Milli Məclisin deputatı Könül Nurullayeva qərargahına daxil olan müraciətlərə əsasən, növbəti vətəndaş qəbulunu keçirib. Millət vəkili qəbul zamanı vətəndaşlarla görüşərək, onların qaldırdığı müraciətlər ətrafında qarşı tərəflə geniş fikir mübadiləsi aparıb.
Deputat Könül Nurullayeva Nizami rayon sakinləri ilə səyyar görüşlərini də müntəzəm olaraq davam etdirir. Belə ki, millət vəkili K.Nurullayeva Q.Qarayev prospekti 2, 33, Ə.Vəliyev küçəsi 6, 8, K.Balakişiyev küçəsi 3, 55, 57, İ.Müzəffəroğlu küçəsi 1, 3, Ə.Kürçaylı küçəsi 4, 6, 8 və M.X.Şərifli küçəsi 94B ünvanlarında yaşayan seçicilərinə baş çəkərək, onların rastlaşdıqları gündəlik problemlər ilə yerindəcə tanış olub. Vətəndaşlarla görüş zamanı qəbul iştirakçılarını narahat edən məsələlər səsləndirilmişdir.

Member of the Milli Majlis Könül Nurullayeva held her next citizen reception based on the appeals received at her headquarters. During the reception, the MP met with citizens and engaged in an extensive exchange of views with the opposing parties regarding the appeals they raised.
Deputy Könül Nurullayeva also regularly continues her mobile meetings with residents of Nizami district. Thus, MP K. Nurullayeva visited her constituents residing at G. Garayev Avenue 2, 33, A. Valiyev Street 6, 8, K. Balakishiyev Street 3, 55, 57, I. Muzaffaroglu Street 1, 3, A. Kurchayli Street 4, 6, 8, and M. Kh. Sharifli Street 94B, familiarizing herself with the daily problems they face on site. During the meeting with citizens, issues concerning the participants of the reception were raised.
According to the information provided, all appeals submitted by constituents to Deputy Könül Nurullayeva during the meeting have been registered within her authority and will be forwarded to the relevant institutions in the nearest future.