Keçən il Azərbaycan əhalisinin 54 %-i icbari tibbi sığorta xidmətlərindən yararlanıb.
Bunu İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin (İTSDA) sədri Zaur Əliyev qurumun 2025-ci il üzrə yekunlarına dair keçirilən mətbuat konfransında deyib.
Onun sözlərinə görə, ötən il pasiyentlərin sayı 5,4 milyon nəfərə çatıb:
"İcbari tibbi sığorta çərçivəsində 15,8 milyon müraciət qeydə alınıb. 2025-ci ilin ilk 9 ayı ərzində isə göstərilən tibbi xidmətlərin sayı 44,6 milyon təşkil edib ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 9 %-ə yaxın artım deməkdir. Vətəndaşların icbari tibbi sığorta çərçivəsində ən çox istifadə etdiyi xidmətlər ixtisaslı həkim müayinələri, radioloji və USM xidmətləri, eləcə də ginekolojidir. Ən çox göstərilən xidmətlər əsasən xroniki və həyat keyfiyyətinə birbaşa təsir edən xəstəliklərlə bağlıdır. Ən çox yayılan xəstəliklər arasında qan dövranı, endokrin, tənəffüs və həzm sistemi xəstəlikləri ön sıralardadır".
Z.Əliyev əlavə edib ki, icbari tibbi sığortadan özəl tibb müəssisələrində istifadə artır:
"Keçən il özəl xəstəxanalarda göstərilən tibbi xidmətlərin sayı 773 minə yaxın olub ki, bu da ötən illə müqayisədə təxminən 9 % artım deməkdir. İl ərzində özəl tibb müəssisələrinə ümumilikdə 308 mindən çox göndəriş verilib. Bu göndərişlərin 85 %-i planlı, 15 %-i isə təcili xarakter daşıyıb. Təcili göndərişlərdə isə əsas payı ürək-damar xəstəlikləri təşkil edib".

This was stated by Zaur Aliyev, Chairman of the State Agency for Compulsory Health Insurance (SACHI), at a press conference summarizing the agency's results for 2025.
According to him, the number of patients reached 5.4 million last year:
"Within the framework of compulsory health insurance, 15.8 million applications were registered. In the first 9 months of 2025, the number of medical services provided was 44.6 million, which represents an increase of nearly 9% compared to previous years. The services most frequently used by citizens within the framework of compulsory health insurance are specialist doctor examinations, radiological and ultrasound services, as well as gynecology. The most frequently provided services are mainly related to chronic diseases and those directly affecting quality of life. Among the most common diseases are cardiovascular, endocrine, respiratory, and digestive system diseases."
Z. Aliyev added that the use of compulsory health insurance in private medical institutions is increasing:
"Last year, the number of medical services provided in private hospitals was close to 773,000, which is an increase of approximately 9% compared to the previous year. A total of over 308,000 referrals were made to private medical institutions during the year. 85% of these referrals were planned, and 15% were urgent. Cardiovascular diseases accounted for the largest share of urgent referrals."