İtaliyada Olimpiya ərəfəsində dəmir yolu sabotajı: Nəqliyyatda problemlər yaranıb
İtaliyada keçirilən 2026 Qış Olimpiya Oyunları ərəfəsində dəmir yolu infrastrukturuna qarşı törədilən bir sıra hücumlar nəticəsində nəqliyyatda ciddi problemlər yaranıb. Bu hadisələr ölkənin müxtəlif bölgələrində, xüsusilə də yüksək sürətli qatarların hərəkətində gecikmələrə səbəb olub.
Redaksiya məlumat verir ki, anarxist bir qrup ötən şənbə günü, oyunların ilk tam günü, Bolonya yaxınlığında dəmir yolu infrastrukturuna zərər verdiyini iddia edib. Bu hadisə yüksək sürətli, şəhərlərarası və regional qatarların hərəkətində iki saat yarımadək gecikmələrə səbəb olub.
Şənbə günü hakimiyyət orqanları Roma və Neapol arasında yüksək sürətli dəmir yolu xəttinin bir hissəsində yandırılmış kabelləri və paytaxtla Florensiya arasında baş verən iki digər ehtimal olunan vandalizm aktını araşdırıblar. İtaliyanın mərkəzindən keçən qatarlar sonuncu sabotaj aktından sonra şənbə günü bir saatdan çox gecikmə ilə üzləşiblər. Nəqliyyat naziri Matteo Salvini ötən şənbə günü şəbəkədə baş verən oxşar problemlərdən və həftə ortasında baş verən daha az ciddi bir hadisədən sonra bu hadisələrin arxasında duranları qınayıb. Neapol ilə paytaxt Roma arasında xidmətlər də təsirlənib, həmçinin şimala, Florensiyaya gedən xəttdə də gecikmələr qeydə alınıb.
İtaliya Nəqliyyat Naziri Matteo Salvini, Milan və Kortina d’Ampezzoda 6-22 fevral tarixləri arasında keçiriləcək Qış Olimpiya Oyunları zamanı baş verən hadisələrlə əlaqədar olaraq "həyatların təhlükədə olduğunu" bildirib. Salvini əlavə edib ki, "Ümid edirəm ki, heç kim bu cinayətləri kiçiltməyəcək və ya onları əsaslandırmağa çalışmayacaq, çünki bu cinayətlər həyatları təhlükəyə atır". Salvini bəyanatında bildirib ki, "Bunlar işçilərə və İtaliyaya qarşı yönəlmiş nifrət dolu cinayət əməlləridir". Bu hadisələr İtaliyanın Milan və Kortina d’Ampezzoda Qış Olimpiya Oyunlarına ev sahibliyi etdiyi bir vaxta təsadüf edir.

A series of attacks on railway infrastructure in Italy, on the eve of the 2026 Winter Olympic Games, have caused serious transportation problems. These incidents have led to delays in train movements in various regions of the country, particularly affecting high-speed trains.
Redaksiya reports that an anarchist group claimed responsibility for damaging railway infrastructure near Bologna last Saturday, the first full day of the Games. This incident caused delays of up to two and a half hours in the movement of high-speed, intercity, and regional trains.
On Saturday, authorities investigated burnt cables on a section of the high-speed railway line between Rome and Naples, as well as two other suspected acts of vandalism between the capital and Florence. Trains passing through central Italy faced delays of over an hour on Saturday following the latest act of sabotage. Transport Minister Matteo Salvini condemned those behind these incidents, following similar problems on the network last Saturday and a less serious incident mid-week. Services between Naples and the capital Rome were also affected, with delays also recorded on the line heading north to Florence.
Italian Transport Minister Matteo Salvini stated that "lives are at risk" in relation to the incidents occurring during the Winter Olympic Games, which will be held in Milan and Cortina d’Ampezzo from February 6-22. Salvini added, "I hope no one will downplay or try to justify these crimes, because these crimes put lives at risk." Salvini stated in his declaration, "These are hateful criminal acts directed against workers and Italy." These incidents coincide with Italy hosting the Winter Olympic Games in Milan and Cortina d’Ampezzo.