İsrailli məskunların hərəkətləri: Fələstinlilərin narazılığı artır
Fələstinlilərin torpaqlarına qanunsuz yolla yerləşən israilli məskunların hərəkətləri ilə bağlı yeni məlumatlar ortaya çıxıb. Bu hadisələr bölgədəki gərginliyi daha da artırır və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkir.
Redaksiya İsrailin Haaretz nəşrinə istinadla məlumat verir ki, İsrail polisi tərəfindən məskunlaşanları şikayət etmək üçün zəng edən bir fələstinli, İsrail Müdafiə Qüvvələri (IDF) tərəfindən saxlanılıb və axşam saatlarında sərbəst buraxılıb. Bu hadisə, bölgədəki gərginliyin artmasına səbəb olub.
Əsgərlərin məskunlaşanları və onların heyvanlarını zeytun bağında müşayiət etməsi, hərbçilərin fələstinliləri və onların mülklərini qorumaq üçün tələb olunan hərbi təlimatları pozur. Bu cür hərəkətlər, bölgədəki vəziyyətin daha da pisləşməsinə və etimadın azalmasına səbəb olur. Bu hadisə, İsrail Müdafiə Qüvvələrinin fələstinlilərin təhlükəsizliyini təmin etmək öhdəliyini sual altına alır.

Появились новые данные о действиях израильских поселенцев, незаконно разместившихся на палестинских землях. Эти события еще больше усиливают напряженность в регионе и привлекают внимание международного сообщества.
Редакция со ссылкой на израильское издание Haaretz сообщает, что палестинец, позвонивший в израильскую полицию, чтобы пожаловаться на поселенцев, был задержан Армией обороны Израиля (ЦАХАЛ) и освобожден вечером. Этот инцидент привел к росту напряженности в регионе.
Сопровождение солдатами поселенцев и их животных в оливковой роще нарушает военные инструкции, требующие от военнослужащих защищать палестинцев и их имущество. Такие действия приводят к дальнейшему ухудшению ситуации в регионе и снижению доверия. Этот инцидент ставит под сомнение обязательство Армии обороны Израиля обеспечивать безопасность палестинцев.