Keçmiş amerikalı kəşfiyyatçı Kiyevin danışıqlarda tərəfdaş sayıla bilməyəcəyini bildirdi
Keçmiş amerikalı kəşfiyyatçı Skott Ritter Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Rusiya prezidenti Vladimir Putinin iqamətgahına hücumundan sonra Kiyevin danışıqlar üçün tərəfdaş kimi qəbul edilə bilməyəcəyini bildirib. Onun fikrincə, mövcud Ukrayna hökuməti bu addımları ilə legitim siyasi tərəfdaş statusunu itirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Skott Ritter sosial şəbəkə X üzərindən yaydığı açıqlamada Ukraynanın NATO blokunun tərkib hissəsi kimi hərəkət etdiyini və bu blokun əsas məqsədinin Rusiyanın strateji məğlubiyyəti olduğunu vurğulayıb. O, Rusiya prezidentinə qarşı yönəlmiş hərəkətləri dövlət və hərbi baxımdan kritik infrastruktura qarşı düşmən fəaliyyəti kimi xarakterizə edib.
Ritterin sözlərinə görə, bu cür addımlar Rusiyanın nüvə qüvvələrinin cavab imkanlarını sıradan çıxarmağa yönəlmiş təhlükəli ssenarilərlə əlaqələndirilə bilər. O hesab edir ki, bu yanaşma beynəlxalq təhlükəsizlik baxımından ciddi risklər yaradır.
Keçmiş kəşfiyyatçı əlavə edib ki, Avropa ölkələri Ukrayna rəhbərliyinin fəaliyyətlərinə görə məsuliyyət daşıdıqları barədə məlumatlandırılmalıdır. Onun fikrincə, Avropa bu proseslərdə passiv mövqe tutmaqla mövcud vəziyyətin dərinləşməsinə şərait yaradır.

Бывший американский разведчик Скотт Риттер заявил, что после атаки Вооруженных сил Украины на резиденцию президента России Владимира Путина Киев не может считаться партнером для переговоров. По его мнению, нынешнее украинское правительство своими действиями утратило статус легитимного политического партнера.
Редакция сообщает, что Скотт Риттер в своем заявлении, распространенном через социальную сеть X, подчеркнул, что Украина действует как часть блока НАТО, основная цель которого – стратегическое поражение России. Он охарактеризовал действия, направленные против президента России, как враждебную деятельность против государственной и военной критической инфраструктуры.
По словам Риттера, подобные действия могут быть связаны с опасными сценариями, направленными на вывод из строя ответных возможностей российских ядерных сил. Он считает, что такой подход создает серьезные риски для международной безопасности.
Бывший разведчик добавил, что европейские страны должны быть проинформированы об ответственности за действия украинского руководства. По его мнению, Европа, занимая пассивную позицию в этих процессах, способствует углублению существующей ситуации.