İsrail Qəzzaya humanitar yük daşıyan gəmilərə beynəlxalq sularda müdaxilə etdi
İsrail dəniz qüvvələri Qəzzaya istiqamətlənən beynəlxalq “Sumud” adlı gəmi karvanını saxlayaraq əməliyyata başlayıb. İsrail Baş Naziri Benyamin Netanyahu hərbi donanmaya “heç bir gəminin Qəzzaya çatmasına icazə verilməməsi” göstərişini verdiyini bəyan edib.
Redaksiya xəbər verir ki, İsrail Yayım İdarəsi donanmanın əməliyyata başladığını, “Alma” və “Sirus” gəmilərindəki sərnişinlərin isə saxlandığını açıqlayıb. İsrail Dəniz Qüvvələri əməliyyatın davam etdiyini bildirib. İtaliya Müdafiə Naziri gəmi və qayıqların Aşdod limanına aparılacağını söyləyib, Xarici İşlər Nazirliyi isə İsrailin zorakılıqdan istifadə olunmayacağı barədə zəmanət verdiyini açıqlayıb. İsrail gəmidəkilərə "geri dönün" çağırışı edib.
Türkiyəli aktivist Semanur Sönməz canlı yayımda “Hamınızı Allah’a əmanət edirəm. Qəzzanı unutmayın. Fələstini unutmayın” sözlərini deyərək telefonların dənizə atılmasını deyib və yayımı sonlandırıb. Hadisə beynəlxalq sularda humanitar yardımın qarşısının alınması ilə bağlı yeni mübahisələrə səbəb olub.

Israeli naval forces initiated an operation by stopping the international "Sumud" ship convoy heading to Gaza. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu announced that he had instructed the navy "not to allow any ship to reach Gaza."
The editorial office reports that the Israel Broadcasting Authority announced that the navy had begun the operation and that passengers on the "Alma" and "Sirus" ships had been detained. The Israeli Navy stated that the operation was ongoing. The Italian Minister of Defense said that the ships and boats would be taken to Ashdod port, while the Ministry of Foreign Affairs announced that Israel had guaranteed that no violence would be used. Israel called on those on board the ships to "turn back."
Turkish activist Semanur Sönmez, during a live broadcast, said, "I entrust you all to Allah. Do not forget Gaza. Do not forget Palestine," then instructed phones to be thrown into the sea and ended the broadcast. The incident has sparked new controversies regarding the obstruction of humanitarian aid in international waters.