Maduro ABŞ-ın hədəsinə qarşı 4,5 milyon milisi səfərbər etdi
Venesuela prezidenti Nikolas Maduro ABŞ-ın ona qarşı atdığı addımlara cavab olaraq ölkə üzrə 4,5 milyondan çox milisi səfərbər edəcəyini açıqlayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Maduro bu planın “sülh planı” çərçivəsində hazırlandığını bildirib. O, ABŞ-ın özünü həbs etdirmək üçün təqdim edilən məlumatlara görə mükafatı 25 milyon dollardan 50 milyon dollara qaldırmasını “yeni hücum” adlandırıb. Dövlət televiziyasında çıxış edən Maduro, yaxın günlərdə ölkə üzrə milislər üçün xüsusi planın işə salınacağını vurğulayıb.
Dövlət başçısı Bolivarcı Milli Milis Gücünün ölkə boyunca yerləşdiriləcəyini açıqlayaraq, onlara “hazır, aktiv və silahlı olun” çağırışı edib. Lakin planın detalları barədə məlumat paylaşmayıb.
Digər tərəfdən ABŞ prezidenti Donald Tramp daha əvvəl imzaladığı fərmanla Latın Amerikasında narkotik kartellərinə qarşı ordunun daha geniş səlahiyyətlə istifadəsinə göstəriş vermişdi. CNN-ə danışan iki yüksək rütbəli hərbi rəsmiyə görə, bu qərar çərçivəsində bölgəyə 4 min dəniz piyadaçısı və digər hərbi qüvvələr göndəriləcək.

Мадуро мобилизовал 4,5 миллиона ополченцев против угрозы США
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил, что в ответ на шаги США против него он мобилизует более 4,5 миллиона ополченцев по всей стране.
Как сообщает редакция, Мадуро заявил, что этот план разработан в рамках «мирного плана». Он назвал «новой атакой» повышение США вознаграждения за информацию, ведущую к его аресту, с 25 миллионов долларов до 50 миллионов долларов. Выступая по государственному телевидению, Мадуро подчеркнул, что в ближайшие дни по всей стране будет запущен специальный план для ополченцев.
Глава государства объявил о размещении Боливарианских национальных сил ополчения по всей стране, призвав их быть «готовыми, активными и вооруженными». Однако он не поделился деталями плана.
С другой стороны, президент США Дональд Трамп ранее подписал указ, предписывающий более широкое использование армии против наркокартелей в Латинской Америке. По словам двух высокопоставленных военных чиновников, беседовавших с CNN, в рамках этого решения в регион будут направлены 4 тысячи морских пехотинцев и другие воинские формирования.