Korrupsiya əməliyyatları Bakıdakı icra başçılarına da ÇATACAQ
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) korrupsiya və vəzifə cinayətləri ilə mübarizə istiqamətində apardığı əməliyyatlar davam edir. Bu dəfə hədəfdə Balakən rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsindən azad edilmiş İslam Rzayev olub. İslam Rzayevin həbsi ilə icra başçılarından dəmir barmaqlıqlar arxasına düşənlərin sayı 7-ə yüksəlib.
Korrupsiya hüquqpozmaları və vəzifə cinayətləri ilə bağlı keçirilən əməliyyat indiyə kimi əsasən paytaxtdan uzaq bölgələri əhatə edib. Maraqlıdır ki, Bakının rayonları həmişə anoloji tədbirlərdən kənarda qalıb.
Qeyd edək ki, Bakıda 12 rayon var: Binəqədi, Xətai, Sabunçu, Nizami, Nərimanov, Nəsimi, Qaradağ, Səbail, Xəzər, Yasamal, Pirallahı, Suraxanı.
Bəs Bakının adları çəkilən rayonlarının İcra hakimiyyətləri niyə korrupsiya hüquqpozmaları və vəzifə cinayətləri ilə bağlı əməliyyatlardan kənarda qalır? Bu, həmin rayonların İcra hakimiyyətlərinin yaxşı işləməyindən qaynaqlanır, yoxsa növbə onlara da çatacaq?
Milli Məclisin deputatı Elşad Musayev Modern.az-a açıqlamasında bildirib ki, rüşvətxorluğa, korrupsiyaya qarşı mübarizə sürətlənməlidir:
“Mən əvvəlki müsahibələrimdən birində demişdim ki, insanlarımız "qara maskalılar" üçün darıxıblar. Buna görə də, hesab edirəm rüşvətxorluğa, korrupsiyaya qarşı mübarizə sürətlənməlidir. Çünki korrupsiya, rüşvət, monopoliya ölkəni içəridən yeyir. Ona görə də qanunazidd işlərlə məşğul olan vəzifə sahiblərinə qanunun sərt üzü göstərilməlidir.
Düşünürəm ki, Balakən hadisələri korrupsiyaya qarşı aparılan əməliyyatların növbəti mərhələsidir. Bu prosesi davam etdirmək lazımdır. Biz ölkədə korrupsiyanın, qanunsuzluğun, hərc-mərcliyin qarşısını kəsməsək, iqtisadi və digər sahələrdə irəliləyişə nail ola bilmərik. Bir sıra rayonların icra başçıları özlərini qanundan yuxarıda hesab edirlər, heç kimə də hesabat vermirlər. Baxırsan adama, vəzifəyə gələndə elə bir var-dövləti yoxdur, di gəl ki, vəzifə tutduğu dövrdə nə qədər mal-mülkə sahiblənir. Rayonun özü kasıbdır, amma baxırsan ki, icra başçısının var-dövləti aşıb-daşır. Yerli icra nümayəndələri var, baxırsan yerlərdə min cür problem var, amma bunların villalarının sayı günbəgün artır. Mən düşünürəm ki, bu proses davam etdirilməlidir”.
Deputatın sözlərinə görə, keçirilən əməliyyatların icra başçılarına dərs olmamasının bir sıra səbəbləri var:
“Bunun əsas səbəbi sistemlə bağlıdır. Ölkədə idarəertmə sistemi dəyişməli, hesabatlılıq olmalıdır. Yerli idarəetmə orqanları demokratik seçki ilə formalaşmalı, onlar da hesabat verməlidir. Eyni zamanda, bunlara nəzarət edən orqanlar özləri yaxşı işləmir. Misal üşün, məhkəmələr. İcra başçıları təyinatdan sonra illərlə - 10, 20 il bir yerdə işləyirlər. Bunlara nəzarət də yaxşı deyil. Yenə deyirəm, sistemin özünü elə etmək lazımdır ki, hamı bir-birinə nəzarət edə bilsin. Yoxsa yerlərdə icra başçılarının bəziləri, indi də belələri var, heç kəsdən qorxub çəkinmədən yüz cür hoqqabazlıq edirlər. Yəqin ki, kiməsə söykənirlər. Belə olmur”.
Deputat vurğulayıb ki, korrupsiya ilə bağlı əməliyyatlar Bakıdakə İcra hakimiyyətlərində də keçirilməlidir:
“Mən hesab edirəm ki, Bakı şəhərinin özündə də bu əməliyyatları keçirmək lazımdır. Bu əməliyyatlar rayonlarda başlayıb, amma yəqin ki Bakıya da gəlib çatacaq. Bakı şəhərində bir sıra yerlərdə olan vəziyyət açıq-aşkar acınacaqlıdır.
Yeri gəlmişkən, külli miqdarda dövlətin malını, əmlakını mənimsəyən adamlar həmin vəsaiti büdcəyə qaytarmalıdırlar.
Büdcə vəsaitini dağıdanlar, ölkənin iqtisadiyyatına zərbə vuranlar var. Bunlara qarşı sərt tədbirlər görülməlidir ki, iqtisadiyyatımızı inkişaf etdirə bilək, əmək məhsuldarlığımızı artıraq. Büdcənin 41%-ni sosial məsələlərə yönəltmişik. İndi bunun miqdarını artırmaq lazımdır. Bunu edə bilməməyimizin bir çox səbəbi var. O səbəblərdən biri də yerlərdə belə dağıdıcılıq, gəmiricilik işləri ilə məşğul olan adamlardır. Faktiki olaraq, bunlar ölkənin inkişafını inkişafdan dayandırırlar”.

Operations carried out by the State Security Service (SSS) in the fight against corruption and official crimes continue. This time, the target was Islam Rzayev, who was dismissed from the post of head of the Balakan District Executive Power. With the arrest of Islam Rzayev, the number of executive heads who have ended up behind bars has risen to 7.
Operations related to corruption offenses and official crimes have so far mainly covered regions far from the capital. Interestingly, Baku's districts have always remained outside similar measures.
It should be noted that there are 12 districts in Baku: Binagadi, Khatai, Sabunchu, Nizami, Narimanov, Nasimi, Garadagh, Sabail, Khazar, Yasamal, Pirallahi, Surakhani.
So why do the Executive Powers of the aforementioned districts of Baku remain outside operations related to corruption offenses and official crimes? Is this due to the good performance of the Executive Powers of those districts, or will their turn also come?
Elshad Musayev, a member of the Milli Majlis, told Modern.az that the fight against bribery and corruption should be accelerated:
“I said in one of my previous interviews that our people miss the "black masks" (referring to special forces in anti-corruption operations). Therefore, I believe the fight against bribery and corruption should be accelerated. Because corruption, bribery, and monopoly eat away at the country from within. Therefore, the harsh face of the law must be shown to officials involved in illegal activities.
I think the events in Balakan are the next stage of the anti-corruption operations. This process must be continued. If we do not prevent corruption, illegality, and chaos in the country, we cannot achieve progress in economic and other areas. The executive heads of several districts consider themselves above the law and report to no one. You look at a person, they have no significant wealth when they come to office, but then they acquire so much property during their tenure. The district itself is poor, but you see that the executive head's wealth is overflowing. There are local executive representatives, you see a thousand kinds of problems in their areas, but the number of their villas increases day by day. I believe this process should be continued.”
According to the deputy, there are several reasons why the operations carried out do not serve as a lesson for executive heads:
“The main reason for this is related to the system. The management system in the country must change, and there must be accountability. Local government bodies should be formed through democratic elections, and they should also report. At the same time, the bodies that control them do not work well themselves. For example, the courts. Executive heads work in the same place for years after their appointment – 10, 20 years. The control over them is also not good. I repeat, the system itself must be designed so that everyone can control each other. Otherwise, some of the executive heads in the regions, and there are still such people, perform a hundred kinds of tricks without fear or hesitation. They probably lean on someone. This is not how it should be.”
The deputy emphasized that anti-corruption operations should also be carried out in the Executive Powers in Baku:
“I believe that these operations should also be carried out in Baku itself. These operations started in the regions, but they will probably reach Baku as well. The situation in several places in Baku city is clearly deplorable.
By the way, people who have embezzled large amounts of state property and assets must return those funds to the budget.
There are those who squander budget funds and harm the country's economy. Strict measures must be taken against them so that we can develop our economy and increase our labor productivity. We have allocated 41% of the budget to social issues. Now this amount needs to be increased. There are many reasons why we cannot do this. One of those reasons is the people engaged in such destructive, corrosive activities in the regions. In fact, they halt the country's development.”