Kvant kompüterlərin 2026-cı ildə superkompüterləri əvəz etməyəcəyi proqnozlaşdırılsa da, investor marağı azalmaq əvəzinə artır. Quantonation Ventures ikinci fondunu 220 milyon avroya bağlayıb və kvant texnologiyalarına investisiyaların davam edəcəyini göstərir.
Redaksiya xəbər verir ki, kvant və fizika əsaslı startaplar erkən mərhələdə böyük potensiala malikdir. Komandalar kölgə rejimi, səhv düzəlişi və proqram təminatı vasitəsilə real tətbiq üçün hazırlıq görür, bu da investorların riskləri idarə etməsinə imkan verir.
Quantonation-un ikinci fondu həm kvant çipləri, həm proqram təminatı, həm də lazer və fotonika kimi bitişik texnologiyalara sərmayə qoyur. Bu genişlənmiş strategiya, həm Avropa, həm Asiya, həm də Şimali Amerika bazarlarında portfelin inkişafını təmin edir və investorların marağını qoruyur.

Несмотря на прогнозы, что квантовые компьютеры не заменят суперкомпьютеры к 2026 году, интерес инвесторов не угасает, а растет. Quantonation Ventures закрыла свой второй фонд на сумму 220 миллионов евро, что свидетельствует о продолжающихся инвестициях в квантовые технологии.
Как сообщает редакция, квантовые и основанные на физике стартапы обладают большим потенциалом на ранних стадиях. Команды готовятся к реальному применению с помощью теневого режима, коррекции ошибок и программного обеспечения, что позволяет инвесторам управлять рисками.
Второй фонд Quantonation инвестирует как в квантовые чипы, так и в программное обеспечение, а также в смежные технологии, такие как лазеры и фотоника. Эта расширенная стратегия обеспечивает развитие портфеля на рынках Европы, Азии и Северной Америки, поддерживая интерес инвесторов.