Enerjisa Dağıtım Şirkətləri, İstanbulda elektrik şəbəkələrinin daha effektiv və təhlükəsiz idarə olunması istiqamətində mühüm addım atıb. Bu çərçivədə, şirkət ABŞ-ın Osmose şirkəti ilə əməkdaşlıq edərək, ilk dəfə olaraq temas gərginliyi aşkarlama texnologiyasını tətbiq etməyə başlayıb.
Redaksiya məlumat verir ki, bu yenilik sayəsində qaçaq elektrik enerjisinin mobil sistem vasitəsilə ani olaraq aşkarlanması mümkün olacaq. Texnologiya, xüsusilə şəbəkənin müxtəlif nöqtələrindəki gərginliyi ölçərək, qanunsuz enerji istifadəsini müəyyən etməyə imkan verir. Bu, Enerjisa Dağıtımın itkilərin qarşısını almaq və enerji təchizatının keyfiyyətini artırmaq məqsədinə xidmət edir. Layihənin İstanbulda həyata keçirilməsi, şəhərin enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsi və daha etibarlı olması üçün atılan mühüm addımlardan biridir. Osmose şirkəti ilə əməkdaşlıq, Enerjisa Dağıtımın texnoloji inkişafa verdiyi önəmi və sahədəki yenilikləri tətbiq etmək istəyini nümayiş etdirir.
Bu yeni texnologiyanın tətbiqi, həm də enerji itkilərinin azaldılmasına və ətraf mühitin qorunmasına müsbət təsir göstərəcək. Qaçaq elektrik enerjisinin qarşısının alınması, enerji resurslarından daha səmərəli istifadəyə və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə dəstək verəcək. Enerjisa Dağıtımın bu addımı, enerji sektorunda innovasiyaların tətbiqi və müştəri məmnuniyyətinin artırılması istiqamətində atılan mühüm addımlardan biridir.

Enerjisa Distribution Companies has taken a significant step towards more effective and safer management of electricity networks in Istanbul. In this context, the company has partnered with the US-based Osmose company to implement contact voltage detection technology for the first time.
Redaksiya reports that thanks to this innovation, the instantaneous detection of illegal electricity through a mobile system will be possible. The technology, in particular, allows for the identification of illegal energy use by measuring voltage at various points in the network. This serves Enerjisa Distribution's goal of preventing losses and improving the quality of energy supply. The implementation of the project in Istanbul is one of the important steps taken to modernize and make the city's energy infrastructure more reliable. The collaboration with Osmose company demonstrates Enerjisa Distribution's commitment to technological development and its desire to implement innovations in the field.
The implementation of this new technology will also have a positive impact on reducing energy losses and protecting the environment. Preventing illegal electricity will support more efficient use of energy resources and the fight against climate change. This step by Enerjisa Distribution is one of the important steps taken towards implementing innovations in the energy sector and increasing customer satisfaction.
The implementation of such technologies in our country could also bring significant growth to the state budget.