Kreml: “Rusiya xalqı Putinə əlavə yüklənməyə hazırdır”
Kremlin mətbuat katibi Dmitri Peskov Rusiyanın hazırkı şəraitində Prezident Vladimir Putinə dəstəyin davam etdiyini bildirib. “Ölkəmizin əhalisinin böyük əksəriyyəti Prezident Putinin siyasəti ilə tam razıdır. Bu, danılmaz faktdır və demək olar ki, heç kim bunu inkar edə bilməz. Mövcud vəziyyətdə Putini dəstəkləyənlər əlavə yükə hazırdırmı? Mənim heç bir şübhəm yoxdur ki, hazırdırlar,” – deyə Peskov “RBC radio”ya müsahibəsində söyləyib.
Redaksiya xəbər verir ki, digər tərəfdən Ukraynanın pilotsuz aparat hücumları səbəbilə Rusiya yanacaq çatışmazlığı ilə üzləşib. Reuters-in məlumatına görə, zərbələr bəzi günlərdə neftayırma zavodlarının istehsalını 20 faizə qədər azaldıb və ixracı məhdudlaşdırıb.
Xüsusilə 92 və 95 oktanlı benzinlə bağlı çatışmazlıq Uzaq Şərqdə, Krımda, Volqa bölgəsində, həmçinin cənub və mərkəzi vilayətlərdə müşahidə olunur. Ölkə bazarının 40 faizini təşkil edən özəl yanacaqdoldurma məntəqələrinin isə tədarükdəki kəsintilər və yüksək kreditlər səbəbilə iflasın astanasında olduğu bildirilir.
Rusiya rəsmiləri vəziyyəti “müvəqqəti” kimi qiymətləndirsələr də, yanacaq satıcıları böhranın sistem xarakteri daşıdığını qeyd edirlər.

Kremlin: “The Russian people are ready for an additional burden for Putin”
Kremlin press secretary Dmitry Peskov stated that support for President Vladimir Putin continues in Russia's current circumstances. “The vast majority of our country's population fully agrees with President Putin's policy. This is an undeniable fact, and almost no one can deny it. In the current situation, are those who support Putin ready for an additional burden? I have no doubt that they are,” Peskov said in an interview with “RBC radio”.
The editorial office reports that, on the other hand, Russia is facing a fuel shortage due to Ukrainian drone attacks. According to Reuters, the strikes have reduced oil refinery production by up to 20 percent on some days and limited exports.
A shortage, especially of 92 and 95 octane gasoline, is observed in the Far East, Crimea, the Volga region, as well as in the southern and central provinces. Private gas stations, which account for 40 percent of the country's market, are reportedly on the verge of bankruptcy due to supply disruptions and high credit costs.
Although Russian officials describe the situation as “temporary,” fuel sellers note that the crisis is systemic.