“YAŞAT” Fondunun təşkilatçılığı, “NEQSOL Holding”in, “Norm” ASC-nin və “Bakcell”in sponsorluğu, "Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin tərəfdaşlığı ilə Birləşmiş Krallığın paytaxtı Londonda üçüncü "YAŞAT" yay məktəbi başlayıb.
20 iyul tarixində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportundan yay məktəbinin iştirakçıları yola düşüblər.
14 gün davam edəcək “YAŞAT” yay məktəbinin əsas məqsədi şəhid övladlarının dünyagörüşünü, dil biliklərini və bacarıqlarını artırmaq, mədəniyyət mübadiləsində aktiv iştiraklarını təmin etmək, vaxtlarını səmərəli keçirmələrinə, yeni tanışlıqlar və dostluqlar əldə etmələrinə dəstək olmaqdır.
20 iyul-3 avqust tarixini əhatə edən yay məktəbi “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində reallaşdırılır və London Universitet Kollecində (University College London – UCL) keçirilir. Proqram müddətində iştirakçılar gündəlik 3 saatlıq ingilis dili dərslərində, şəhər ekskursiyasında, tarixi abidələr və muzey gəzintisində iştirak edəcəklər.
Yay məktəbinin iştirakçıları ölkəmizdə 9-cu sinif üzrə buraxılış imtahanında ən uğurlu nəticə əldə etmiş 10 şəhid övladını əhatə edir.

The third "YAŞAT" summer school has started in London, the capital of the United Kingdom, organized by the "YAŞAT" Fund, sponsored by "NEQSOL Holding", "Norm" OJSC, and "Bakcell", and partnered by "Azerbaijan Airlines" CJSC.
On July 20, the participants of the summer school departed from Heydar Aliyev International Airport.
The main goal of the 14-day "YAŞAT" summer school is to broaden the horizons, enhance the language skills and abilities of martyrs' children, ensure their active participation in cultural exchange, support them in spending their time productively, and forming new acquaintances and friendships.
The summer school, running from July 20 to August 3, is being held within the framework of the "Year of Constitution and Sovereignty" and takes place at University College London (UCL). During the program, participants will attend daily 3-hour English language lessons, city excursions, and visits to historical monuments and museums.
The participants of the summer school include 10 children of martyrs who achieved the most successful results in the 9th-grade graduation exam in our country.