Makron BMT-də Fələstini dövlət olaraq tanıdı və çağırış etdi
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron BMT Baş Assambleyasında çıxışı zamanı Qəzzada davam edən müharibəni pisləyərək, heç bir səbəbin bu zorakılığı əsaslandıra bilməyəcəyini bildirib. O, müharibə və dağıntı dövrünü bitirməyin yolunun qarşı tərəfi tanımaqdan keçdiyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Makron Fransa dövlətinin Fələstini rəsmi olaraq tanıdığını bəyan edib. Onun sözlərinə görə, bu addım HƏMAS üçün məğlubiyyət deməkdir. Makron bildirib ki, girovların azad olunması və atəşkəs əldə edildikdən sonra Fransa Fələstin dövlətində səfirlik açmaq qərarına gələ biləcək.
Fransa Prezidenti həmçinin ərəb və müsəlman tərəfdaşlarını İsraili tanımağa və Fələstin dövləti qurulduqdan sonra İsraillə əməkdaşlıq etməyə çağırıb. Makron qeyd edib ki, artıq 142 ölkə sülh üçün iradə nümayiş etdirir və bu müharibəyə, qırğınlara və ölümlərə dərhal son qoyulmalıdır. Onun sözlərinə görə, vaxt yetişib ki, fələstin xalqına ədalət bərpa olunsun.

Макрон в ООН признал Палестину государством и сделал призыв
Президент Франции Эмманюэль Макрон во время своего выступления на Генеральной Ассамблее ООН осудил продолжающуюся войну в Газе, заявив, что никакая причина не может оправдать это насилие. Он подчеркнул, что путь к прекращению периода войны и разрушений лежит через признание противоположной стороны.
Как сообщает Redaksiya, Макрон заявил, что французское государство официально признало Палестину. По его словам, этот шаг означает поражение для ХАМАС. Макрон заявил, что после освобождения заложников и достижения прекращения огня Франция сможет принять решение об открытии посольства в Государстве Палестина.
Президент Франции также призвал арабских и мусульманских партнеров признать Израиль и сотрудничать с ним после создания палестинского государства. Макрон отметил, что уже 142 страны демонстрируют волю к миру, и этой войне, бойням и смертям должен быть немедленно положен конец. По его словам, пришло время восстановить справедливость для палестинского народа.