Kanadanın maliyyə naziri Mark Karne Hindistanın Baş naziri Narendra Modi ilə tarixi bir görüş keçirib. Bu səfər, iki ölkə arasında əlaqələri yenidən qurmaq məqsədi daşıyır və Kanadanın beynəlxalq arenada "orta güc" mövqeyini gücləndirmək strategiyasının bir hissəsidir. Karne, Hindistanla ticarət əlaqələrini möhkəmləndirmək və mövcud ticarət qeyri-müəyyənlikləri fonunda yeni imkanlar axtarmaq üçün bu səfərə çıxıb.
Redaksiya xəbər verir ki, bu görüş ABŞ ilə ticarət gərginliyinin artdığı bir dövrdə baş tutur. Karne, Hindistanla ticarət sazişini ilin sonuna qədər tamamlamağı hədəflədiyini bildirib. Bu səfər həmçinin Kanadanın Avstraliya və Yaponiya kimi digər ölkələrlə də "orta güc ittifaqları" qurma səylərinin bir hissəsidir.
Mark Karne, Hindistan səfəri çərçivəsində Hindistanın Baş naziri ilə görüşərək, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın inkişafı, ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi, həmçinin regional və qlobal məsələlərdə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edib. Bu görüş, Kanadanın Hindistanla münasibətlərini daha da dərinləşdirmək və qarşılıqlı fayda gətirən əməkdaşlıq sahələrini müəyyənləşdirmək baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.

Канада-Индийские отношения перестраиваются
Министр финансов Канады Марк Карни провел историческую встречу с премьер-министром Индии Нарендрой Моди. Этот визит направлен на восстановление связей между двумя странами и является частью стратегии Канады по укреплению своей позиции "средней державы" на международной арене. Карни отправился в этот визит, чтобы укрепить торговые связи с Индией и искать новые возможности на фоне существующей торговой неопределенности.
Redaksiya сообщает, что эта встреча состоялась в период растущей торговой напряженности с США. Карни заявил, что его цель — завершить торговое соглашение с Индией к концу года. Этот визит также является частью усилий Канады по созданию "альянсов средних держав" с другими странами, такими как Австралия и Япония.
В рамках своего визита в Индию Марк Карни встретился с премьер-министром Индии, чтобы обсудить развитие стратегического партнерства между двумя странами, расширение торговых и инвестиционных связей, а также возможности сотрудничества по региональным и глобальным вопросам. Эта встреча имеет большое значение для дальнейшего углубления отношений Канады с Индией и определения областей взаимовыгодного сотрудничества.