İsrailin təxliyə orderi nəticəsində minlərlə insan Beyrutda yurdlarından didərgin düşüb. Hadisə, regionda artan gərginlik fonunda baş verib və humanitar böhranın dərinləşməsi ehtimalını artırıb.
Redaksiya məlumat verir ki, İsrail qüvvələri tərəfindən verilən təxliyə orderi, Beyrutun müəyyən ərazilərində yaşayan sakinləri qısa müddətdə evlərini tərk etməyə məcbur edib. Bu qərarın səbəbləri tam olaraq açıqlanmasa da, hərbi əməliyyatların genişlənməsi ilə əlaqədar olduğu ehtimal edilir.
Təxliyə edilən minlərlə insan üçün sığınacaq məsələsi böyük bir problemə çevrilib. Ailələr, uşaqlar və yaşlılarla birlikdə evlərini tərk etmək məcburiyyətində qalıblar. Onlar müvəqqəti sığınacaqlarda, məktəblərdə və ya qohumlarının yanında yerləşdiriliblər. Bu vəziyyət, humanitar yardım təşkilatları üçün də əlavə çətinliklər yaradıb.
Beyrutda yaşayan sakinlər, bu qəfil təxliyənin öz həyatlarını necə alt-üst etdiyini bildirirlər. Bir çoxu əşyalarını götürməyə belə vaxt tapmayıb. Beynəlxalq ictimaiyyət isə vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib və humanitar yardımın çatdırılması üçün səylərin artırılmasını tələb edib.

Приказ Израиля об эвакуации вынудил тысячи людей покинуть свои дома
В результате приказа Израиля об эвакуации тысячи людей были вынуждены покинуть свои дома в Бейруте. Инцидент произошел на фоне растущей напряженности в регионе и увеличивает вероятность углубления гуманитарного кризиса.
Redaksiya сообщает, что приказ об эвакуации, выданный израильскими силами, вынудил жителей определенных районов Бейрута в короткие сроки покинуть свои дома. Хотя причины этого решения не были полностью раскрыты, предполагается, что оно связано с расширением военных операций.
Вопрос предоставления убежища для тысяч эвакуированных людей стал серьезной проблемой. Семьи, включая детей и пожилых людей, были вынуждены покинуть свои дома. Они были размещены во временных убежищах, школах или у родственников. Эта ситуация также создала дополнительные трудности для гуманитарных организаций.
Жители Бейрута сообщают, как эта внезапная эвакуация перевернула их жизнь. Многие даже не успели забрать свои вещи. Международное сообщество выразило обеспокоенность ситуацией и потребовало активизировать усилия по доставке гуманитарной помощи.