Leyla və Arzu Əliyevalar Xan məscidini ziyarət ediblər
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Şəki şəhərinə səfər çərçivəsində Xan məscidini ziyarət ediblər.
Ziyarət zamanı məscidin imamı Vüqar Məmmədov Leyla Əliyevaya və Arzu Əliyevaya Xan məscidi kompleksi barədə ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, XVIII əsrə aid olan Şəki Xan məscidi şəhərin mühüm dini-mədəni və tarixi-memarlıq abidələrindən biridir. Tarixi mənbələrə və abidə üzərindəki kitabələrə əsasən, məscid Hacı Məhəmmədhüseyn Xan tərəfindən inşa etdirilib.
Qeyd olunub ki, tarixi Şəki Xan məscidində bərpa işləri Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilib. Eləcə də məscid kompleksinin ərazisində muzey yaradılıb. Muzeydə Şəki xanlığı dövrünə aid eksponatlar, müxtəlif mənbələrdən toplanmış maddi-mədəniyyət nümunələri nümayiş olunur.
Muzey Şəki xanlığının yaranması və formalaşması tarixini, eləcə də onun milli dövlətçilik tariximizdə xüsusi yerini əyani şəkildə nümayiş etdirir.

Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of the IDEA Public Union, and Arzu Aliyeva visited the Khan Mosque during their visit to Shaki city.
During the visit, the mosque's imam, Vugar Mammadov, provided Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva with detailed information about the Khan Mosque complex. It was noted that the Shaki Khan Mosque, dating back to the 18th century, is one of the city's important religious-cultural and historical-architectural monuments. According to historical sources and inscriptions on the monument, the mosque was built by Haji Muhammadhuseyn Khan.
It was mentioned that restoration work at the historical Shaki Khan Mosque was carried out by the Heydar Aliyev Foundation. Additionally, a museum has been established on the territory of the mosque complex. The museum displays exhibits from the Shaki Khanate period and material culture samples collected from various sources.
The museum vividly demonstrates the history of the establishment and formation of the Shaki Khanate, as well as its special place in our national statehood history.