İstanbul bu həftə bir daha diplomatiyanın mərkəzinə çevrilir
İran ilə Böyük Britaniya, Fransa və Almaniya arasında nüvə danışıqları bu cümə günü İstanbulda keçiriləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, İranın nüvə proqramı ilə bağlı Avropa “E3” ölkələri ilə danışıqların məqsədi qarşılıqlı öhdəliklərin bərpası və bölgədə gərginliyin azaldılmasıdır.
Bununla paralel olaraq, Rusiya və Ukrayna arasında yeni mərhələyə keçməsi gözlənilən atəşkəs və humanitar dəhliz müzakirələrinin də bu həftə İstanbulda baş tutması planlaşdırılır.
Diplomatik mənbələrə görə, Türkiyə tərəfi hər iki danışıqlar masasını təmin etməklə beynəlxalq vasitəçilik rolunu gücləndirməkdədir. Danışıqların nəticələri həm Yaxın Şərq, həm də Şərqi Avropa üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır.

Стамбул на этой неделе вновь становится центром дипломатии
Ядерные переговоры между Ираном и Великобританией, Францией и Германией состоятся в эту пятницу в Стамбуле.
Как сообщает редакция, целью переговоров с европейскими странами “E3” по ядерной программе Ирана является восстановление взаимных обязательств и снижение напряженности в регионе.
Параллельно с этим, на этой неделе в Стамбуле также планируется проведение переговоров о прекращении огня и гуманитарных коридорах между Россией и Украиной, которые, как ожидается, перейдут в новую фазу.
По данным дипломатических источников, турецкая сторона укрепляет свою роль международного посредника, предоставляя площадки для обоих переговорных столов. Результаты переговоров имеют важное значение как для Ближнего Востока, так и для Восточной Европы.