Kreml: Putin və Zelenski arasında görüş münaqişənin həllində son nöqtə
Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov Rusiya və Ukrayna liderləri arasında mümkün görüşə münasibət bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Peskov Vladimir Putin və Volodimir Zelenski arasında baş tuta biləcək görüşün Ukrayna münaqişəsinin tənzimlənməsində son mərhələ ola biləcəyini qeyd edib.
“Bu görüş həm prosesə nöqtə qoya, həm də əldə ediləcək razılaşmaları rəsmiləşdirə bilər,” – deyə Peskov bildirib. O, bununla belə əlavə edib ki, bu qədər mürəkkəb bir prosesi cəmi 30 gün ərzində başa çatdırmaq real görünmür.
Xatırladaq ki, daha əvvəl Ukrayna tərəfi avqust ayında Putin və Zelenskin iştirakı ilə beynəlxalq səviyyəli sammitin keçirilməsini təklif etmişdi. Görüşün formatı və konkret yeri ilə bağlı hələlik rəsmi razılaşma yoxdur.

Кремль: Встреча Путина и Зеленского – последняя точка в разрешении конфликта
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков высказался о возможной встрече между лидерами России и Украины.
Редакция сообщает, что Песков отметил, что возможная встреча между Владимиром Путиным и Владимиром Зеленским может стать заключительным этапом в урегулировании украинского конфликта.
«Эта встреча может как поставить точку в процессе, так и оформить достигнутые договоренности», – заявил Песков. При этом он добавил, что завершить такой сложный процесс всего за 30 дней не представляется реальным.
Напомним, ранее украинская сторона предлагала провести в августе международный саммит с участием Путина и Зеленского. Относительно формата и конкретного места встречи пока нет официальных договоренностей.