İtaliyada Olimpiya ərəfəsində dəmir yolu sabotajı: Nəqliyyatda problemlər yaranıb
İtaliyada keçirilən 2026 Qış Olimpiya Oyunları ərəfəsində dəmir yolu infrastrukturuna qarşı törədilən bir sıra hücumlar nəticəsində nəqliyyatda ciddi problemlər yaranıb. Bu hadisələr ölkənin müxtəlif bölgələrində, xüsusilə də yüksək sürətli qatarların hərəkətində gecikmələrə səbəb olub.
Redaksiya məlumat verir ki, anarxist bir qrup ötən şənbə günü, oyunların ilk tam günü, Bolonya yaxınlığında dəmir yolu infrastrukturuna zərər verdiyini iddia edib. Bu hadisə yüksək sürətli, şəhərlərarası və regional qatarların hərəkətində iki saat yarımadək gecikmələrə səbəb olub.
Şənbə günü hakimiyyət orqanları Roma və Neapol arasında yüksək sürətli dəmir yolu xəttinin bir hissəsində yandırılmış kabelləri və paytaxtla Florensiya arasında baş verən iki digər ehtimal olunan vandalizm aktını araşdırıblar. İtaliyanın mərkəzindən keçən qatarlar sonuncu sabotaj aktından sonra şənbə günü bir saatdan çox gecikmə ilə üzləşiblər. Nəqliyyat naziri Matteo Salvini ötən şənbə günü şəbəkədə baş verən oxşar problemlərdən və həftə ortasında baş verən daha az ciddi bir hadisədən sonra bu hadisələrin arxasında duranları qınayıb. Neapol ilə paytaxt Roma arasında xidmətlər də təsirlənib, həmçinin şimala, Florensiyaya gedən xəttdə də gecikmələr qeydə alınıb.
İtaliya Nəqliyyat Naziri Matteo Salvini, Milan və Kortina d’Ampezzoda 6-22 fevral tarixləri arasında keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunları zamanı baş verən hadisələrlə əlaqədar olaraq "həyatların təhlükədə olduğunu" bildirib. Salvini əlavə edib ki, "Ümid edirəm ki, heç kim bu cinayətləri kiçiltməyəcək və ya onları əsaslandırmağa çalışmayacaq, çünki bu cinayətlər həyatları təhlükəyə atır". Salvini bəyanatında bildirib ki, "Bunlar işçilərə və İtaliyaya qarşı yönəlmiş nifrət dolu cinayət əməlləridir". Bu hadisələr İtaliyanın Milan və Kortina d’Ampezzoda Qış Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etdiyi bir vaxta təsadüf edir.

Железнодорожный саботаж накануне Олимпиады в Италии: возникли проблемы с транспортом
В Италии на фоне предстоящих Зимних Олимпийских игр 2026 года произошла серия нападений на железнодорожную инфраструктуру, что привело к серьезным транспортным проблемам. Эти инциденты вызвали задержки в движении поездов в различных регионах страны, особенно на скоростных магистралях.
Как сообщает Redaksiya, анархистская группа взяла на себя ответственность за повреждение железнодорожной инфраструктуры недалеко от Болоньи в прошлую субботу, в первый полный день проведения игр. Этот инцидент привел к задержкам в движении скоростных, междугородних и региональных поездов до двух с половиной часов.
В субботу власти расследовали случаи сгоревших кабелей на участке высокоскоростной железной дороги между Римом и Неаполем, а также два других предполагаемых акта вандализма между столицей и Флоренцией. Поезда, следующие через центральную Италию, после последнего акта саботажа столкнулись с задержками более чем на час в субботу. Министр транспорта Маттео Сальвини осудил виновных в этих инцидентах после аналогичных проблем в сети в прошлую субботу и менее серьезного инцидента в середине недели. Были затронуты также сообщения между Неаполем и столицей Рима, а также задержки были зафиксированы на линии, ведущей на север, во Флоренцию.
Министр транспорта Италии Маттео Сальвини заявил, что "жизни находятся под угрозой" в связи с инцидентами, произошедшими во время Зимних Олимпийских игр, которые пройдут с 6 по 22 февраля в Милане и Кортина-д'Ампеццо. Сальвини добавил: "Я надеюсь, что никто не будет преуменьшать эти преступления или пытаться их оправдать, потому что эти преступления ставят под угрозу жизни". В своем заявлении Сальвини отметил: "Это ненавистнические преступные действия, направленные против рабочих и Италии". Эти инциденты произошли в то время, когда Италия принимает Зимние Олимпийские игры в Милане и Кортина-д'Ампеццо.