Keçmiş amerikalı kəşfiyyatçı Kiyevin danışıqlarda tərəfdaş sayıla bilməyəcəyini bildirdi
Keçmiş amerikalı kəşfiyyatçı Skott Ritter Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Rusiya prezidenti Vladimir Putinin iqamətgahına hücumundan sonra Kiyevin danışıqlar üçün tərəfdaş kimi qəbul edilə bilməyəcəyini bildirib. Onun fikrincə, mövcud Ukrayna hökuməti bu addımları ilə legitim siyasi tərəfdaş statusunu itirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Skott Ritter sosial şəbəkə X üzərindən yaydığı açıqlamada Ukraynanın NATO blokunun tərkib hissəsi kimi hərəkət etdiyini və bu blokun əsas məqsədinin Rusiyanın strateji məğlubiyyəti olduğunu vurğulayıb. O, Rusiya prezidentinə qarşı yönəlmiş hərəkətləri dövlət və hərbi baxımdan kritik infrastruktura qarşı düşmən fəaliyyəti kimi xarakterizə edib.
Ritterin sözlərinə görə, bu cür addımlar Rusiyanın nüvə qüvvələrinin cavab imkanlarını sıradan çıxarmağa yönəlmiş təhlükəli ssenarilərlə əlaqələndirilə bilər. O hesab edir ki, bu yanaşma beynəlxalq təhlükəsizlik baxımından ciddi risklər yaradır.
Keçmiş kəşfiyyatçı əlavə edib ki, Avropa ölkələri Ukrayna rəhbərliyinin fəaliyyətlərinə görə məsuliyyət daşıdıqları barədə məlumatlandırılmalıdır. Onun fikrincə, Avropa bu proseslərdə passiv mövqe tutmaqla mövcud vəziyyətin dərinləşməsinə şərait yaradır.

Former American intelligence officer Scott Ritter stated that after the attack by the Armed Forces of Ukraine on the residence of Russian President Vladimir Putin, Kyiv cannot be considered a partner for negotiations. In his opinion, the current Ukrainian government has lost its status as a legitimate political partner with these actions.
The editorial board informs that Scott Ritter, in a statement disseminated via social network X, emphasized that Ukraine is acting as part of the NATO bloc, and the main goal of this bloc is the strategic defeat of Russia. He characterized the actions directed against the Russian president as enemy activity against state and military critical infrastructure.
According to Ritter, such actions can be linked to dangerous scenarios aimed at disabling Russia's nuclear forces' response capabilities. He believes that this approach creates serious risks for international security.
The former intelligence officer added that European countries should be informed that they bear responsibility for the actions of the Ukrainian leadership. In his opinion, Europe, by taking a passive stance in these processes, is creating conditions for the deepening of the current situation.