.213 billion manats were long-term loans. For loans in foreign currency, 1.315 billion manats were short-term, and 3.017 billion manats were long-term loans.