Maliyyəçi Robert Kiyosaki, yaxınlaşan "tarixin ən böyük maliyyə balonu"nun partlayacağı və bunun nəticəsində Bitcoin-in 750 min dollara, Ethereum-un isə 95 min dollara yüksələcəyi barədə proqnozlarını açıqlayıb. Bu proqnozlar, Kiyosakinin tənqidçilərinin onun metodologiyasına şübhə ilə yanaşmasına baxmayaraq verilib.
Redaksiya məlumat verir ki, Kiyosaki 2008-ci ildən bəri şişən maliyyə balonunun tezliklə partlayacağını iddia edir. O, bu hadisədən sonra bir il ərzində Bitcoin-in 750.000 ABŞ dolları, Ethereum-un isə 95.000 ABŞ dolları dəyərində olacağını proqnozlaşdırır. Kiyosaki, qızılın 35.000 ABŞ dolları, gümüşün isə 200 ABŞ dolları qiymətinə çatacağını da qeyd edib. O, Bitcoin, Ethereum, qızıl və gümüşü fiat valyutalardan qaçış üçün nadir "çıxış yolları" kimi təqdim edir. Kiyosaki, yaxın zamanda təxminən 67.000 ABŞ dolları qiymətində 1 BTC aldığını bildirib və qiymətin 6.000 ABŞ dollarına düşəcəyi təqdirdə belə daha çox almağa hazır olduğunu vurğulayıb.
Tənqidçilər isə Kiyosakinin onillərdir verdiyi və reallaşmayan maliyyə çöküşü proqnozlarına diqqət çəkirlər. Onlar onun rəqəmlərinin ciddi modelləşdirmədən məhrum olduğunu bildirirlər. Bununla belə, Kiyosakinin xəbərdarlıqları hazırda ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (Fed) sərt pul siyasəti və artan geosiyasi risklər fonunda səslənir. Kiyosakinin Bitcoin üçün 750.000 ABŞ dolları, Ethereum üçün isə 95.000 ABŞ dolları proqnozları, mövcud qiymətlərə nəzərən Bitcoin üçün təxminən 10 qat, Ethereum üçün isə təxminən 45 qat artım deməkdir. O, bu proqnozları, 2008-ci il maliyyə böhranının köklü həllər əvəzinə stimullaşdırma və pul genişləndirilməsi ilə ört-basdır edildiyi qənaətinə əsaslandırır.

Kiyosaki: Bitcoin to Rise to $750,000, Ethereum to $95,000
Financial expert Robert Kiyosaki has announced his predictions that the upcoming "biggest financial bubble in history" will burst, leading Bitcoin to surge to $750,000 and Ethereum to $95,000. These forecasts have been made despite critics questioning Kiyosaki's methodology.
Redaksiya reports that Kiyosaki claims the financial bubble, which has been inflating since 2008, will burst soon. He predicts that within a year of this event, Bitcoin will be worth US$750,000 and Ethereum US$95,000. Kiyosaki also noted that gold would reach US$35,000 and silver US$200. He presents Bitcoin, Ethereum, gold, and silver as rare "escape routes" from fiat currencies. Kiyosaki stated that he recently purchased 1 BTC at approximately US$67,000 and emphasized his readiness to buy more even if the price drops to US$6,000.
Critics, however, point to Kiyosaki's decades-long history of unfulfilled predictions of financial collapse. They argue that his figures lack rigorous modeling. Nevertheless, Kiyosaki's warnings come amid the US Federal Reserve's (Fed) tight monetary policy and increasing geopolitical risks. Kiyosaki's predictions of US$750,000 for Bitcoin and US$95,000 for Ethereum represent approximately a 10-fold increase for Bitcoin and a roughly 45-fold increase for Ethereum compared to current prices. He bases these predictions on the conviction that the 2008 financial crisis was masked by stimulus and quantitative easing rather than fundamental solutions.