Lənkəranda hakimlər üçün mülki hüquq və mülki proses üzrə təlimlər keçirilib
Ədliyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı, Məhkəmə-Hüquq Şurası və Ali Məhkəmənin birgə dəstəyi ilə Lənkəran şəhərində hakimlər üçün mülki hüquq və mülki proses hüququ mövzularını əhatə edən təlimlər keçirilib. Təlimləri Almaniyanın Martin Lüter adına Halle-Vittenberq Universitetinin professoru Azər Əliyev və həmin Universitetin Hüquq texnologiyaları laboratoriyasının rəhbəri, professor Konstantin Branovitski tədris ediblər.
Təlimlər hakimlərin təlimçi kimi inkişaf etdirilməsi və sonradan onların vasitəsilə digər hakimlərin, eləcə də hakimliyə namizədlərin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə təşkil olunub. 5 gün davam edən təlimlərdə müxtəlif instansiyalar üzrə 19 hakim iştirak edib.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə hakim korpusunun komplektləşdirilməsi, məhkəmə hakimiyyətinin peşəkar hakimlərlə təmin edilməsi və bu istiqamətdə hakimlərin hazırlığının davamlı olaraq təkmilləşdirilməsi məqsədilə hakimliyə namizədlərin ilkin uzunmüddətli təlimi və hakimlərin davamlı tədrisi Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilir.

В Лянкяране прошли тренинги по гражданскому праву и процессу для судей
При организации Министерства юстиции, при поддержке Совета по судам и Высшего суда, в городе Лянкяран прошли тренинги для судей, охватывающие темы гражданского права и гражданского процесса. Тренинги проводили профессор Университета Мартина Лютера в Галле-Виттенберге (Германия) Азер Алиев и руководитель лаборатории правовых технологий того же университета, профессор Константин Брановицки.
Тренинги были организованы с целью развития судей как тренеров и последующего повышения знаний и навыков других судей, а также кандидатов в судьи через них. В 5-дневных тренингах приняли участие 19 судей различных инстанций.
Следует отметить, что для комплектования судейского корпуса в нашей стране, обеспечения судебной власти профессиональными судьями и постоянного совершенствования подготовки судей в этом направлении, первичное долгосрочное обучение кандидатов в судьи и непрерывное обучение судей осуществляется Министерством юстиции.