Kreml: “Rusiya xalqı Putinə əlavə yüklənməyə hazırdır”
Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov Rusiyanın hazırkı şəraitində Prezident Vladimir Putinə dəstəyin davam etdiyini bildirib. “Ölkəmizin əhalisinin böyük əksəriyyəti Prezident Putinin siyasəti ilə tam razıdır. Bu, danılmaz faktdır və demək olar ki, heç kim bunu inkar edə bilməz. Mövcud vəziyyətdə Putini dəstəkləyənlər əlavə yükə hazırdırmı? Mənim heç bir şübhəm yoxdur ki, hazırdırlar,” – deyə Peskov “RBC radio”ya müsahibəsində söyləyib.
Redaksiya xəbər verir ki, digər tərəfdən Ukraynanın pilotsuz aparat hücumları səbəbilə Rusiya yanacaq çatışmazlığı ilə üzləşib. Reuters-in məlumatına görə, zərbələr bəzi günlərdə neftayırma zavodlarının istehsalını 20 faizə qədər azaldıb və ixracı məhdudlaşdırıb.
Xüsusilə 92 və 95 oktanlı benzinlə bağlı çatışmazlıq Uzaq Şərqdə, Krımda, Volqa bölgəsində, həmçinin cənub və mərkəzi vilayətlərdə müşahidə olunur. Ölkə bazarının 40 faizini təşkil edən özəl yanacaqdoldurma məntəqələrinin isə tədarükdəki kəsintilər və yüksək kreditlər səbəbilə iflasın astanasında olduğu bildirilir.
Rusiya rəsmiləri vəziyyəti “müvəqqəti” kimi qiymətləndirsələr də, yanacaq satıcıları böhranın sistem xarakteri daşıdığını qeyd edirlər.

Кремль: «Российский народ готов к дополнительной нагрузке ради Путина»
Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил, что поддержка президента Владимира Путина в нынешних условиях России продолжается. «Подавляющее большинство населения нашей страны полностью согласно с политикой президента Путина. Это неоспоримый факт, и почти никто не может его отрицать. Готовы ли те, кто поддерживает Путина в текущей ситуации, к дополнительной нагрузке? У меня нет никаких сомнений, что готовы,» – сказал Песков в интервью «РБК радио».
Редакция сообщает, что, с другой стороны, Россия столкнулась с дефицитом топлива из-за атак украинских беспилотных аппаратов. По данным Reuters, удары в некоторые дни сократили производство нефтеперерабатывающих заводов до 20 процентов и ограничили экспорт.
В частности, дефицит бензина с октановым числом 92 и 95 наблюдается на Дальнем Востоке, в Крыму, в Поволжье, а также в южных и центральных регионах. Сообщается, что частные автозаправочные станции, составляющие 40 процентов рынка страны, находятся на грани банкротства из-за перебоев в поставках и высоких кредитов.
Хотя российские официальные лица оценивают ситуацию как «временную», продавцы топлива отмечают, что кризис носит системный характер.