Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti bu ilin oktyabrında Balakən Rayon İcra Hakimiyyətində keçirilən əməliyyat nəticəsində saxlanılan icra başçısı İslam Rzayevlə bağlı məlumat yayıb.
Redaksiya-nın məlumatına görə, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) tərəfindən keçirilmiş kompleks əməliyyat-istintaq tədbirləri zamanı Balakən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı olmuş Rzayev İslam Vahid oğlunun həmin vəzifədə işlədiyi müddətdə öz qulluq mövqeyindən istifadə etməklə, ona etibar edilmiş külli miqdarda özgə əmlakını mənimsəməsinə və çoxsaylı korrupsiya cinayətlərinə yol verməsinə əsaslı şübhələr yarandığı bildirilib.
“Müəyyən olunub ki, İslam Rzayev Balakən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı vəzifəsində fəaliyyət göstərdiyi dövrdə dövlət büdcəsindən işsiz və aztəminatlı şəxslərə, rayon ərazisində təmir-tikinti və abadlıq-quruculuq işlərinə ayrılmış maliyyə vəsaitlərini vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edərək mənimsəyib, belə vəsaitlərin təyinatı üzrə xərclənməsini təşkil etməyib, eləcə də vəzifəli şəxslərdən və iş adamlarından rüşvət alıb.
Faktla bağlı DTX-nin İstintaq baş idarəsində başlanılmış cinayət işi üzrə İslam Rzayev saxlanılaraq Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 179.3.2 (külli miqdarda mənimsəmə) və 311.3.2-ci (təkrar rüşvət alma) maddələri ilə məsuliyyətə cəlb olunub, məhkəmənin qərarı ilə barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib.

Служба государственной безопасности (СГБ) распространила информацию о главе Исполнительной власти Балакенского района Исламе Рзаеве, задержанном в результате операции, проведенной в октябре этого года.
Согласно информации редакции, в ходе комплексных оперативно-следственных мероприятий, проведенных Службой государственной безопасности (СГБ), возникли обоснованные подозрения в том, что бывший глава Исполнительной власти Балакенского района Рзаев Ислам Вахид оглы, используя свое служебное положение, присвоил принадлежащее ему вверенное имущество в крупном размере и совершил многочисленные коррупционные преступления.
«Установлено, что Ислам Рзаев, занимая должность главы Исполнительной власти Балакенского района, злоупотребляя должностными полномочиями, присвоил финансовые средства, выделенные из государственного бюджета безработным и малообеспеченным лицам, а также на ремонтно-строительные и благоустроительные работы на территории района, не обеспечил целевое расходование этих средств, а также получал взятки от должностных лиц и предпринимателей.
По данному факту в Следственном управлении ГБС возбуждено уголовное дело, по которому Ислам Рзаев задержан и привлечен к ответственности по статьям 179.3.2 (присвоение в крупном размере) и 311.3.2 (повторное получение взятки) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики, по решению суда в отношении него избрана мера пресечения в виде ареста.
В настоящее время следственно-оперативные мероприятия по уголовному делу продолжаются», — подчеркивается в сообщении.