İranın Naxçıvanda mülki infrastruktura dronla hücumu ilə bağlı cinayət işi başlanıb.
Bildirilib ki, İran İslam Respublikasının ərazisindən uzaqdan idarə olunan partlayan döyüş başlığı ilə təchiz edilmiş 2 ədəd pilotsuz uçuş aparatları (PUA) vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasının mülki infrastruktur obyektlərinə qarşı hücum həyata keçirilib.
İlkin istintaq hərəkətləri ilə müəyyən edilib ki, pilotsuz uçuş aparatlarından biri Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanının terminal binasına, digəri isə Babək rayonunun Şəkərabad kəndində yerləşən təhsil müəssisəsinin yaxınlığına düşüb.
Hadisə nəticəsində mülki infrastruktur obyektinə, yəni Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanının inzibati binasına və işinə əhəmiyyətli ziyan vurulub, eləcə də hava limanı xidmətlərinin işi qəsdən qanunsuz olaraq pozulduğundan Naxçıvan-Bakı istiqaməti üzrə 264 nömrəli reysi həyata keçirməli olan mülki hava gəmisi havada olarkən təhlükəsizlik məqsədilə Bakı şəhəri istiqamətində geri qayıtmağa məcbur olub.
Bundan başqa, hadisə nəticəsində dörd nəfər mülki şəxs:
Naxçıvan Hava Limanında xidmət aparan əməkdaşlar:
- 1986-cı il təvəllüdlü Vəliyeva Reyhanə Sabir qızı,
- 1996-cı il təvəllüdlü Zülfüqarlı Zülfüqar Məmməd oğlu,
- 1996-cı il təvəllüdlü Əsgərov Mehdi Mətləb oğlu və
- təyyarəyə minik gözləyən sərnişin 1998-ci il təvəllüdlü Cəfərov Əsəd Vidadi oğlu müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Zərərçəkmiş şəxslərə müvafiq tibbi yardımlar göstərilib, hazırda xəstəxanada həmin nəzarəti altında müalicələri davam etdirilir.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanaraq ibtidai araşdırmanın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə olunub.
Hazırda cinayət işi üzrə prokurorluq əməkdaşları tərəfindən aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə hadisə yerinə baxış keçirilib, maddi sübutlar toplanıb, zərərçəkmiş şəxslərin və şahidlərin ilkin ifadələri alınıb, eləcə də, müvafiq ekspertizalar təyin edilməklə çoxsaylı istintaq hərəkətəri icra olunur.
Bundan başqa, PUA-ların mənşəyi və idarəetmə marşrutu üzrə texniki araşdırmalar da aparılır.
İbtidai istintaq çərçivəsində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olaraq Azərbaycan ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş bu hücumun bütün halları obyektiv, tam və hərtərəfli şəkildə araşdırılacaq, təqsirli şəxslərin qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş qaydada məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində zəruri tədbirlərin icrası təmin olunacaq.
Baş Prokurorluq bildirir ki, mülki əhalinin və strateji infrastruktur obyektlərinin hədəf alınması beynəlxalq humanitar hüququn əsas prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasıdır.
Cinayət işi üzrə zəruri istintaq-əməliyyat tədbirləri davam etdirilir və ictimaiyyətə əlavə məlumatların verilməsi təmin ediləcəkdir.

Возбуждено уголовное дело по факту атаки дрона Ирана на Нахчыван
Возбуждено уголовное дело по факту атаки Ирана с использованием дрона на гражданскую инфраструктуру в Нахчыване.
Об этом сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
Было заявлено, что с территории Исламской Республики Иран с помощью двух беспилотных летательных аппаратов (БПЛА), оснащенных взрывчатыми боеголовками дистанционного управления, были совершены атаки на объекты гражданской инфраструктуры Нахчыванской Автономной Республики Азербайджанской Республики.
Предварительным расследованием установлено, что один из беспилотных летательных аппаратов упал на здание терминала Нахчыванского международного аэропорта, а другой – вблизи учебного заведения, расположенного в селе Шакарбад Бабекского района.
В результате происшествия гражданскому инфраструктурному объекту, а именно административному зданию Нахчыванского международного аэропорта, был нанесен значительный ущерб, а также была преднамеренно и незаконно нарушена работа служб аэропорта, в связи с чем гражданское воздушное судно, которое должно было выполнять рейс № 264 по маршруту Нахчыван-Баку, было вынуждено вернуться в направлении города Баку в целях безопасности, находясь в воздухе.
Кроме того, в результате происшествия четыре гражданских лица:
Сотрудники, обслуживающие Нахчыванский аэропорт:
- Велиева Рейхана Сабир гызы, 1986 года рождения,
- Зульфугарлы Зульфугар Мамед оглы, 1996 года рождения,
- Аскеров Мехди Матлаб оглы, 1996 года рождения, и
- ожидавший посадки на рейс пассажир Джафаров Асад Видади оглы, 1998 года рождения, получили телесные повреждения различной степени тяжести.
Пострадавшим оказана соответствующая медицинская помощь, в настоящее время их лечение продолжается под наблюдением в больнице.
По данному факту Генеральным прокурором Азербайджанской Республики возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, а проведение предварительного расследования поручено Следственному управлению Генеральной прокуратуры.
В настоящее время в рамках уголовного дела сотрудники прокуратуры совместно с соответствующими государственными органами провели осмотр места происшествия, собрали вещественные доказательства, получили первоначальные показания от пострадавших и свидетелей, а также назначили соответствующие экспертизы и проводят многочисленные следственные действия.
Кроме того, проводятся технические исследования по происхождению БПЛА и маршруту их управления.
В рамках предварительного расследования будут объективно, полно и всесторонне расследованы все обстоятельства данного нападения, совершенного на территорию Азербайджана в нарушение норм и принципов международного права, и будут обеспечены необходимые меры по привлечению виновных лиц к ответственности в установленном законодательством порядке.
Генеральная прокуратура заявляет, что нападение на гражданское население и стратегические инфраструктурные объекты является грубым нарушением основных принципов международного гуманитарного права.
Необходимые следственно-оперативные мероприятия по уголовному делу продолжаются, и общественности будет предоставлена дополнительная информация.