İspaniyada miqrantlara vətəndaşlıq yolu açılır
İspaniyanın Baş naziri Pedro Sançes miqrantlarla bağlı qəbul edilən qərarın arxasında həm mənəvi, həm də iqtisadi əsasların dayandığını bildirib. CNN-in sualını cavablandıran Sançes qeyd edib ki, bu addım təxminən yarım milyon insanı vətəndaşlığa aparan yola çıxarır və hazırkı qlobal geriləmə fonunda bunun xüsusi əhəmiyyəti var.
Redaksiya xəbər verir ki, İspaniya hökumətinin başçısı ölkəsinin uzun illər miqrasiya edən dövlət olduğunu xatırladıb. Onun sözlərinə görə, keçmişdə diktatura və iqtisadi çətinliklər səbəbindən bir çox ispan vətəndaşı başqa ölkələrə getməyə məcbur olub və bu tarixi təcrübə indiki qərarlara təsir göstərir.
Pedro Sançes vurğulayıb ki, bu gün miqrantlar İspaniya iqtisadiyyatına mühüm töhfə verirlər. Onun açıqlamasına əsasən, miqrantlar sosial sığorta daxilolmalarının təxminən 10%-ni təmin edirlər, halbuki dövlət xərclərində onların payı cəmi 1% səviyyəsindədir.
Baş nazirin fikrincə, bu göstəricilər miqrantların cəmiyyət üçün yük deyil, əksinə, iqtisadi inkişafın vacib tərkib hissəsi olduğunu sübut edir və qəbul edilən qərar həm sosial ədalətə, həm də iqtisadi reallıqlara əsaslanır.

Премьер-министр Испании Педро Санчес заявил, что в основе решения, принятого в отношении мигрантов, лежат как моральные, так и экономические причины. Отвечая на вопрос CNN, Санчес отметил, что этот шаг открывает путь к гражданству примерно для полумиллиона человек, и это имеет особое значение на фоне текущего глобального спада.
Редакция сообщает, что глава испанского правительства напомнил, что его страна является страной миграции на протяжении многих лет. По его словам, в прошлом многие испанские граждане были вынуждены уехать в другие страны из-за диктатуры и экономических трудностей, и этот исторический опыт влияет на нынешние решения.
Педро Санчес подчеркнул, что сегодня мигранты вносят значительный вклад в экономику Испании. Согласно его заявлению, мигранты обеспечивают около 10% поступлений в систему социального страхования, в то время как их доля в государственных расходах составляет всего 1%.
По мнению премьер-министра, эти показатели доказывают, что мигранты являются не обузой для общества, а, наоборот, важной составной частью экономического развития, и принятое решение основано как на социальной справедливости, так и на экономических реалиях.