İspaniyanın baş naziri Pedro Sançes çıxışında Qrenlandiya ətrafında səslənən mümkün hərbi ssenarilərə münasibət bildirib. O qeyd edib ki, belə bir addım atılacağı təqdirdə bu vəziyyət Rusiyanın maraqlarına xidmət edəcək və Prezident Vladimir Putini ən çox sevindirən nəticələrdən biri olacaq.
Redaksiya xəbər verir ki, Pedro Sançes Avropanın bu cür risklər fonunda daha sürətli inteqrasiya prosesinə getməli olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, qitə ölkələri real və effektiv ümumi müdafiə mexanizmi formalaşdırmalı, təhlükəsizlik məsələlərində parçalanmadan qaçmalıdır.
İspaniya hökumət rəhbəri həmçinin bildirib ki, ABŞ prezidenti Donald Trampın Qrenlandiya ilə bağlı ritorikası Avropa-Atlantik təhlükəsizlik balansına mənfi təsir göstərə bilər. Bu baxımdan, Avropa dövlətlərinin koordinasiyalı və prinsipial mövqe sərgiləməsi vacib hesab olunur.

Лидер Испании раскритиковал планы президента США Дональда Трампа по Гренландии
Премьер-министр Испании Педро Санчес прокомментировал возможные военные сценарии вокруг Гренландии. Он отметил, что если такой шаг будет предпринят, это послужит интересам России и станет одним из результатов, которые больше всего порадуют президента Владимира Путина.
Редакция сообщает, что Педро Санчес подчеркнул необходимость более быстрой интеграции Европы на фоне подобных рисков. По его словам, страны континента должны сформировать реальный и эффективный общий механизм обороны, избегая раздробленности в вопросах безопасности.
Глава испанского правительства также заявил, что риторика президента США Дональда Трампа в отношении Гренландии может негативно сказаться на европейско-атлантическом балансе безопасности. В связи с этим считается важным, чтобы европейские государства продемонстрировали скоординированную и принципиальную позицию.