Lavrov NATO-nun Rusiya ilə müharibəyə hazırlaşdığını dedi
Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov Avropa siyasi liderlərinin açıqlamalarına diqqət çəkərək, NATO daxilində Rusiyaya qarşı müharibəyə ciddi hazırlıq aparıldığını bəyan edib. O, bu fikirləri Rusiya diplomatiyasının 2025-ci il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransında səsləndirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Sergey Lavrovun sözlərinə görə, Avropa liderlərinin, o cümlədən NATO-nun baş katibi Mark Rüttenin, həmçinin Kaya Kallas, Ursula fon der Lyayen, Merts, Starmer və Makronun çıxışları onların Rusiyaya qarşı müharibəyə hazırlaşdıqlarını açıq şəkildə göstərir və bu niyyətlər gizlədilmir. Nazir bildirib ki, bu bəyanatları oxumaq kifayətdir ki, Avropanın mövqeyi aydın olsun.
Lavrov Rusiyanın Ukrayna məsələsinə yanaşmasını da izah edərək qeyd edib ki, Moskvanın mövqeyi “iki sözlə desək, böhranın ilkin səbəblərinin aradan qaldırılmasının vacibliyindən ibarətdir”. Onun sözlərinə görə, Qərb uzun illər ərzində qəsdən Ukraynanı Rusiyanın təhlükəsizliyinə təhdidə çevirmək üçün şərait yaradıb və ölkənin sərhədləri yaxınlığında Rusiyaya qarşı plasdarm formalaşdırıb.
Nazir əlavə edib ki, 2014-cü ildə dövlət çevrilişi nəticəsində hakimiyyətə gəlmiş və açıq şəkildə nasist yönümlü olan rejim Qərbin təşviqi ilə rus dilinə, rus mədəniyyətinə, təhsilə, kütləvi informasiya vasitələrinə, eləcə də kanonik Ukrayna pravoslav kilsəsinə qarşı həm qanunvericilik, həm də fiziki müstəvidə məhv siyasəti aparıb. Bu amillər, Lavrovun fikrincə, mövcud böhranın əsas kök səbəblərini təşkil edir.

Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, обращая внимание на заявления европейских политических лидеров, заявил о серьезной подготовке к войне против России внутри НАТО. Эти мысли он высказал на пресс-конференции, посвященной итогам деятельности российской дипломатии на 2025 год.
Как сообщает редакция, по словам Сергея Лаврова, выступления европейских лидеров, в том числе генерального секретаря НАТО Марка Рютте, а также Каи Каллас, Урсулы фон дер Ляйен, Мерца, Стармера и Макрона, открыто демонстрируют их подготовку к войне против России, и эти намерения не скрываются. Министр заявил, что достаточно прочитать эти заявления, чтобы понять позицию Европы.
Лавров также объяснил позицию России по украинскому вопросу, отметив, что позиция Москвы «в двух словах заключается в необходимости устранения первопричин кризиса». По его словам, Запад годами целенаправленно создавал условия для превращения Украины в угрозу безопасности России и формировал плацдарм против России вблизи ее границ.
Министр добавил, что режим, пришедший к власти в результате государственного переворота в 2014 году и открыто ориентированный на нацизм, при поощрении Запада проводил политику уничтожения как на законодательном, так и на физическом уровне по отношению к русскому языку, русской культуре, образованию, средствам массовой информации, а также к канонической Украинской православной церкви. Эти факторы, по мнению Лаврова, составляют основные корневые причины существующего кризиса.