Dünyanın müxtəlif şəhərlərində şəhər istilik adalarının real mənzərəsi kosmosdan müşahidə olunmağa başlanıb. Peyk termal sensorları gün batımından xeyli sonra da yüksək temperaturu saxlayan məhəllələri üzə çıxarır, asfalt yollar, dayanacaqlar və dam örtükləri istilik xəritələrində qırmızı rənglə seçilir.
Redaksiya xəbər verir ki, mühəndislər bu məlumatlardan istifadə edərək layihələri yenidən prioritetləşdirir və ilk növbədə ən problemli “isti nöqtələr”ə fokuslanırlar. Los-Anceles, Çikaqo və Filadelfiyada peyk xəritələri küçə səviyyəli sensorlarla birləşdirilir, nəticədə əks etdirici yol örtükləri, sərin dam texnologiyaları və genişmiqyaslı ağacəkmə tədbirləri daha dəqiq planlaşdırılır.
Məlumata görə, artıq bəzi yenilənmiş küçələrdə temperaturun işlənməmiş ərazilərlə müqayisədə təxminən 10°F aşağı olduğu ölçülüb. Bu yanaşma həm piyada təhlükəsizliyini artırır, həm də şəhər infrastrukturunun uzunmüddətli dayanıqlığını gücləndirir.
Qeyd edilir ki, yeni NASA alətləri və kommersiya peyklərinin istismara verilməsi ilə kosmos əsaslı istilik xəritələri sürətlə praktik həllərə çevrilir. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, bu texnologiya gələcəkdə daha sərin və təhlükəsiz yaşayış məkanlarının formalaşmasında əsas rol oynayacaq.

Карты из космоса охлаждают города: спутники выявляют "горячие точки"
Реальная картина городских островов тепла в различных городах мира начала наблюдаться из космоса. Термальные датчики спутников выявляют районы, сохраняющие высокую температуру даже после захода солнца, а асфальтированные дороги, парковки и кровельные покрытия выделяются на тепловых картах красным цветом.
Как сообщает редакция, инженеры используют эти данные для переприоритезации проектов и фокусируются в первую очередь на наиболее проблемных "горячих точках". В Лос-Анджелесе, Чикаго и Филадельфии спутниковые карты объединяются с датчиками на уровне улиц, в результате чего более точно планируются отражающие дорожные покрытия, технологии прохладных крыш и масштабные мероприятия по озеленению.
Согласно информации, на некоторых обновленных улицах температура была измерена примерно на 10°F ниже по сравнению с необработанными участками. Такой подход как повышает безопасность пешеходов, так и укрепляет долгосрочную устойчивость городской инфраструктуры.
Отмечается, что с вводом в эксплуатацию новых инструментов NASA и коммерческих спутников тепловые карты на основе космических данных быстро превращаются в практические решения. Специалисты считают, что эта технология будет играть ключевую роль в формировании более прохладных и безопасных жилых пространств в будущем.