Bir neçə vətəndaşa qarşı xüsusilə külli miqdarda dələduzluq edildiyi, eləcə də müğənni Könül Kərimovanın adının da hallandığı cinayət işində təqsirləndirilən şəxslər - Elçin Bağırov və Mübariz Məmmədovun cinayət işinin bəzi detalları məlum olub.
Redaksiya "Unikal"a istinadən xəbər verir ki, istintaqla müəyyən edilib ki, hər iki təqsirləndirilən şəxs vətəndaşların etibarından sui-istifadə edərək aldatma yolu ilə özgənin əmlakını öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə ələ keçirib və hüquq verən digər rəsmi sənədi istifadə etmək məqsədi ilə təkrar saxtalaşdırıblar.
İttiham aktında göstərilib ki, Mübariz Məmmədov paytaxtın Yasamal rayonu, Hüseyn Cavid prospekti, 46 saylı ünvanda yerləşən "ARAZ T.İ" MMC-nin binasında 156 kv olan 126 nömrəli mənzilin Sakit Məmmədova məxsus, həmin mənzillin müqavilə və maliyyə arayışının onun həyat yoldaşı Şəlalə Məmmədovanın adına olmasına baxmayaraq, həmin mənzili icazəsiz etibardan sui-istifadə etmə və aldatma yolu ilə qanunsuz ələ keçirib.
Belə ki, 2011-ci il avqustun 13-də mənzili Yasamalda Hüseyn Cavid prospekti, 48 saylı ünvandakı mənzili 558 və 566-cı məhəllələrdə yerləşən "ARAZ T.İ" MMC-nin ofisində Elbrus Həsənova 156 min manat müqabilində qanunsuz satıb və onun həyat yoldaşı Xanım Quliyevanın adına rəsmiləşdirib.
Bununla da, o, Sakit Məmmədova külli miqdarda - 156 min manat məbləğində ziyan vurmaqla dələduzluq edib.
Bundan başqa, Mübariz Məmmədov "Hüquq-Ekspertiza Mərkəzi" MMC-nin rəhbəri olduğu müddət ərzində təkrarən tanışı Bəhram Abbasovun övladı Bəsrət Abbasovun təsisçisi olduğu "Konstra" MTK-nın müxtəlif müştərilərə dəyərindən ucuz qiymətə və qanunsuz satılmış mənzillərini həmin şirkətə geri qaytaracağı, mənzillərin satıldığı şəxslərə pulları geri ödəyəcəyi ilə bağlı hüquqi xidmətlər göstərəcəyi adı ilə yalan vəd verməklə 408 min, eyni zamanda "Konstra" MTK-nın layihə sənədlərinin hazırlanmasını və həmin sənədlərin dövlət ekspertizasında təsdiq edilməsini təşkil edəcəyinə dair yalan vəd verməklə 175 min, ümumilikdə 583 min manat pul vəsaitini ələ keçirib, təkrar dələduzluq edib.
O, bundan başqa, digər təqsirləndirilən şəxs olan tanışı Elçin Bağırovla faktiki olaraq mövcud olmayan mənzilləri satmaq adı ilə müştərilər tapmağı və saxta müqavilələr, maliyyə arayışları hazırlamağı, müştərilərə guya ev satdıqları barədə görüntü yaradıb, onları aldadaraq müxtəlif məbləğlərdə pul vəsaitlərini almağı razılaşıblar.
Belə ki, 2022-ci ilin avqustunda Elçin Bağırov və Mübariz Məmmədov müştəri İlham Cəfərovu tapıb, onunla ofisdə görüşüblər.
Onlar paytaxtın Yasamal rayonu, Hüseyn Cavid prospekti 48 saylı binada yerləşən və müqavilə əsasında müğənni Könül Qəmbər qızı Kərimovaya məxsus olan 26 saylı mənzili İIham Cəfərova təqdim ediblər. Daha sonra onlar saxta və qanunsuz sənəd hazırlayıb həmin mənzili 245 min manata sataraq təkrar dələduzluq ediblər.
Bundan başqa, M.Məmmədov "ARAZ T.P" MMC-nin binasında olan 156.85 kv-lıq 20 nömrəli mənzil Məhəmməd Süleymanova məxsus olmasına baxmayaraq, həmin mənzili Təbriz Qədirovun anası Gülsarə Qədirovanın adına saxta sənəd hazırlayaraq 163 min manata satıb.
Qeyd edək ki, Mübariz Məmmədova qarşı Cinayət Məcəlləsinin 178.4-cü (dələduzluq-xüsusilə külli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə) və 320.1-ci (Hüquq verən və ya vəzifədən azad edən vəsiqəni və ya digər rəsmi sənədi istifadə etmək məqsədi ilə saxtalaşdırma və ya qanunsuz hazırlama, yaxud bu cür sənədi satma, habelə eyni məqsədlə Azərbaycan Respublikasının saxta dövlət təltifini, ştampı, möhürü, blankı hazırlama və ya satma), Elçin Bağırova isə Cinayət Məcəlləsinin 178.3.2-ci (dələduzluq-külli miqdarda ziyan vurmaqla törədildikdə) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb.
Xatırladaq ki, məhkəmə istintaqı Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hakimi Elnur Nuriyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə araşdırılır.

Кёнюль Керимовой 245 тысяч мошенничества: её дом продали другому человеку по поддельным документам
Стали известны некоторые детали уголовного дела в отношении обвиняемых - Эльчина Багирова и Мубариза Мамедова, которых обвиняют в мошенничестве в особо крупном размере в отношении нескольких граждан, а также упоминается имя певицы Кёнюль Керимовой.
Редакция сообщает со ссылкой на "Unikal", что следствием установлено, что оба обвиняемых, злоупотребляя доверием граждан, путем обмана завладели чужим имуществом, используя свое служебное положение, и повторно подделывали официальные документы, дающие право.
В обвинительном акте указано, что Мубариз Мамедов незаконно завладел квартирой № 126 площадью 156 кв.м., расположенной в здании ООО "ARAZ T.İ" по адресу проспект Гусейна Джавида, 46, в Ясамальском районе столицы, несмотря на то, что квартира принадлежала Сакиту Мамедову, а договор и финансовая справка на эту квартиру были на имя его жены Шалале Мамедовой, путем злоупотребления доверием и обмана.
Так, 13 августа 2011 года он незаконно продал квартиру по адресу проспект Гусейна Джавида, 48 в Ясамале, в офисе ООО "ARAZ T.İ", расположенном в кварталах 558 и 566, Эльбрусу Гасанову за 156 тысяч манатов и оформил ее на имя его жены Ханым Гулиевой.
Таким образом, он совершил мошенничество, нанеся Сакиту Мамедову ущерб в особо крупном размере - 156 тысяч манатов.
Кроме того, Мубариз Мамедов, будучи руководителем ООО "Центр права и экспертизы", путем ложных обещаний вернуть квартиры различных клиентов, незаконно проданные по заниженной цене компании "Konstra", учредителем которой является его знакомый Бахрам Аббасов, и возместить деньги, уплаченные покупателям квартир, оказал юридические услуги на сумму 408 тысяч манатов, а также путем ложных обещаний организовать подготовку проектной документации "Konstra" MTK и утверждение этих документов на государственной экспертизе, завладел денежными средствами на сумму 175 тысяч манатов, в общей сложности 583 тысячи манатов, совершив повторное мошенничество.
Кроме того, он договорился со своим знакомым, другим обвиняемым Эльчином Багировым, находить клиентов для продажи фактически несуществующих квартир, готовить поддельные договоры и финансовые справки, создавать видимость продажи домов клиентам и обманывать их, получая денежные средства в различных суммах.
Так, в августе 2022 года Эльчин Багиров и Мубариз Мамедов нашли клиента Ильхама Джафарова и встретились с ним в офисе.
Они представили Ильхаму Джафарову квартиру № 26, расположенную в здании по адресу проспект Гусейна Джавида, 48 в Ясамальском районе столицы, которая по договору принадлежала певице Кёнюль Гамбар гызы Керимовой. Затем они изготовили поддельный и незаконный документ, продали эту квартиру за 245 тысяч манатов и совершили повторное мошенничество.
Кроме того, несмотря на то, что квартира № 20 площадью 156,85 кв.м. в здании ООО "ARAZ T.P" принадлежала Мехмеду Сулейманову, М.Мамедов изготовил поддельный документ на имя матери Табриза Гадирова, Гюльсары Гадировой, и продал квартиру за 163 тысячи манатов.
Следует отметить, что Мубаризу Мамедову предъявлено обвинение по статьям 178.4 (мошенничество, совершенное с причинением ущерба в особо крупном размере) и 320.1 (подделка или незаконное изготовление удостоверения или иного официального документа, дающего право или освобождающего от обязанности, либо сбыт такого документа, а также изготовление или сбыт поддельных государственных наград, штампов, печатей, бланков Азербайджанской Республики с той же целью) Уголовного кодекса, а Эльчину Багирову - по статье 178.3.2 (мошенничество, совершенное с причинением ущерба в крупном размере) Уголовного кодекса.
Напомним, что судебное следствие рассматривается в процессе под председательством судьи Бакинского суда по тяжким преступлениям Эльнура Нуриева.