Makron BMT-də Fələstini dövlət olaraq tanıdı və çağırış etdi
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron BMT Baş Assambleyasında çıxışı zamanı Qəzzada davam edən müharibəni pisləyərək, heç bir səbəbin bu zorakılığı əsaslandıra bilməyəcəyini bildirib. O, müharibə və dağıntı dövrünü bitirməyin yolunun qarşı tərəfi tanımaqdan keçdiyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Makron Fransa dövlətinin Fələstini rəsmi olaraq tanıdığını bəyan edib. Onun sözlərinə görə, bu addım HƏMAS üçün məğlubiyyət deməkdir. Makron bildirib ki, girovların azad olunması və atəşkəs əldə edildikdən sonra Fransa Fələstin dövlətində səfirlik açmaq qərarına gələ biləcək.
Fransa Prezidenti həmçinin ərəb və müsəlman tərəfdaşlarını İsraili tanımağa və Fələstin dövləti qurulduqdan sonra İsraillə əməkdaşlıq etməyə çağırıb. Makron qeyd edib ki, artıq 142 ölkə sülh üçün iradə nümayiş etdirir və bu müharibəyə, qırğınlara və ölümlərə dərhal son qoyulmalıdır. Onun sözlərinə görə, vaxt yetişib ki, fələstin xalqına ədalət bərpa olunsun.

Macron Recognized Palestine as a State at the UN and Issued a Call
French President Emmanuel Macron, during his speech at the UN General Assembly, condemned the ongoing war in Gaza, stating that no reason could justify this violence. He emphasized that the way to end the era of war and destruction is through recognizing the other side.
Redaksiya reports that Macron announced that the French state officially recognized Palestine. According to him, this step signifies a defeat for Hamas. Macron stated that France might decide to open an embassy in the Palestinian state after the release of hostages and the achievement of a ceasefire.
The French President also called on Arab and Muslim partners to recognize Israel and cooperate with Israel after the establishment of a Palestinian state. Macron noted that 142 countries are already demonstrating a will for peace, and this war, massacres, and deaths must be immediately brought to an end. According to him, the time has come for justice to be restored to the Palestinian people.