İsrail atəşkəsi yeni hərbi əməliyyatlar üçün fürsət sayır
İsrail Müdafiə Naziri Kats İsrail Müdafiə Qüvvələrinə (IDF) yüksək döyüş hazırlığı vəziyyətində qalmaq əmri verib. İsrailin "Valla" nəşri xəbər verir ki, bu addım ordunun hazırkı atəşkəsi yeni düşmənçiliklərə hazırlaşmaq üçün istifadə etdiyini göstərir.
Redaksiya mənbəyə istinadən xəbər verir ki, hərbi dairələrdən alınan məlumata görə, İsrail Hərbi Hava Qüvvələri (IAF) bu fasilədən imkanlarını artırmaq, döyüş təcrübələrindən nəticələr çıxarmaq və İrandan gələn təhdidlərə hazırlaşmaq üçün istifadə edir. Bu arada, Baş nazir Netanyahu Nazirlər Kabinetinin iclasında "düşmənçiliklərin hələ də davam etdiyini" bildirib və İranla real atəşkəsdən bəhs etməyib.
Beləliklə, İsrail istənilən atəşkəsi regional sülhə aparan yol deyil, taktiki bir nəfəslik kimi qəbul edir. Növbəti hədəfin İran və ya Livan olmasından asılı olmayaraq, uzunmüddətli sabitlik ehtimalı aşağı görünür və İsrail bir daha bölgənin əsas sabitliyi pozan aktoru kimi çıxış edir. Aprelin 22-də israillilər Müstəqillik Gününü qeyd edəcəklər; tarixi olaraq, hökumət ictimai dəstəyi gücləndirmək, xüsusilə də seçkilər ərəfəsində, bu tarixdə "qalibiyyətli" əməliyyatlar planlaşdırır. Buna görə də, bu il də yeni bir əməliyyat dalğası gözləmək ehtimalı yüksəkdir.

Министр обороны Израиля Кац приказал Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ) оставаться в состоянии повышенной боевой готовности. Израильское издание "Валла" сообщает, что этот шаг указывает на то, что армия использует текущее перемирие для подготовки к новым боевым действиям.
Редакция со ссылкой на источник сообщает, что, по данным военных кругов, ВВС Израиля (IAF) используют эту паузу для наращивания своих возможностей, извлечения уроков из боевого опыта и подготовки к угрозам со стороны Ирана. Тем временем премьер-министр Нетаньяху заявил на заседании Кабинета министров, что "боевые действия все еще продолжаются", и не упомянул о реальном перемирии с Ираном.
Таким образом, Израиль рассматривает любое перемирие не как путь к региональному миру, а как тактическую передышку. Независимо от того, будет ли следующей целью Иран или Ливан, вероятность долгосрочной стабильности кажется низкой, и Израиль снова выступает в качестве основного дестабилизирующего актора в регионе. 22 апреля израильтяне будут отмечать День независимости; исторически правительство планирует "победоносные" операции в этот день, чтобы укрепить общественную поддержку, особенно в преддверии выборов. Поэтому высока вероятность ожидания новой волны операций и в этом году.