Son zamanlar İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyində (İRİA) ardıcıl kadr dəyişiklikləri və kütləvi ixtisarların olması ilə bağlı iddialar yayılıb.
Bu barədə İKT üzrə ekspert Osman Gündüz sosial şəbəkə hesabında yazıb.
Onun sözlərinə görə, qısa müddətdə xeyli sayda peşəkar və ixtisaslı əməkdaşların, departament rəhbərlərinin qurumdan uzaqlaşdığı müşahidə olunur. Bəzilərinin isə ərizələrinin alındığı bildirilir: “Bu gün öyrəndim ki, nəinki ölkədə, hətta qlobal səviyyədə tanınmış peşəkarlardan biri olan, İRİA-da Data İdarəetməsi departamentinin rəhbəri Kamran Ağayev də qurumdakı vəzifəsindən istefa verib. Düzü, anlamaq olmur ki, İRİA-da nələr baş verir. Bir neçə gün öncə isə bu qurumun HR departamentinə yeni rəhbərin təyin olunduğu bildirilirdi. Maraqlıdır ki, bir müddət öncə müavin vəzifəsini tutan Rəşad Xalıqov da buradakı işindən ayrılıb.
Əgər qurumda davamlı olaraq komanda dağılır, peşəkarlar ayrılır, amma paralel olaraq ölçülə bilən nəticələr görünmürsə, demək ki, nələrsə düz getmir. Bu artıq təkcə kadr məsələsi deyil - strateji fokus, idarəetmə modeli və prioritetlər məsələsidir.
İRİA ölkənin innovasiya siyasətində əsas qurumlardan biri olmalıdır. Ona görə də burada baş verənlər təkcə bir idarədaxili proses deyil, bütövlükdə ölkənin gələcək texnoloji inkişaf tempinə təsir edən məsələdir”.
Məsələ ilə bağlı İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinə müraciət etdik. Qurumdan sorğumuza cavab olaraq Kamran Ağayevin işdən çıxdığı təsdiqlənsə də, kütləvi ixtisarların olmadığı bildirildi: “İRİA-da hazırda hər hansı kütləvi ixtisar prosesi həyata keçirilmir və mənfi məzmunlu struktur dəyişiklikləri baş vermir. Bunun əksinə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026–2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın icrası çərçivəsində Agentliyin institusional potensialının gücləndirilməsi, o cümlədən peşəkar və ixtisaslı kadrların cəlb olunması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Eyni zamanda qeyd etmək istərdik ki, İRİA-da kadr siyasəti daim peşəkarlıq, effektivlik və layihələrin prioritetliyinə uyğun şəkildə həyata keçirilir və proseslərə daim həssaslıqla yanaşılır.
Kamran Ağayevlə bağlı məsələyə gəldikdə isə bildiririk ki, o, Agentlikdə fəaliyyət göstərdiyi müddət ərzində data idarəetməsi və süni intellekt sahələrində bir sıra mühüm təşəbbüslərin reallaşdırılmasına dəyərli töhfələr verib. Kamran Ağayev Agentlikdə əlavə iş yeri olaraq fəaliyyət göstərib və öz şəxsi qərarı əsasında Agentlikdən ayrılıb. Gələcəkdə Kamran Ağayev və İRİA arasında müxtəlif layihə və təşəbbüslər çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarının davam etdirilməsi istisna olunmur”.
Qeyd edək ki, K.Ağayev 2023-cü ilin iyununda İRİA-da Data İdarəetməsi departamentinin direktoru təyin olunmuşdu.

Массовые сокращения в İRİA?
В последнее время распространились утверждения о последовательных кадровых изменениях и массовых сокращениях в Агентстве инноваций и цифрового развития (İRİA).
Об этом написал эксперт по ИКТ Осман Гюндюз на своей странице в социальной сети.
По его словам, за короткий срок наблюдается уход из учреждения значительного числа профессиональных и квалифицированных сотрудников, руководителей департаментов. Сообщается, что у некоторых были приняты заявления: «Сегодня я узнал, что Кямран Агаев, руководитель департамента управления данными в İRİA, один из признанных профессионалов не только в стране, но и на глобальном уровне, также подал в отставку со своей должности в учреждении. Честно говоря, непонятно, что происходит в İRİA. Несколько дней назад сообщалось о назначении нового руководителя HR-департамента этого учреждения. Интересно, что Рашад Халыгов, занимавший должность заместителя некоторое время назад, также покинул свою работу здесь.
Если в учреждении постоянно распадается команда, уходят профессионалы, но при этом не видно измеримых результатов, значит, что-то идет не так. Это уже не просто кадровый вопрос – это вопрос стратегического фокуса, модели управления и приоритетов.
İRİA должно быть одним из ключевых учреждений в инновационной политике страны. Поэтому происходящее здесь – это не просто внутриведомственный процесс, а вопрос, влияющий на темпы будущего технологического развития страны в целом».
По этому вопросу мы обратились в Агентство инноваций и цифрового развития. В ответ на наш запрос из учреждения сообщили, что уход Кямрана Агаева подтвержден, но массовых сокращений нет: «В İRİA в настоящее время не проводится никаких массовых сокращений и не происходит структурных изменений негативного характера. Напротив, в рамках исполнения «Плана действий по ускорению цифрового развития в Азербайджанской Республике на 2026–2028 годы», утвержденного Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, продолжается работа по укреплению институционального потенциала Агентства, включая привлечение профессиональных и квалифицированных кадров.
В то же время хотим отметить, что кадровая политика в İRİA всегда осуществляется в соответствии с принципами профессионализма, эффективности и приоритетности проектов, и к процессам всегда подходят с чуткостью.
Что касается Кямрана Агаева, сообщаем, что за время своей деятельности в Агентстве он внес ценный вклад в реализацию ряда важных инициатив в области управления данными и искусственного интеллекта. Кямран Агаев работал в Агентстве по совместительству и покинул Агентство по собственному решению. Не исключается продолжение сотрудничества между Кямраном Агаевым и İRİA в рамках различных проектов и инициатив в будущем».
Отметим, что К. Агаев был назначен директором департамента управления данными в İRİA в июне 2023 года.