JD Vance yeni dünya düzənindən danışdı
ABŞ-in vitse-prezidenti Cey Di Vens açıqlamasında qlobal siyasətdə yeni bir dünya düzəninin formalaşdığını bildirib və bu prosesdə ABŞ prezidenti Donald Trampın köhnə müttəfiqlik strukturlarını dəyişməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Cey Di Vensin sözlərinə görə, ABŞ prezidenti Donald Trampın rəhbərliyi dövründə NATO əvvəlki illərlə müqayisədə tamamilə fərqli bir struktur alıb və alyansın fəaliyyət prinsipləri əhəmiyyətli dərəcədə dəyişib.
O qeyd edib ki, təxminən 10 il əvvəl NATO faktiki olaraq ABŞ-in birbaşa himayəsi altında fəaliyyət göstərən bir struktur idi və alyansın təhlükəsizlik arxitekturası Vaşinqtonun dominant rolu üzərində qurulmuşdu.
Vitse-prezidentin fikrincə, hazırkı mərhələdə NATO-nun funksional modeli dəyişərək daha çox üzv ölkələrin məsuliyyət bölgüsünə əsaslanan və ABŞ-in əvvəlki təkbaşına qoruyucu rolundan uzaqlaşan bir istiqamətə yönəlib. Bu yanaşmanın qlobal təhlükəsizlik balansına uzunmüddətli təsirlər göstərəcəyi bildirilir.

Вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что в глобальной политике формируется новый мировой порядок, и подчеркнул готовность президента США Дональда Трампа изменить старые структуры альянсов в этом процессе.
Как сообщает редакция, по словам Джей Ди Вэнса, под руководством президента США Дональда Трампа НАТО приобрело совершенно иную структуру по сравнению с предыдущими годами, и принципы деятельности альянса значительно изменились.
Он отметил, что около 10 лет назад НАТО фактически функционировало под прямым протекторатом США, и архитектура безопасности альянса была построена на доминирующей роли Вашингтона.
По мнению вице-президента, на нынешнем этапе функциональная модель НАТО изменилась, сместившись в сторону большей ответственности стран-членов и отказа от прежней единоличной защитной роли США. Указывается, что такой подход окажет долгосрочное влияние на баланс глобальной безопасности.