İspaniya “Trampa etibar edilmir” deyərək F-35 proqramından çıxdı
İspaniya hökuməti, ABŞ prezidenti Donald Trampa etibar etmədiyini əsas gətirərək F-35 qırıcı təyyarə proqramından çıxdığını açıqlayıb. Qərar, ölkənin müdafiə strategiyasında dəyişiklik və alternativ hərbi texnologiyalara yönəlmə planları ilə izah olunur.
Redaksiya xəbər verir ki, Madrid rəhbərliyi F-35 proqramından çıxmağın milli təhlükəsizlik maraqlarına daha uyğun olduğunu bəyan edib. Bu addım həmçinin Avropa daxilində müdafiə sənayesinin gücləndirilməsi ideyası ilə də əlaqələndirilir.
Hərbi ekspertlər hesab edirlər ki, İspaniyanın bu qərarı proqramın maliyyə və siyasi tərəflərinə təsir göstərə və NATO çərçivəsində müəyyən gərginlik yarada bilər.

Правительство Испании объявило о выходе из программы истребителей F-35, сославшись на недоверие к президенту США Дональду Трампу. Решение объясняется изменениями в оборонной стратегии страны и планами по переориентации на альтернативные военные технологии.
Как сообщает редакция, руководство Мадрида заявило, что выход из программы F-35 больше соответствует интересам национальной безопасности. Этот шаг также связывают с идеей укрепления оборонной промышленности внутри Европы.
Военные эксперты считают, что это решение Испании может повлиять на финансовые и политические аспекты программы и создать определенную напряженность в рамках НАТО.