Maduro Trampın CIA vasitəsilə Venesuelaya müdaxiləsinə qarşı çıxdı
Venesuela prezidenti Nikolas Maduro, ABŞ-ın Venesuela kartellərinə qarşı zərbələr endirməyi nəzərdən keçirdiyini bildirdikdən sonra, çərşənbə günü "Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsi (MKİ) tərəfindən təşkil edilən dövlət çevrilişlərini" pislədi. Maduro, ABŞ-ın siyasətini tənqid edərək, Karib dənizində müharibəyə və rejim dəyişikliyinə qarşı olduğunu vurğuladı.
Redaksiya məlumat verir ki, Maduro, çıxışında, ABŞ-ın Venesuela siyasətini sərt tənqid edərək, "Karib dənizində müharibəyə yox... rejim dəyişikliyinə yox... MKİ tərəfindən təşkil edilən dövlət çevrilişlərinə yox" ifadələrini işlətdi. Maduro, ABŞ-ın Venesuela kartellərinə qarşı zərbələr endirməyi nəzərdən keçirdiyini bildirən Donald Trampın açıqlamalarına cavab olaraq bu fikirləri səsləndirdi. Maduro, ABŞ-ın bu addımlarının Venesuelanın suverenliyinə qarşı bir təhdid olduğunu vurğulayaraq, ölkəsinin müstəqilliyini qorumağa hazır olduğunu bildirdi.
Maduro, çıxışında, ABŞ-ın Venesuela ilə bağlı siyasətini tənqid edərək, ABŞ-ın müdaxiləsinin regionda sabitliyi pozduğunu və gərginliyi artırdığını qeyd etdi. O, ABŞ-ı Venesuelanın daxili işlərinə qarışmamağa və ölkəsinin suverenliyinə hörmət etməyə çağırdı. Maduro, həmçinin, ABŞ-ın Venesuela ilə bağlı siyasətinin regionda münaqişələrə səbəb ola biləcəyini və bunun Karib dənizində təhlükəsizlik vəziyyətini daha da gərginləşdirə biləcəyini bildirdi. Maduro, Venesuelanın suverenliyini qorumaq üçün bütün lazımi tədbirləri görəcəyini və ABŞ-ın təzyiqlərinə qarşı mübarizə aparacağını vurğuladı.

Venezuelan President Nicolas Maduro on Wednesday condemned "coups organized by the Central Intelligence Agency (CIA)" after the US announced it was considering striking Venezuelan cartels. Maduro criticized US policy, emphasizing his opposition to war and regime change in the Caribbean.
Redaksiya reports that Maduro, in his speech, harshly criticized US policy towards Venezuela, using the phrases "no to war in the Caribbean... no to regime change... no to coups organized by the CIA." Maduro voiced these opinions in response to statements by Donald Trump, who indicated that the US was considering striking Venezuelan cartels. Maduro emphasized that these US actions constitute a threat to Venezuela's sovereignty and stated that his country is ready to defend its independence.
In his speech, Maduro criticized US policy regarding Venezuela, noting that US intervention disrupts stability in the region and increases tension. He called on the US not to interfere in Venezuela's internal affairs and to respect his country's sovereignty. Maduro also stated that US policy concerning Venezuela could lead to conflicts in the region and further escalate the security situation in the Caribbean. Maduro emphasized that Venezuela would take all necessary measures to protect its sovereignty and would fight against US pressures.