Avropa çərçivəsindəİsveçin baş naziri Ulf Kristersson ABŞ prezidenti Donald Tramp tərəfindən Qrenlandiya ilə bağlı tətbiq edilən sanksiyalara münasibət bildirib. O, sosial şəbəkə X-də paylaşdığı açıqlamada İsveçin təzyiq və şantajı qəbul etməyəcəyini vurğulayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, Ulf Kristerssonun sözlərinə görə, Danimarka və Qrenlandiya ilə bağlı məsələlərə yalnız Danimarka Krallığı və Qrenlandiya xalqı qərar verə bilər. O, həm ölkəsinin, həm də müttəfiq qonşularının maraqlarını hər zaman müdafiə edəcəyini qeyd edib.
Baş nazir bildirib ki, məsələ təkcə ayrı-ayrı dövlətlərə deyil, bütövlükdə Avropa İttifaqına təsir edən problem kimi qiymətləndirilməlidir. Onun sözlərinə görə, İsveç hazırda digər Aİ ölkələri, Norveç və Böyük Britaniya ilə koordinasiyalı mövqe formalaşdırmaq üçün intensiv məsləhətləşmələr aparır.
Kristersson əlavə edib ki, Avropanın təhlükəsizliyi və suverenliyi ilə bağlı məsələlərdə birgə və uzlaşdırılmış cavab verilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır və bu istiqamətdə diplomatik səylər davam etdiriləcək.

В рамках европейской политики премьер-министр Швеции Ульф Кристерссон прокомментировал санкции, введенные президентом США Дональдом Трампом в отношении Гренландии. В своем заявлении в социальной сети X он подчеркнул, что Швеция не приемлет давления и шантажа.
Редакция сообщает, что, по словам Ульфа Кристерссона, вопросы, касающиеся Дании и Гренландии, могут решать только Королевство Дания и народ Гренландии. Он отметил, что всегда будет защищать интересы как своей страны, так и своих союзников-соседей.
Премьер-министр заявил, что этот вопрос следует рассматривать не только как проблему отдельных государств, но и как проблему, затрагивающую Европейский союз в целом. По его словам, Швеция в настоящее время ведет интенсивные консультации для формирования скоординированной позиции с другими странами ЕС, Норвегией и Великобританией.
Кристерссон добавил, что совместный и согласованный ответ по вопросам европейской безопасности и суверенитета имеет особое значение, и дипломатические усилия в этом направлении будут продолжены.