İsveçrə Putinə sülh konfransında diplomatik immunitet verə bilər
İsveçrənin mümkün sülh konfransında Rusiya prezidenti Vladimir Putinə diplomatik toxunulmazlıq tanıya biləcəyi açıqlanıb. Bildirilir ki, bu addım danışıqların baş tutması üçün hüquqi çərçivə formalaşdırmağa xidmət edir.
Redaksiya xəbər verir ki, İsveçrə xarici işlər naziri İqnazio Kassis bəyan edib: əgər Putin Ukraynaya dair sülh konfransında iştirak edərsə, o, məhkəmə məsuliyyətindən müvəqqəti azad olunacaq. Nazir əlavə edib ki, bu, beynəlxalq danışıqlar prosesində tərəflərin iştirakını təmin etmək üçün vacib addımdır.
Qərar, Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Putin haqqında çıxardığı həbs qərarına baxmayaraq, diplomatik səviyyədə kompromis imkanlarının yaradılması məqsədi daşıyır. Rəsmi Bern hesab edir ki, yalnız geniş formatlı iştirakla davamlı sülhün təmin olunması mümkündür.
Siyasi müşahidəçilərin fikrincə, İsveçrənin bu mövqeyi həm hüquqi, həm də diplomatik müstəvidə mübahisələr doğura bilər. Bununla yanaşı, ekspertlər qeyd edirlər ki, praktiki baxımdan bu qərar prosesin irəliləməsi üçün mühüm şərt ola bilər.

Было объявлено, что Швейцария может предоставить дипломатический иммунитет президенту России Владимиру Путину на возможной мирной конференции. Сообщается, что этот шаг служит формированию правовой основы для проведения переговоров.
Редакция сообщает, что министр иностранных дел Швейцарии Игнацио Кассис заявил: если Путин примет участие в мирной конференции по Украине, он будет временно освобожден от судебной ответственности. Министр добавил, что это важный шаг для обеспечения участия сторон в процессе международных переговоров.
Решение, несмотря на ордер на арест Путина, выданный Международным уголовным судом, направлено на создание возможностей для компромисса на дипломатическом уровне. Официальный Берн считает, что только при широком формате участия возможно обеспечение прочного мира.
По мнению политических обозревателей, эта позиция Швейцарии может вызвать споры как в правовой, так и в дипломатической плоскости. Наряду с этим, эксперты отмечают, что с практической точки зрения это решение может стать важным условием для продвижения процесса.