İsveçrə Putinə sülh konfransında diplomatik immunitet verə bilər
İsveçrənin mümkün sülh konfransında Rusiya prezidenti Vladimir Putinə diplomatik toxunulmazlıq tanıya biləcəyi açıqlanıb. Bildirilir ki, bu addım danışıqların baş tutması üçün hüquqi çərçivə formalaşdırmağa xidmət edir.
Redaksiya xəbər verir ki, İsveçrə xarici işlər naziri İqnazio Kassis bəyan edib: əgər Putin Ukraynaya dair sülh konfransında iştirak edərsə, o, məhkəmə məsuliyyətindən müvəqqəti azad olunacaq. Nazir əlavə edib ki, bu, beynəlxalq danışıqlar prosesində tərəflərin iştirakını təmin etmək üçün vacib addımdır.
Qərar, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Putin haqqında çıxardığı həbs qərarına baxmayaraq, diplomatik səviyyədə kompromis imkanlarının yaradılması məqsədi daşıyır. Rəsmi Bern hesab edir ki, yalnız geniş formatlı iştirakla davamlı sülhün təmin olunması mümkündür.
Siyasi müşahidəçilərin fikrincə, İsveçrənin bu mövqeyi həm hüquqi, həm də diplomatik müstəvidə mübahisələr doğura bilər. Bununla yanaşı, ekspertlər qeyd edirlər ki, praktiki baxımdan bu qərar prosesin irəliləməsi üçün mühüm şərt ola bilər.

It has been announced that Switzerland may grant diplomatic immunity to Russian President Vladimir Putin at a possible peace conference. It is reported that this step serves to form a legal framework for the talks to take place.
The editorial office reports that Swiss Foreign Minister Ignazio Cassis stated: if Putin participates in a peace conference on Ukraine, he will be temporarily exempt from judicial prosecution. The minister added that this is an important step to ensure the participation of parties in the international negotiation process.
The decision aims to create opportunities for compromise at the diplomatic level, despite the arrest warrant issued by the International Criminal Court against Putin. Official Bern believes that lasting peace can only be ensured with broad participation.
According to political observers, Switzerland's position may cause disputes on both legal and diplomatic levels. At the same time, experts note that, from a practical point of view, this decision could be an important condition for the process to move forward.