İsrailin Qəzzada atəşkəsə razılıq verməkdən imtina etməsi beynəlxalq ictimaiyyətin təzyiqlərini artırıb. Kanada hökuməti açıq şəkildə bildirib ki, əgər Təl-Əviv bu mövqeyində israr edərsə, ölkə Fələstin dövlətini tanımaq üçün zəruri diplomatik addımlar atacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə məlumatı “Əl-Cəzirə” yayıb. Bildirilib ki, rəsmi Ottava İsrailin humanitar öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi halda, müstəqil Fələstin dövlətini tanımağa hazır olduğunu bəyan edib. Bu qərar, başda İngiltərə və Fransa olmaqla digər Qərb ölkələrinin mövqeyi ilə üst-üstə düşür.
Digər tərəfdən, “AFP” xəbər agentliyi yazır ki, Qətər, Səudiyyə Ərəbistanı, Misir və digər ərəb dövlətləri Qəzzada sülhün bərqərar olması üçün HƏMAS-ın silahı yerə qoymasını və bölgədəki siyasi hakimiyyətini dayandırmasını tələb edən ortaq bəyanata imza atıblar.
Sənəddə vurğulanır ki, Fələstin dövlətçiliyinin qurulması üçün HƏMAS silahlarını Fələstin Muxtariyyətinə təhvil verməli, daxili birliyin bərpası və vahid idarəetmə strukturunun formalaşdırılması təmin olunmalıdır.
Ekspertlər hesab edir ki, bu addım həm HƏMAS-a, həm də İsrailə siyasi təzyiqin artacağının göstəricisidir. Həm Qərb, həm də ərəb ölkələri Qəzzada davamlı sülh üçün vahid mövqedən çıxış etməyə çalışır.

Канада предупредила Израиль: «Если не будет прекращения огня, мы признаем Палестину»
Отказ Израиля согласиться на прекращение огня в Газе усилил давление международного сообщества. Правительство Канады открыто заявило, что если Тель-Авив будет настаивать на своей позиции, страна предпримет необходимые дипломатические шаги для признания палестинского государства.
Редакция сообщает, что эту информацию распространила «Аль-Джазира». Было заявлено, что официальная Оттава готова признать независимое палестинское государство, если Израиль не выполнит свои гуманитарные обязательства. Это решение совпадает с позицией других западных стран, в первую очередь Великобритании и Франции.
С другой стороны, информационное агентство «AFP» пишет, что Катар, Саудовская Аравия, Египет и другие арабские государства подписали совместное заявление, требующее от ХАМАС сложить оружие и прекратить свою политическую власть в регионе для установления мира в Газе.
В документе подчеркивается, что для создания палестинской государственности ХАМАС должен передать свое оружие Палестинской автономии, должно быть обеспечено восстановление внутреннего единства и формирование единой структуры управления.
Эксперты считают, что этот шаг является показателем усиления политического давления как на ХАМАС, так и на Израиль. Как западные, так и арабские страны стремятся выступить с единой позицией для достижения прочного мира в Газе.