Beynəlxalq sularda Qlobal Sumud Konvoyuna hücum edən İsrailin dəniz qüvvələri ümumilikdə 44 gəmidən 21-nə müdaxilə edib. Konvoy Qəzzaya doğru hərəkət edərkən hadisə baş verib.
Redaksiya xəbər verir ki, həmin gəmilərdə olan 223-dən çox beynəlxalq aktivist saxlanılıb. Onlar müxtəlif ölkələrdən Qəzzaya humanitar yardım çatdırmaq məqsədilə bu missiyaya qoşulmuşdular.
Hadisə beynəlxalq aləmdə geniş rezonans doğurub. Ekspertlər bu addımın İsrailin blokada siyasətini daha da sərtləşdirdiyini bildirirlər və konvoyun qarşısının alınmasının humanitar vəziyyəti ağırlaşdıracağı barədə xəbərdarlıq edirlər.

Israeli naval forces, attacking the Global Sumud Convoy in international waters, intervened in 21 out of a total of 44 ships. The incident occurred as the convoy was moving towards Gaza.
It is reported that more than 223 international activists who were on those ships have been detained. They had joined this mission from various countries with the aim of delivering humanitarian aid to Gaza.
The incident has caused widespread resonance in the international arena. Experts state that this step further tightens Israel's blockade policy and warn that preventing the convoy will worsen the humanitarian situation.