Kamçatkada yenidən güclü zəlzələ və vulkan püskürməsi baş verib – VİDEO
Rusiyanın Kamçatka Yarımadasında 6.8 bal gücündə zəlzələ qeydə alınıb. Rusiya Fövqəladə Hallar Nazirliyinin məlumatına görə, yeraltı təkanlardan sonra bölgədə sunami təhlükəsi ilə bağlı xəbərdarlıq elan olunub.
Redaksiya xəbər verir ki, bununla yanaşı, Kamçatkanın şərqində yerləşən Kraseninnikov vulkanı da uzun illərdən sonra yenidən aktivləşib. Mütəxəssislər bildiriblər ki, sözügedən vulkan təxminən 600 illik fasilədən sonra ilk dəfə püskürüb.
Hazırda ərazidə seysmoloji və vulkanoloji müşahidələr gücləndirilib, əhali təxliyə planlarına uyğun olaraq məlumatlandırılır. Təhlükəsizlik tədbirləri çərçivəsində bölgədə hava nəqliyyatına da məhdudiyyətlər tətbiq edilib.

На Камчатском полуострове России зарегистрировано землетрясение магнитудой 6,8 балла. По данным МЧС России, после подземных толчков в регионе объявлено предупреждение об угрозе цунами.
Редакция сообщает, что наряду с этим, вулкан Крашенинникова, расположенный на востоке Камчатки, также вновь активизировался спустя много лет. Специалисты заявили, что упомянутый вулкан извергся впервые после примерно 600-летнего перерыва.
В настоящее время на территории усилены сейсмологические и вулканологические наблюдения, население информируется в соответствии с планами эвакуации. В рамках мер безопасности в регионе также введены ограничения на воздушное сообщение.