İsrailin sızdırılan məlumat bazası Qəzzada itkiləri açıqladı
Sızdırılan İsrail hərbi kəşfiyyat məlumat bazası, 2025-ci ilin may ayına qədər Qəzzada öldürülən fələstinlilərin böyük əksəriyyətinin mülki olduğunu üzə çıxarıb.
Redaksiya xəbər verir ki, The Guardian nəşrinin əldə etdiyi sənədlərə əsasən, ölənlərin yalnız 17 faizi – 8 min 900 nəfər – silahlı döyüşçü kimi qeydə alınıb. Qalan 83 faiz – təxminən 53 min nəfər – isə mülki şəxslərdən ibarətdir.
Məlumatlar göstərir ki, İsrailin Qəzzada apardığı hərbi əməliyyatlar nəticəsində mülki əhali arasında böyük miqyasda itkilər yaşanıb. Bu fakt beynəlxalq ictimaiyyətin bölgədəki humanitar böhranla bağlı narahatlıqlarını daha da artırıb və əməliyyatların xarakterinə dair ciddi suallar yaradıb.

Утечка из базы данных израильской военной разведки показала, что подавляющее большинство палестинцев, убитых в Газе к маю 2025 года, были гражданскими лицами.
Как сообщает Redaksiya, согласно документам, полученным изданием The Guardian, только 17 процентов погибших – 8 тысяч 900 человек – были зарегистрированы как вооруженные боевики. Остальные 83 процента – около 53 тысяч человек – составляли гражданские лица.
Данные показывают, что в результате военных операций Израиля в Газе среди гражданского населения произошли крупномасштабные потери. Этот факт еще больше усилил обеспокоенность международного сообщества по поводу гуманитарного кризиса в регионе и вызвал серьезные вопросы о характере операций.