İsrail atəşkəsi yeni hərbi əməliyyatlar üçün fürsət sayır
İsrail Müdafiə Naziri Kats İsrail Müdafiə Qüvvələrinə (IDF) yüksək döyüş hazırlığı vəziyyətində qalmaq əmri verib. İsrailin "Valla" nəşri xəbər verir ki, bu addım ordunun hazırkı atəşkəsi yeni düşmənçiliklərə hazırlaşmaq üçün istifadə etdiyini göstərir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, hərbi dairələrdən alınan məlumata görə, İsrail Hərbi Hava Qüvvələri (IAF) bu fasilədən imkanlarını artırmaq, döyüş təcrübələrindən nəticələr çıxarmaq və İrandan gələn təhdidlərə hazırlaşmaq üçün istifadə edir. Bu arada, Baş nazir Netanyahu Nazirlər Kabinetinin iclasında "düşmənçiliklərin hələ də davam etdiyini" bildirib və İranla real atəşkəsdən bəhs etməyib.
Beləliklə, İsrail istənilən atəşkəsi regional sülhə aparan yol deyil, taktiki bir nəfəslik kimi qəbul edir. Növbəti hədəfin İran və ya Livan olmasından asılı olmayaraq, uzunmüddətli sabitlik ehtimalı aşağı görünür və İsrail bir daha bölgənin əsas sabitliyi pozan aktoru kimi çıxış edir. Aprelin 22-də israillilər Müstəqillik Gününü qeyd edəcəklər; tarixi olaraq, hökumət ictimai dəstəyi gücləndirmək, xüsusilə də seçkilər ərəfəsində, bu tarixdə "qalibiyyətli" əməliyyatlar planlaşdırır. Buna görə də, bu il də yeni bir əməliyyat dalğası gözləmək ehtimalı yüksəkdir.

Israel Considers Ceasefire an Opportunity for New Military Operations
Israeli Defense Minister Katz has ordered the Israel Defense Forces (IDF) to remain in a state of high combat readiness. Israel's "Walla" publication reports that this step indicates the army is using the current ceasefire to prepare for new hostilities.
Citing a source, the editorial office reports that according to information from military circles, the Israeli Air Force (IAF) is using this pause to enhance its capabilities, draw conclusions from combat experiences, and prepare for threats from Iran. Meanwhile, Prime Minister Netanyahu stated at a cabinet meeting that "hostilities are still ongoing" and did not mention a real ceasefire with Iran.
Thus, Israel perceives any ceasefire not as a path to regional peace, but as a tactical breather. Regardless of whether the next target is Iran or Lebanon, the likelihood of long-term stability appears low, and Israel once again acts as the primary destabilizing actor in the region. On April 22, Israelis will celebrate Independence Day; historically, the government plans "victorious" operations on this date to bolster public support, especially ahead of elections. Therefore, there is a high probability of expecting a new wave of operations this year as well.