ABŞ-nin keçmiş vitse-prezidenti və prezident seçkilərində namizəd olmuş Kamala Harris Venesuelada baş verən hadisələrlə bağlı mövqeyini açıqlayıb. O, sosial media platforması X üzərindən paylaşdığı bəyanatda ABŞ administrasiyasının atdığı addımları kəskin tənqid edib.
Redaksiya xəbər verir ki, Kamala Harris ABŞ prezidenti Donald Trampın Venesuelaya dair qərarlarının Amerikanın təhlükəsizliyini, gücünü və vətəndaşların rifahını artırmadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, Nikolas Maduronun qeyri-legitim və sərt idarəçiliyi bu addımların qanunsuz və düşünülməmiş olmasını dəyişmir.
Harris qeyd edib ki, rejim dəyişikliyi və ya neft uğrunda aparılan müharibələr əvvəllər də “güc nümayişi” adı altında təqdim olunub, lakin nəticədə xaosa səbəb olub və bunun bədəlini Amerika ailələri ödəyib. O, ABŞ cəmiyyətinin bu cür siyasətdən yorulduğunu və aldadılmaq istəmədiyini vurğulayıb.
Bəyanatda bildirilib ki, məsələ nə narkotiklərlə mübarizə, nə də demokratiya ilə bağlıdır, əsas məqsəd enerji maraqları və regional güc nümayişidir. Kamala Harris əlavə edib ki, bu yanaşma hərbi riskləri artırır, milyardlarla dollar xərclənməsinə səbəb olur, regionda sabitliyi pozur və ölkə daxilində vətəndaşlara real fayda vermir.
O, ABŞ üçün əsas prioritetlərin ailələrin xərclərinin azaldılması, hüququn aliliyinin qorunması, müttəfiqlərlə münasibətlərin gücləndirilməsi və Amerika xalqının maraqlarının önə çəkilməsi olduğunu bildirib.

Камала Харрис резко раскритиковала политику Трампа в отношении Венесуэлы
Бывший вице-президент США и кандидат в президенты Камала Харрис высказала свою позицию по поводу событий в Венесуэле. В своем заявлении, опубликованном в социальной сети X, она резко раскритиковала шаги, предпринятые администрацией США.
Редакция сообщает, что Камала Харрис заявила, что решения президента США Дональда Трампа в отношении Венесуэлы не способствуют укреплению безопасности, мощи и благосостояния американских граждан. По ее словам, нелегитимное и жесткое правление Николаса Мадуро не меняет того факта, что эти шаги являются незаконными и непродуманными.
Харрис отметила, что войны за смену режима или за нефть ранее также преподносились под видом «демонстрации силы», но в итоге приводили к хаосу, за который платили американские семьи. Она подчеркнула, что американское общество устало от подобной политики и не хочет быть обманутым.
В заявлении говорится, что вопрос касается не борьбы с наркотиками и не демократии, а основная цель — энергетические интересы и демонстрация региональной мощи. Камала Харрис добавила, что такой подход увеличивает военные риски, приводит к расходам в миллиарды долларов, нарушает стабильность в регионе и не приносит реальной пользы гражданам внутри страны.
Она заявила, что основными приоритетами для США являются снижение расходов семей, защита верховенства права, укрепление отношений с союзниками и продвижение интересов американского народа.