JD Vance yeni dünya düzənindən danışdı
ABŞ-in vitse-prezidenti Cey Di Vens açıqlamasında qlobal siyasətdə yeni bir dünya düzəninin formalaşdığını bildirib və bu prosesdə ABŞ prezidenti Donald Trampın köhnə müttəfiqlik strukturlarını dəyişməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Cey Di Vensin sözlərinə görə, ABŞ prezidenti Donald Trampın rəhbərliyi dövründə NATO əvvəlki illərlə müqayisədə tamamilə fərqli bir struktur alıb və alyansın fəaliyyət prinsipləri əhəmiyyətli dərəcədə dəyişib.
O qeyd edib ki, təxminən 10 il əvvəl NATO faktiki olaraq ABŞ-in birbaşa himayəsi altında fəaliyyət göstərən bir struktur idi və alyansın təhlükəsizlik arxitekturası Vaşinqtonun dominant rolu üzərində qurulmuşdu.
Vitse-prezidentin fikrincə, hazırkı mərhələdə NATO-nun funksional modeli dəyişərək daha çox üzv ölkələrin məsuliyyət bölgüsünə əsaslanan və ABŞ-in əvvəlki təkbaşına qoruyucu rolundan uzaqlaşan bir istiqamətə yönəlib. Bu yanaşmanın qlobal təhlükəsizlik balansına uzunmüddətli təsirlər göstərəcəyi bildirilir.

US Vice President JD Vance stated in a statement that a new world order is forming in global politics, emphasizing that US President Donald Trump is ready to change old alliance structures in this process.
According to JD Vance, as reported by the editorial team, under the leadership of US President Donald Trump, NATO has taken on a completely different structure compared to previous years, and the alliance's operating principles have significantly changed.
He noted that about 10 years ago, NATO was effectively a structure operating under the direct protection of the United States, and the alliance's security architecture was built on Washington's dominant role.
According to the Vice President, at the current stage, NATO's functional model has shifted towards one based more on the division of responsibilities among member states, moving away from the US's previous sole protective role. This approach is expected to have long-term effects on the global security balance.