Korrupsiya əməliyyatları Bakıdakı icra başçılarına da ÇATACAQ
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) korrupsiya və vəzifə cinayətləri ilə mübarizə istiqamətində apardığı əməliyyatlar davam edir. Bu dəfə hədəfdə Balakən rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsindən azad edilmiş İslam Rzayev olub. İslam Rzayevin həbsi ilə icra başçılarından dəmir barmaqlıqlar arxasına düşənlərin sayı 7-ə yüksəlib.
Korrupsiya hüquqpozmaları və vəzifə cinayətləri ilə bağlı keçirilən əməliyyat indiyə kimi əsasən paytaxtdan uzaq bölgələri əhatə edib. Maraqlıdır ki, Bakının rayonları həmişə anoloji tədbirlərdən kənarda qalıb.
Qeyd edək ki, Bakıda 12 rayon var: Binəqədi, Xətai, Sabunçu, Nizami, Nərimanov, Nəsimi, Qaradağ, Səbail, Xəzər, Yasamal, Pirallahı, Suraxanı.
Bəs Bakının adları çəkilən rayonlarının İcra hakimiyyətləri niyə korrupsiya hüquqpozmaları və vəzifə cinayətləri ilə bağlı əməliyyatlardan kənarda qalır? Bu, həmin rayonların İcra hakimiyyətlərinin yaxşı işləməyindən qaynaqlanır, yoxsa növbə onlara da çatacaq?
Milli Məclisin deputatı Elşad Musayev Modern.az-a açıqlamasında bildirib ki, rüşvətxorluğa, korrupsiyaya qarşı mübarizə sürətlənməlidir:
“Mən əvvəlki müsahibələrimdən birində demişdim ki, insanlarımız "qara maskalılar" üçün darıxıblar. Buna görə də, hesab edirəm rüşvətxorluğa, korrupsiyaya qarşı mübarizə sürətlənməlidir. Çünki korrupsiya, rüşvət, monopoliya ölkəni içəridən yeyir. Ona görə də qanunazidd işlərlə məşğul olan vəzifə sahiblərinə qanunun sərt üzü göstərilməlidir.
Düşünürəm ki, Balakən hadisələri korrupsiyaya qarşı aparılan əməliyyatların növbəti mərhələsidir. Bu prosesi davam etdirmək lazımdır. Biz ölkədə korrupsiyanın, qanunsuzluğun, hərc-mərcliyin qarşısını kəsməsək, iqtisadi və digər sahələrdə irəliləyişə nail ola bilmərik. Bir sıra rayonların icra başçıları özlərini qanundan yuxarıda hesab edirlər, heç kimə də hesabat vermirlər. Baxırsan adama, vəzifəyə gələndə elə bir var-dövləti yoxdur, di gəl ki, vəzifə tutduğu dövrdə nə qədər mal-mülkə sahiblənir. Rayonun özü kasıbdır, amma baxırsan ki, icra başçısının var-dövləti aşıb-daşır. Yerli icra nümayəndələri var, baxırsan yerlərdə min cür problem var, amma bunların villalarının sayı günbəgün artır. Mən düşünürəm ki, bu proses davam etdirilməlidir”.
Deputatın sözlərinə görə, keçirilən əməliyyatların icra başçılarına dərs olmamasının bir sıra səbəbləri var:
“Bunun əsas səbəbi sistemlə bağlıdır. Ölkədə idarəertmə sistemi dəyişməli, hesabatlılıq olmalıdır. Yerli idarəetmə orqanları demokratik seçki ilə formalaşmalı, onlar da hesabat verməlidir. Eyni zamanda, bunlara nəzarət edən orqanlar özləri yaxşı işləmir. Misal üşün, məhkəmələr. İcra başçıları təyinatdan sonra illərlə - 10, 20 il bir yerdə işləyirlər. Bunlara nəzarət də yaxşı deyil. Yenə deyirəm, sistemin özünü elə etmək lazımdır ki, hamı bir-birinə nəzarət edə bilsin. Yoxsa yerlərdə icra başçılarının bəziləri, indi də belələri var, heç kəsdən qorxub çəkinmədən yüz cür hoqqabazlıq edirlər. Yəqin ki, kiməsə söykənirlər. Belə olmur”.
Deputat vurğulayıb ki, korrupsiya ilə bağlı əməliyyatlar Bakıdakə İcra hakimiyyətlərində də keçirilməlidir:
“Mən hesab edirəm ki, Bakı şəhərinin özündə də bu əməliyyatları keçirmək lazımdır. Bu əməliyyatlar rayonlarda başlayıb, amma yəqin ki Bakıya da gəlib çatacaq. Bakı şəhərində bir sıra yerlərdə olan vəziyyət açıq-aşkar acınacaqlıdır.
Yeri gəlmişkən, külli miqdarda dövlətin malını, əmlakını mənimsəyən adamlar həmin vəsaiti büdcəyə qaytarmalıdırlar.
Büdcə vəsaitini dağıdanlar, ölkənin iqtisadiyyatına zərbə vuranlar var. Bunlara qarşı sərt tədbirlər görülməlidir ki, iqtisadiyyatımızı inkişaf etdirə bilək, əmək məhsuldarlığımızı artıraq. Büdcənin 41%-ni sosial məsələlərə yönəltmişik. İndi bunun miqdarını artırmaq lazımdır. Bunu edə bilməməyimizin bir çox səbəbi var. O səbəblərdən biri də yerlərdə belə dağıdıcılıq, gəmiricilik işləri ilə məşğul olan adamlardır. Faktiki olaraq, bunlar ölkənin inkişafını inkişafdan dayandırırlar”.

Операции Службы государственной безопасности (СГБ) по борьбе с коррупцией и должностными преступлениями продолжаются. На этот раз целью стал Ислам Рзаев, освобожденный от должности главы Исполнительной власти Балакенского района. С арестом Ислама Рзаева число глав исполнительной власти, оказавшихся за решеткой, достигло 7.
Операции, проводимые в связи с коррупционными правонарушениями и должностными преступлениями, до сих пор охватывали в основном регионы, удаленные от столицы. Примечательно, что районы Баку всегда оставались в стороне от подобных мероприятий.
Отметим, что в Баку 12 районов: Бинагадинский, Хатаинский, Сабунчинский, Низаминский, Наримановский, Насиминский, Гарадагский, Сабаильский, Хазарский, Ясамальский, Пираллахинский, Сураханский.
Так почему же исполнительные власти упомянутых районов Баку остаются в стороне от операций, связанных с коррупционными правонарушениями и должностными преступлениями? Это связано с хорошей работой исполнительных властей этих районов, или же очередь дойдет и до них?
Депутат Милли Меджлиса Эльшад Мусаев в своем заявлении Modern.az отметил, что борьба со взяточничеством и коррупцией должна быть ускорена:
«В одном из моих предыдущих интервью я говорил, что наши люди соскучились по «людям в черных масках». Поэтому я считаю, что борьба со взяточничеством и коррупцией должна быть ускорена. Потому что коррупция, взяточничество, монополия разъедают страну изнутри. Поэтому должностным лицам, занимающимся противозаконной деятельностью, должно быть показано суровое лицо закона.
Я думаю, что события в Балакене – это очередной этап операций по борьбе с коррупцией. Этот процесс необходимо продолжать. Если мы не пресечем коррупцию, беззаконие и хаос в стране, мы не сможем добиться прогресса в экономической и других сферах. Главы исполнительной власти ряда районов считают себя выше закона и никому не отчитываются. Смотришь на человека: когда он приходит на должность, у него нет особого состояния, но за время пребывания на посту он приобретает столько имущества. Сам район беден, но видишь, что богатство главы исполнительной власти зашкаливает. Есть представители местной исполнительной власти, смотришь, на местах тысячи проблем, но количество их вилл растет день ото дня. Я считаю, что этот процесс должен быть продолжен».
По словам депутата, есть ряд причин, по которым проводимые операции не становятся уроком для глав исполнительной власти:
«Основная причина связана с системой. Система управления в стране должна измениться, должна быть подотчетность. Органы местного самоуправления должны формироваться путем демократических выборов и также отчитываться. В то же время, органы, контролирующие их, сами работают плохо. Например, суды. Главы исполнительной власти после назначения работают годами – 10, 20 лет на одном месте. Контроль над ними тоже плохой. Повторяю, саму систему нужно построить так, чтобы все могли контролировать друг друга. Иначе некоторые главы исполнительной власти на местах, и сейчас такие есть, без страха и стеснения совершают сотни махинаций. Вероятно, они на кого-то опираются. Так не бывает».
Депутат подчеркнул, что операции по борьбе с коррупцией должны проводиться и в исполнительных властях Баку:
«Я считаю, что эти операции необходимо проводить и в самом городе Баку. Эти операции начались в районах, но, вероятно, дойдут и до Баку. Ситуация в ряде мест города Баку откровенно плачевна.
Кстати, лица, присвоившие государственное имущество и средства в крупных размерах, должны вернуть эти средства в бюджет.
Есть те, кто растрачивает бюджетные средства, наносит ущерб экономике страны. Против них должны быть приняты жесткие меры, чтобы мы могли развивать нашу экономику, повышать производительность труда. Мы направили 41% бюджета на социальные вопросы. Теперь необходимо увеличить эту сумму. Есть много причин, по которым мы не можем этого сделать. Одна из этих причин – люди, занимающиеся такой разрушительной, подрывной деятельностью на местах. Фактически, они останавливают развитие страны».