Son zamanlar İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyində (İRİA) ardıcıl kadr dəyişiklikləri və kütləvi ixtisarların olması ilə bağlı iddialar yayılıb.
Bu barədə İKT üzrə ekspert Osman Gündüz sosial şəbəkə hesabında yazıb.
Onun sözlərinə görə, qısa müddətdə xeyli sayda peşəkar və ixtisaslı əməkdaşların, departament rəhbərlərinin qurumdan uzaqlaşdığı müşahidə olunur. Bəzilərinin isə ərizələrinin alındığı bildirilir: “Bu gün öyrəndim ki, nəinki ölkədə, hətta qlobal səviyyədə tanınmış peşəkarlardan biri olan, İRİA-da Data İdarəetməsi departamentinin rəhbəri Kamran Ağayev də qurumdakı vəzifəsindən istefa verib. Düzü, anlamaq olmur ki, İRİA-da nələr baş verir. Bir neçə gün öncə isə bu qurumun HR departamentinə yeni rəhbərin təyin olunduğu bildirilirdi. Maraqlıdır ki, bir müddət öncə müavin vəzifəsini tutan Rəşad Xalıqov da buradakı işindən ayrılıb.
Əgər qurumda davamlı olaraq komanda dağılır, peşəkarlar ayrılır, amma paralel olaraq ölçülə bilən nəticələr görünmürsə, demək ki, nələrsə düz getmir. Bu artıq təkcə kadr məsələsi deyil - strateji fokus, idarəetmə modeli və prioritetlər məsələsidir.
İRİA ölkənin innovasiya siyasətində əsas qurumlardan biri olmalıdır. Ona görə də burada baş verənlər təkcə bir idarədaxili proses deyil, bütövlükdə ölkənin gələcək texnoloji inkişaf tempinə təsir edən məsələdir”.
Məsələ ilə bağlı İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinə müraciət etdik. Qurumdan sorğumuza cavab olaraq Kamran Ağayevin işdən çıxdığı təsdiqlənsə də, kütləvi ixtisarların olmadığı bildirildi: “İRİA-da hazırda hər hansı kütləvi ixtisar prosesi həyata keçirilmir və mənfi məzmunlu struktur dəyişiklikləri baş vermir. Bunun əksinə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026–2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın icrası çərçivəsində Agentliyin institusional potensialının gücləndirilməsi, o cümlədən peşəkar və ixtisaslı kadrların cəlb olunması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Eyni zamanda qeyd etmək istərdik ki, İRİA-da kadr siyasəti daim peşəkarlıq, effektivlik və layihələrin prioritetliyinə uyğun şəkildə həyata keçirilir və proseslərə daim həssaslıqla yanaşılır.
Kamran Ağayevlə bağlı məsələyə gəldikdə isə bildiririk ki, o, Agentlikdə fəaliyyət göstərdiyi müddət ərzində data idarəetməsi və süni intellekt sahələrində bir sıra mühüm təşəbbüslərin reallaşdırılmasına dəyərli töhfələr verib. Kamran Ağayev Agentlikdə əlavə iş yeri olaraq fəaliyyət göstərib və öz şəxsi qərarı əsasında Agentlikdən ayrılıb. Gələcəkdə Kamran Ağayev və İRİA arasında müxtəlif layihə və təşəbbüslər çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarının davam etdirilməsi istisna olunmur”.
Qeyd edək ki, K.Ağayev 2023-cü ilin iyununda İRİA-da Data İdarəetməsi departamentinin direktoru təyin olunmuşdu.

Recently, claims have spread regarding successive personnel changes and mass layoffs at the Innovation and Digital Development Agency (İRİA).
ICT expert Osman Gündüz wrote about this on his social media account.
According to him, a significant number of professional and qualified employees, including department heads, have been observed leaving the institution in a short period. It is also reported that some have had their applications accepted: “Today I learned that Kamran Aghayev, head of the Data Management department at İRİA, one of the professionals recognized not only in the country but also globally, has resigned from his position at the institution. Frankly, it's hard to understand what's happening at İRİA. A few days ago, it was reported that a new head was appointed to the HR department of this institution. Interestingly, Rashad Khaligov, who previously held the position of deputy, also left his job here.
If a team is constantly breaking up, professionals are leaving, but at the same time, measurable results are not visible, it means that something is not going right. This is no longer just a personnel issue – it's a matter of strategic focus, management model, and priorities.
İRİA should be one of the key institutions in the country's innovation policy. Therefore, what is happening here is not just an internal administrative process but an issue that affects the overall pace of the country's future technological development.”
We contacted the Innovation and Digital Development Agency regarding the matter. In response to our inquiry, while Kamran Aghayev's departure was confirmed, it was stated that there were no mass layoffs: “Currently, no mass layoff process is being carried out at İRİA, and no negative structural changes are occurring. On the contrary, within the framework of the implementation of the “Action Plan for Accelerating Digital Development in the Republic of Azerbaijan for 2026–2028” approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, efforts are continuing to strengthen the institutional potential of the Agency, including the attraction of professional and qualified personnel.
At the same time, we would like to note that İRİA's personnel policy is always implemented in accordance with professionalism, effectiveness, and project priorities, and processes are always approached with sensitivity.
Regarding Kamran Aghayev, we state that during his tenure at the Agency, he made valuable contributions to the implementation of a number of important initiatives in the fields of data management and artificial intelligence. Kamran Aghayev worked at the Agency as an additional place of employment and left the Agency based on his personal decision. The continuation of cooperation opportunities between Kamran Aghayev and İRİA within the framework of various projects and initiatives in the future is not excluded.”
It should be noted that K. Aghayev was appointed director of the Data Management department at İRİA in June 2023.