Maliyyəçi Robert Kiyosaki, yaxınlaşan "tarixin ən böyük maliyyə balonu"nun partlayacağı və bunun nəticəsində Bitcoin-in 750 min dollara, Ethereum-un isə 95 min dollara yüksələcəyi barədə proqnozlarını açıqlayıb. Bu proqnozlar, Kiyosakinin tənqidçilərinin onun metodologiyasına şübhə ilə yanaşmasına baxmayaraq verilib.
Redaksiya məlumat verir ki, Kiyosaki 2008-ci ildən bəri şişən maliyyə balonunun tezliklə partlayacağını iddia edir. O, bu hadisədən sonra bir il ərzində Bitcoin-in 750.000 ABŞ dolları, Ethereum-un isə 95.000 ABŞ dolları dəyərində olacağını proqnozlaşdırır. Kiyosaki, qızılın 35.000 ABŞ dolları, gümüşün isə 200 ABŞ dolları qiymətinə çatacağını da qeyd edib. O, Bitcoin, Ethereum, qızıl və gümüşü fiat valyutalardan qaçış üçün nadir "çıxış yolları" kimi təqdim edir. Kiyosaki, yaxın zamanda təxminən 67.000 ABŞ dolları qiymətində 1 BTC aldığını bildirib və qiymətin 6.000 ABŞ dollarına düşəcəyi təqdirdə belə daha çox almağa hazır olduğunu vurğulayıb.
Tənqidçilər isə Kiyosakinin onillərdir verdiyi və reallaşmayan maliyyə çöküşü proqnozlarına diqqət çəkirlər. Onlar onun rəqəmlərinin ciddi modelləşdirmədən məhrum olduğunu bildirirlər. Bununla belə, Kiyosakinin xəbərdarlıqları hazırda ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (Fed) sərt pul siyasəti və artan geosiyasi risklər fonunda səslənir. Kiyosakinin Bitcoin üçün 750.000 ABŞ dolları, Ethereum üçün isə 95.000 ABŞ dolları proqnozları, mövcud qiymətlərə nəzərən Bitcoin üçün təxminən 10 qat, Ethereum üçün isə təxminən 45 qat artım deməkdir. O, bu proqnozları, 2008-ci il maliyyə böhranının köklü həllər əvəzinə stimullaşdırma və pul genişləndirilməsi ilə ört-basdır edildiyi qənaətinə əsaslandırır.

Финансист Роберт Кийосаки озвучил свои прогнозы относительно грядущего «величайшего финансового пузыря в истории», который, по его мнению, лопнет, в результате чего Bitcoin вырастет до 750 тысяч долларов, а Ethereum – до 95 тысяч долларов. Эти прогнозы были сделаны, несмотря на то, что критики Кийосаки скептически относятся к его методологии.
Redaksiya сообщает, что Кийосаки утверждает, что финансовый пузырь, надувавшийся с 2008 года, скоро лопнет. Он прогнозирует, что в течение года после этого события Bitcoin будет стоить 750 000 долларов США, а Ethereum – 95 000 долларов США. Кийосаки также отметил, что золото достигнет цены в 35 000 долларов США, а серебро – 200 долларов США. Он представляет Bitcoin, Ethereum, золото и серебро как редкие «пути отхода» от фиатных валют. Кийосаки сообщил, что недавно купил 1 BTC примерно за 67 000 долларов США и подчеркнул, что готов покупать еще больше, даже если цена упадет до 6 000 долларов США.
Критики же указывают на финансовые прогнозы краха, которые Кийосаки делал десятилетиями и которые не сбылись. Они утверждают, что его цифрам не хватает серьезного моделирования. Тем не менее, предупреждения Кийосаки звучат на фоне жесткой денежно-кредитной политики Федеральной резервной системы США (ФРС) и растущих геополитических рисков. Прогнозы Кийосаки в 750 000 долларов США для Bitcoin и 95 000 долларов США для Ethereum означают рост примерно в 10 раз для Bitcoin и примерно в 45 раз для Ethereum по сравнению с текущими ценами. Он основывает эти прогнозы на мнении, что финансовый кризис 2008 года был замаскирован стимулированием и денежным смягчением, а не фундаментальными решениями.