Kaliforniya ştatının qubernatoru Gavin Nyusom İran xalqına dəstək bəyanatı ilə çıxış edərək ölkədə baş verən hadisələrə münasibət bildirib. O, İran əhalisinin zorakı repressiyalar, internet və elektrik enerjisinin kəsilməsi, həmçinin dərinləşən iqtisadi böhranla üzləşdiyini qeyd edib.
Redaksiya xəbər verir ki, qubernatorun açıqlamasında İranda baş verən genişmiqyaslı və davamlı etirazların onilliklərdir davam edən dövlət zorakılığına və əsas hüquqların inkarına qarşı fundamental dəyişiklik tələbi kimi qiymətləndirildiyi vurğulanıb.
Bəyanatda Kaliforniyada yaşayan İran icmasına dəstək ifadə olunub və ümumbəşəri insan hüquqlarının müdafiəsinin vacibliyi önə çəkilib. Nyusom mülki əhaliyə qarşı zorakılığın dərhal dayandırılmasına çağırıb.
Eyni zamanda internetə çıxışın bərpa edilməsi və İran xalqının öz gələcəyini sərbəst şəkildə müəyyən etmək hüququna hörmət olunmasının zəruri olduğu bildirilib. Qubernator beynəlxalq ictimaiyyəti bu çağırışlara biganə qalmamağa səsləyib.

Губернатор штата Калифорния Гэвин Ньюсом выступил с заявлением в поддержку иранского народа, выразив свое отношение к событиям, происходящим в стране. Он отметил, что население Ирана сталкивается с жестокими репрессиями, отключением интернета и электричества, а также с углубляющимся экономическим кризисом.
Редакция сообщает, что в заявлении губернатора подчеркивается, что широкомасштабные и продолжительные протесты в Иране оцениваются как требование фундаментальных изменений против многолетней государственной тирании и отрицания основных прав.
В заявлении выражается поддержка иранской общине, проживающей в Калифорнии, и подчеркивается важность защиты общечеловеческих прав. Ньюсом призвал немедленно прекратить насилие в отношении гражданского населения.
Одновременно было заявлено о необходимости восстановления доступа к интернету и уважения права иранского народа свободно определять свое будущее. Губернатор призвал международное сообщество не оставаться равнодушным к этим призывам.