ABŞ-nin keçmiş vitse-prezidenti və prezident seçkilərində namizəd olmuş Kamala Harris Venesuelada baş verən hadisələrlə bağlı mövqeyini açıqlayıb. O, sosial media platforması X üzərindən paylaşdığı bəyanatda ABŞ administrasiyasının atdığı addımları kəskin tənqid edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Kamala Harris ABŞ prezidenti Donald Trampın Venesuelaya dair qərarlarının Amerikanın təhlükəsizliyini, gücünü və vətəndaşların rifahını artırmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, Nikolas Maduronun qeyri-legitim və sərt idarəçiliyi bu addımların qanunsuz və düşünülməmiş olmasını dəyişmir.
Harris qeyd edib ki, rejim dəyişikliyi və ya neft uğrunda aparılan müharibələr əvvəllər də “güc nümayişi” adı altında təqdim olunub, lakin nəticədə xaosa səbəb olub və bunun bədəlini Amerika ailələri ödəyib. O, ABŞ cəmiyyətinin bu cür siyasətdən yorulduğunu və aldadılmaq istəmədiyini vurğulayıb.
Bəyanatda bildirilib ki, məsələ nə narkotiklərlə mübarizə, nə də demokratiya ilə bağlıdır, əsas məqsəd enerji maraqları və regional güc nümayişidir. Kamala Harris əlavə edib ki, bu yanaşma hərbi riskləri artırır, milyardlarla dollar xərclənməsinə səbəb olur, regionda sabitliyi pozur və ölkə daxilində vətəndaşlara real fayda vermir.
O, ABŞ üçün əsas prioritetlərin ailələrin xərclərinin azaldılması, hüququn aliliyinin qorunması, müttəfiqlərlə münasibətlərin gücləndirilməsi və Amerika xalqının maraqlarının önə çəkilməsi olduğunu bildirib.

Former US Vice President and presidential candidate Kamala Harris has announced her position on the events unfolding in Venezuela. In a statement shared on the social media platform X, she sharply criticized the steps taken by the US administration.
The editorial reports that Kamala Harris stated that US President Donald Trump's decisions concerning Venezuela have not increased American security, strength, or the welfare of its citizens. According to her, the illegitimate and harsh governance of Nicolás Maduro does not change the fact that these steps are illegal and ill-conceived.
Harris noted that regime change or wars for oil have previously been presented under the guise of a "show of force," but ultimately led to chaos, the cost of which was borne by American families. She emphasized that American society is tired of such policies and does not want to be deceived.
The statement indicated that the issue is neither about fighting drugs nor about democracy; the main goal is energy interests and a demonstration of regional power. Kamala Harris added that this approach increases military risks, leads to billions of dollars in spending, disrupts stability in the region, and provides no real benefit to citizens domestically.
She stated that the main priorities for the US are reducing family expenses, upholding the rule of law, strengthening relations with allies, and prioritizing the interests of the American people.