Kamçatkada 8.8 bal gücündə zəlzələ baş verdi
Rusiyanın şərqində, Kamçatka yarımadası yaxınlığında 8.8 bal gücündə güclü zəlzələ baş verib. Yeraltı təkanlar nəticəsində bölgədə fövqəladə vəziyyət elan olunub, sarsıntılar geniş ərazilərdə hiss olunub.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ-ın CNN International telekanalının yaydığı məlumata görə, Kamçatkada qeydə alınan bu zəlzələ 2011-ci ildə Yaponiyada baş verən fəlakətdən, Rusiyada isə 1952-dən sonra dünyada qeydə alınan ən güclü təkanlardandır. Zəlzələnin episentri dənizdə yerləşdiyindən sunami təhlükəsi yaranıb. ABŞ-ın da bu zəlzələdən zərər görəcəyi düşünülür.
Rəsmi qurumların məlumatına əsasən, sunami dalğaları artıq Yaponiyanın sahil bölgələrinə çatıb. Dalğaların Havay adalarına da yaxınlaşdığı, bəzi ərazilərdə sahili vurduğu bildirilib. Sahil bölgələrində təxliyə tədbirləri görülür. Adada fövqalədə vəziyyət elan edilib.
Zəlzələ zamanı Kamçatkada bir xəstəxanada aparılan cərrahiyyə əməliyyatı zamanı həkimlərin hadisəyə baxmayaraq əməliyyatı dayandırmadan davam etdikləri bildirilib. Sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülər Rusiya ictimaiyyətində böyük rəğbətlə qarşılanıb.
Hazırda bölgədə axtarış-xilasetmə işləri davam edir. Yerli hakimiyyət orqanları insan tələfatı və dağıntılarla bağlı dəqiq məlumat verməsə də, beynəlxalq müşahidəçilər hadisənin miqyasının ciddi olduğunu bildirirlər.
Rusiya və digər Sakit okean ölkələri sahilyanı ərazilərdə yüksək hazırlıq vəziyyətinə keçib. Sunami dalğalarının yeni ərazilərə çatma ehtimalı səbəbilə xəbərdarlıq və təxliyə çağırışları davam edir.

A powerful 8.8 magnitude earthquake has struck near the Kamchatka Peninsula in eastern Russia. As a result of the tremors, a state of emergency has been declared in the region, and the shaking was felt over wide areas.
The editorial office reports that, according to information released by CNN International, the earthquake recorded in Kamchatka is among the strongest tremors recorded globally since the 2011 disaster in Japan, and since 1952 in Russia. As the earthquake's epicenter was located at sea, a tsunami threat has emerged. The United States is also expected to be affected by this earthquake.
According to official sources, tsunami waves have already reached the coastal regions of Japan. The waves are also reported to be approaching the Hawaiian Islands, hitting the coast in some areas. Evacuation measures are being taken in coastal regions. A state of emergency has been declared on the island.
During the earthquake, it was reported that doctors in a Kamchatka hospital continued a surgical operation without interruption despite the incident. Images circulated on social media were met with great admiration by the Russian public.
Search and rescue operations are currently ongoing in the region. Although local authorities have not provided precise information regarding casualties and damage, international observers state that the scale of the incident is serious.
Russia and other Pacific Ocean countries have moved to a high state of readiness in coastal areas. Warnings and evacuation calls continue due to the possibility of tsunami waves reaching new areas.