İspaniyanın ali cinayət məhkəməsi yerli polad istehsalçısı SIDENOR barəsində İsrail hərbi sənaye şirkəti ilə əməkdaşlıq edərək soyqırıma şərik olmaqda ittiham olunan araşdırmaya start verib.
Redaksiya İspaniya yerli mətbuat agentliklərinə istinadən xəbər verir ki, araşdırma SIDENOR-un İsrailə silah sənayesində istifadə edilən polad məhsulları ixrac etməsi ilə bağlı iddialardan sonra başlanıb. İspan hüquq-mühafizə orqanları bu əməkdaşlığın Qəzzada törədilən hərbi cinayətlərə dolayı yolla dəstək ola biləcəyini araşdırır.
Məhkəmə mənbələri bildirir ki, əgər ittihamlar təsdiqlənərsə, şirkət beynəlxalq hüquq normalarına əsasən insanlığa qarşı cinayətlərə şəriklik maddəsi ilə məsuliyyət daşıya bilər. SIDENOR rəhbərliyi isə ittihamları rədd edərək, bütün ixracatlarının Avropa İttifaqı qanunvericiliyinə uyğun həyata keçirildiyini bəyan edib.

Spain's high criminal court has launched an investigation against local steel manufacturer SIDENOR, accused of complicity in genocide by cooperating with an Israeli military industry company.
Citing Spanish local press agencies, the editorial office reports that the investigation began after allegations that SIDENOR exported steel products used in the weapons industry to Israel. Spanish law enforcement agencies are investigating whether this cooperation could indirectly support war crimes committed in Gaza.
Court sources state that if the accusations are confirmed, the company could be held responsible under international law for complicity in crimes against humanity. SIDENOR management, however, rejected the accusations, stating that all its exports were carried out in accordance with European Union legislation.