İranın nüvə obyektlərinə qarşı mümkün hücumlar beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini çəkib. Bu obyektlərin təhlükəsizliyi və nüvə materiallarının qorunması, regional və qlobal təhlükəsizlik üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Redaksiya məlumat verir ki, BMT-nin Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyi (BAEA) İranın zənginləşdirilmiş uranın əksəriyyətinin məlum obyektlərdə saxlanıldığını bildirib. Bu məlumat, İranın nüvə proqramı ilə bağlı beynəlxalq narahatlıqların fonunda verilir. BAEA-nın müfəttişlərinə bu obyektlərə giriş icazəsi verilmir.
İyun ayında İsrail və Amerika Birləşmiş Ştatları tərəfindən həyata keçirilən zərbələr nəticəsində İranın nüvə obyektlərinə ciddi ziyan dəydiyi bildirilir. Bu zərbələr, nüvə obyektlərinin təhlükəsizliyi və nüvə materiallarının qorunması ilə bağlı suallar doğurur. BAEA-nın müfəttişlərinin obyektlərə girişinin məhdudlaşdırılması, beynəlxalq nəzarətin effektivliyi ilə bağlı narahatlıqları artırır. Bu məhdudiyyət, nüvə materiallarının qeyri-qanuni istifadəsinin qarşısının alınması və obyektlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı problemlər yaradır. BAEA-nın hesabatları, İranın nüvə proqramı ilə bağlı vəziyyətin şəffaflığı və beynəlxalq ictimaiyyətin bu sahədəki narahatlıqlarının aradan qaldırılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Возможные атаки на ядерные объекты Ирана привлекли внимание международного сообщества. Безопасность этих объектов и защита ядерных материалов имеют важное значение для региональной и глобальной безопасности.
Редакция сообщает, что Международное агентство по атомной энергии ООН (МАГАТЭ) заявило, что большая часть обогащенного урана Ирана хранится на известных объектах. Эта информация предоставляется на фоне международных опасений по поводу ядерной программы Ирана. Инспекторам МАГАТЭ не разрешен доступ к этим объектам.
В июне в результате ударов, нанесенных Израилем и Соединенными Штатами, сообщается о серьезном ущербе ядерным объектам Ирана. Эти удары вызывают вопросы относительно безопасности ядерных объектов и защиты ядерных материалов. Ограничение доступа инспекторов МАГАТЭ к объектам усиливает опасения по поводу эффективности международного контроля. Это ограничение создает проблемы в предотвращении незаконного использования ядерных материалов и обеспечении безопасности объектов. Отчеты МАГАТЭ имеют важное значение для обеспечения прозрачности ситуации с ядерной программой Ирана и устранения опасений международного сообщества в этой области.