İspaniyada miqrantlara vətəndaşlıq yolu açılır
İspaniyanın Baş naziri Pedro Sançes miqrantlarla bağlı qəbul edilən qərarın arxasında həm mənəvi, həm də iqtisadi əsasların dayandığını bildirib. CNN-in sualını cavablandıran Sançes qeyd edib ki, bu addım təxminən yarım milyon insanı vətəndaşlığa aparan yola çıxarır və hazırkı qlobal geriləmə fonunda bunun xüsusi əhəmiyyəti var.
Redaksiya xəbər verir ki, İspaniya hökumətinin başçısı ölkəsinin uzun illər miqrasiya edən dövlət olduğunu xatırladıb. Onun sözlərinə görə, keçmişdə diktatura və iqtisadi çətinliklər səbəbindən bir çox ispan vətəndaşı başqa ölkələrə getməyə məcbur olub və bu tarixi təcrübə indiki qərarlara təsir göstərir.
Pedro Sançes vurğulayıb ki, bu gün miqrantlar İspaniya iqtisadiyyatına mühüm töhfə verirlər. Onun açıqlamasına əsasən, miqrantlar sosial sığorta daxilolmalarının təxminən 10%-ni təmin edirlər, halbuki dövlət xərclərində onların payı cəmi 1% səviyyəsindədir.
Baş nazirin fikrincə, bu göstəricilər miqrantların cəmiyyət üçün yük deyil, əksinə, iqtisadi inkişafın vacib tərkib hissəsi olduğunu sübut edir və qəbul edilən qərar həm sosial ədalətə, həm də iqtisadi reallıqlara əsaslanır.

Path to Citizenship Opens for Migrants in Spain
Spanish Prime Minister Pedro Sánchez stated that the decision regarding migrants is based on both moral and economic grounds. Responding to a CNN question, Sánchez noted that this step puts approximately half a million people on the path to citizenship, and it holds particular significance against the backdrop of the current global recession.
The editorial reports that the head of the Spanish government recalled that his country has been a country of emigration for many years. According to him, in the past, many Spanish citizens were forced to go to other countries due to dictatorship and economic difficulties, and this historical experience influences current decisions.
Pedro Sánchez emphasized that today migrants make a significant contribution to the Spanish economy. According to his statement, migrants account for approximately 10% of social security contributions, while their share in state expenditures is only 1%.
In the Prime Minister's opinion, these figures prove that migrants are not a burden to society, but rather an important component of economic development, and the decision made is based on both social justice and economic realities.